Vējainie laikapstākļi novembrī šūpo elektroenerģijas cenu
Laikapstākļiem kļūstot ziemīgākiem un vienlaikus arī vējainākiem, novembrī nedaudz pazeminājās energoresursu cenas. Kā liecina energokompānijas Enefit apkopotā informācija, vidējā elektroenerģijas cena Latvijas reģionā noslīdēja līdz 88,66 EUR/MWh, salīdzinājumā ar oktobri samazinoties par 2,9 %.
Vietējā ražošanā galvenais energoresurss, kas ietekmēja elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas, bija vēja enerģija. Oktobra beigās, vējam pierimstot, vidējā elektroenerģijas cena sasniedza 121 EUR/MWh, taču jau novembra sākumā vēja spēka palielināšanās vidējās cenas samazināja vairāk nekā uz pusi – līdz 55 EUR/MWh. Īpaši vējainās 1.–2. novembra dienās elektroenerģijas cena bija 8 EUR/MWh. Mēneša otrajā nedēļā, vējam pierimstot, cenas atkal sāka pieaugt. Savukārt jau 16. novembrī vidējā cena nokritās līdz 3 EUR/MWh sevišķi stipra vēja dēļ. Līdzīga vidējās cenas “viļņošanās” turpinājās līdz pat mēneša beigām.
Lai arī pastāvīgi ziemīgi laikapstākļi vēl nav iestājušies, samazinās dienasgaismas ilgums, tāpēc valsts elektroenerģijas patēriņš novembrī, salīdzinot ar oktobri, pieauga par 33,1 GWh, sasniedzot 592,1 GWh. Pieauga arī vietējās ražošanas apjoms – oktobrī Latvijā tika saražotas 187 GWh elektroenerģijas, savukārt novembrī – 324,3 GWh. Vēja ģeneratori novembrī saražoja 29 GWh, bet saules elektrostacijas efektivitātes samazinājuma dēļ pievienoja tikai 1,8 GWh. Lai kompensētu elektroenerģijas deficītu, enerģija tika importēta no kaimiņvalstīm.
“Sākoties kalendārajai ziemai, elektroenerģijas cenu pieaugums katru gadu ir ierasta parādība, jo šajā laikā enerģijas pieprasījums ir augsts, bet atjaunojamo resursu ražošanas jauda parasti nav tik efektīva. Ja decembris pārsteigs ar salīdzinoši siltu, vējainu un lietainu laiku, situācija varētu mainīties. Šie apstākļi ir īpaši svarīgi ziemas–pavasara periodā, lai maksimāli izmantotu reģiona hidroelektrostaciju potenciālu. Līdz ar to elektroenerģijas cenas lielākoties būs atkarīgas no laikapstākļiem, kas noteiks enerģijas pieprasījumu un vietējo ražošanu,” skaidro Enefit juridisko klientu segmenta vadītājs Raimonds Vērdiņš.
Novembrī vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena Lietuvā bija līdzīga kā Latvijā – 88,66 EUR/MWh. Savukārt Igaunijā elektroenerģija novembrī bija aptuveni par desmitdaļu lētāka un maksāja 82,56 EUR/MWh. Šādu cenu atšķirību galvenokārt veicināja elektroenerģijas tīkla darbi Igaunijā. To dēļ tika īslaicīgi ierobežoti starpsistēmu savienojumi starp Igauniju un Latviju, kas samazināja lētākas elektroenerģijas plūsmu no Somijas uz Latviju un Lietuvu.
Novembra beigās elektroenerģijas cenas negatīvi ietekmēja arī Somijā uz laiku darbību pārtraukušie kodolreaktori Olkiluoto-3 un Loviisa-2, samazinot ražošanas jaudu reģionā. Samazinoties vietējām ražošanas jaudām, palielinājās termoelektrostaciju slodze. Daļa elektroenerģijas tika importēta uz Baltiju galvenokārt pa NordBalt savienojumu no Skandināvijas, kā arī no Polijas.