Saules paneļu parks – “Ošukalns” energodrošības spilvens


Image

Mežizstrādes, kokapstrādes un ceļu būves uzņēmums SIA "Ošukalns" uz sava kokapstrādes ražotnes ceha jumta Jēkabpilī uzstādījis vienu no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu parkiem Latgales reģionā. Gada griezumā saules parks saražos 25% no ražotnes ceha elektroenerģijas pašpatēriņa, bet vasaras mēnešos saules enerģija spēs nodrošināt pat vairāk nekā 70% no ražotnes ceha dienas patēriņa.

"Ošukalns" ražošanas tehniskais direktors Mārcis Lukaševičs dalās pieredzē, kā energointensīvais ražošanas uzņēmums nonācis līdz idejai par saules parka nepieciešamību un kā izdevās realizēt tehnisko sarežģīto projektu.

Kā nonācāt līdz lēmumam uzstādīt saules paneļus uz kokapstrādes ražotnes jumta?

Jau ilgstoši domājām par saules paneļu projekta izveidi, bet energokrīze un straujais elektrības izmaksu kāpums pērn pamudināja lēmumu pieņemt ātrāk. Mūsu mērķis bija uzstādīt saules paneļu parku, kas saražotu elektrību pašpatēriņam, tādējādi ļaujot ietaupīt uzņēmuma energoresursu izmaksas gada griezumā. Kokapstrādes ražotne atrodas Mālu ielā Jēkabpilī, un darbs tajā notiek divās maiņās katru darba dienu. Enerģiju, kas tiek saražota brīvdienās un netiek patērēta, pārdodam elektroenerģijas tīklā. Šis ir pagaidu risinājums, jo sākotnē plānojam paplašināt ražotni un strādāt arī brīvdienās, kad visu saražoto enerģiju patērēsim tikai pašpatēriņā. Papildus ekonomiskajam aspektam ir vēl kāds iemesls, kas pamudināja realizēt saules paneļu projektu – sākot ar 2023. gadu, lielai daļai ražojošo uzņēmumu ik gadu būs jāsniedz CO2 pēdas atskaite atbilstoši Eiropas Komisijas korporatīvās ilgtspējas direktīvai. Ražojot zaļo elektroenerģiju, mēs ievērojami samazinām CO2 pēdas nospiedumu un vienlaikus tīklā nodotajai elektroenerģijai reģistrējam elektroenerģijas izcelsmes apliecinājumus, ko tālāk varam pārdot un palīdzēt citiem kļūt zaļākiem un mazināt CO2 pēdu. Tādējādi iegūst visi – mēs kā ražojošs uzņēmums un vide mums apkārt.

Kāda ir uzstādītā saules paneļu parka jauda?

Uz kokapstrādes ražotnes ēkas jumta uzstādījām 1050 saules paneļu ar kopējo sistēmas jaudu 425 kW, kas ik gadu saražos gandrīz 386 MWh zaļas elektroenerģijas. Izvēlējāmies saules paneļus uzstādīt uz jumta, nevis zemes, jo jau šobrīd trūkst platības jaunām noliktavām un ražošanas ēkām. Uz brīvās zemes platības labāk uzbūvētu jaunu ražotni vai noliktavu, kas palīdzētu paplašināt ražošanu.

Šobrīd izvērtējam iespēju uzstādīt saules paneļu parku gan uz citām kokapstrādes ražošanas ēkām Mālu ielā, gan otrā lokācijā Jēkabpilī – Bebru ielā, kā arī citos "Ošukalns" darbības virzienos. Kā viena no idejām ir dabīgo izrakteņu karjeri, kas ir aktīvi tikai vasaras sezonā.

Cik procentuāli lielu apjomu no kopējās elektroenerģijas gada patēriņa varat nosegt ar saules saražoto enerģiju?

Gada griezumā tie būs 25% no ražotnes ceha elektroenerģijas pašpatēriņa. Ja skatāmies vasaras griezumā, tad saulainās dienās saules enerģija spēs nodrošināt pat vairāk nekā 70% no ražotnes ceha dienas patēriņa, strādājot divās maiņās.

Vai, uzstādot saules paneļus uz nestandarta, arkveida formas jumta, bija nepieciešami papildu inženiertehniskie risinājumi?

Nestandarta formas jumts, kura trīs daļas ir ieapaļas un ceturtā – līdzena, bija lielākais projekta izaicinājums. Jumta izliekums ierobežoja platību, kādā paneļus iespējams uzstādīt, lai neveidotos noēnojums. Šo tehniski sarežģīto projektu realizējām sadarbībā ar energokompāniju "Enefit". Kopā ar "Enefit" tehnisko komandu klātienē domājām efektīvu risinājumu, kā nostiprināt paneļus, lai tie spētu izturēt vēja slodzi. Sākumā tika uzstādīta viena konstrukcijas rinda, tad izmēģinājām to vējainās dienās un vienojāmies, ka šis ir piemērotākais risinājums.

Kādam nolūkam izmantojat saražoto zaļo enerģiju?

Zaļo elektroenerģiju izmantojam kokapstrādes ražotnes vajadzībām – galvenokārt, lai nodrošinātu zāģmateriālu apstrādi un koksnes termoapstrādes procesus termokaltē, kur koksne tiek žāvēta augstā (180–220 °C) temperatūrā, un tādējādi apstrādātā koksne iegūst papildu vizuālās un izturības īpašības.

Cik lielas ir projekta finansiālās investīcijas?

Projekta investīcijas ir 350 tūkstoši eiro bez PVN. Pateicoties uzstādītajam saules paneļu parkam, uzņēmums gada laikā elektroenerģijas izmaksās ietaupīs aptuveni 70 tūkstošus eiro. Ietaupījuma apjoms ir aptuvens, jo saules parka darbība nav precīzi prognozējama laikapstākļu dēļ.

Kāds ir plānotais projekta atmaksāšanās periods?

Mēs uzstādījām mērķi – ja investīcijas atmaksājas piecos gados, tad virzāmies tālāk ar šo saules paneļu projektu. Sākotnējie aprēķini liecināja, ka projekta atmaksāšanas periods būs septiņi gadi, bet, ņemot vērā elektrības cenu svārstības, kas iespaido arī nākotnes elektroenerģijas izmaksas un uzņēmuma plānus attīstīt ražošanu, atmaksāšanās periods samazinājās līdz pieciem gadiem. Turklāt šaubos, ka elektroenerģija vēl jebkad būs tik lēta kā agrāk, tāpēc pieļauju, ka atmaksāšanās periods varētu vēl samazināties, bet tam ir daudz ārējo faktoru, kurus mēs nevaram iespaidot.

Kādus vēl energoefektivitātes pasākums esat veikuši "Ošukalns" kokapstrādes ražotnē?

Pastāvīgi attīstāmies, lai varam strādāt efektīvāk. Piemēram, modernizējot ražošanas līnijas, cenšamies samazināt darbinieku skaitu uz vienkāršo darbību mehanizācijas rēķina. Vienlaikus, lai apkalpotu ražošanas līnijas, nepieciešami kvalificēti darbinieki, kas šobrīd ir ļoti pieprasīti, un to iztrūkums ir jūtams visā valstī. Iekārtu un tehniskais nodrošinājums noveco, tāpēc, laikam ejot, mainām zāģus, ēveles, preses un līmējamās mašīnas un citus darbgaldus. Tieši iekārtas ir lielākie elektroenerģijas patērētāji ražotnē, kas veido ap 97% no kopējā elektrības patēriņa. Atlikušie 3% ir attiecināmi uz administrāciju un apgaismojumu, kas ir sīkums, salīdzinot ar to, ko patērē ražošanas iekārtas. Visos cehos esam nomainījuši apgaismoju uz LED un uzstādījuši ātras darbības vārtu sistēmu, kas samazina siltā gaisa izplūdi no telpām, jo durvju atvēršanas un aizvēršanas darbība tiek paveikta pāris sekundēs. Tā esam efektīvāki un zaļāki.

Kāpēc ieteiktu arī citiem uzņēmumiem uzstādīt saules paneļu projektu?

Saules saražotā enerģija rada drošības spilvenu, nodrošinot gan pašpatēriņam nepieciešamo elektroenerģiju, gan energoneatkarību brīžos, kad elektroenerģijas cenas ir īpaši augstas, kā tas bija atsevišķos mēnešos pērn. Tādējādi iespējams plānot uzņēmuma izmaksas, kas ir nozīmīga konkurences priekšrocība. Ne mazāk svarīgs ir fakts, ka, ražojot zaļo enerģiju, mēs ievērojami samazinām CO2 izmešu apjomu. Primāri, kļūstot videi draudzīgāki, mēs vienlaikus kļūstam draudzīgāki arī dažādām instancēm, tostarp uzlabojas arī uzņēmuma kredītprocenti bankā.

Kāda ir "Ošukalns" veiksmes formula?

Lepojamies ar mūsu darbiniekiem, produktu kvalitāti un to, ka esam 100% latviešu uzņēmums. Viens no "Ošukalns" veiksmes faktoriem ir daudzpusīgie darbības virzieni, kas ļauj izbalansēt riskus. Ja vienā nozarē neiet, tad cita nozare spēj pabalstīt otru. Tā ir veiksmīga iekšējā uzņēmuma sinerģija.