Energoefektīvs un drošs svētku apgaismojums


Image

Svētku sajūtas radīšanai, gada nogalē mājvietas tiek rotātas ar gaismas virtenēm. Kas jāņem vērā izvēloties Ziemassvētku lampiņas un citus gaismas elementus, lai tie būtu gan energoefektīvi, gan droši? Enefit enerģijas risinājumu eksperts Rihards Šimkus sniedz praktiskus padomus, kā izvēlēties, uzstādīt un uzglabāt sezonālo apgaismojumu, lai tas kalpotu ilgi un droši.


Kam jāpievērš uzmanību, izvēloties Ziemassvētku apgaismojumu?

Izvēloties Ziemassvētku lampiņu virtenes un citus gaismas dekorus, ir svarīgi pievērst uzmanību vairākiem energodrošības un energoefektivitātes faktoriem. Lietošanas vieta – ja gaismas objektus plānots izmantot ārtelpās, tiem ir jābūt izturīgiem pret mitrumu un zemu gaisa temperatūru. Šie radītāji uz iepakojuma marķēti ar IP jeb ierīces aizsardzības klasi, kas norāda mitruma un aukstuma noturības pakāpi (lietošanai ārā tai ir jābūt vismaz IP44 vai augstākai). Jāatceras, ka iekštelpu lampiņas nav piemērotas izmantošanai ārpus telpām.

Produktu kvalitāte – ieteicams pārliecināties, ka gaismu virtenei ir vismaz CE marķējums, kas norāda, ka ražotājs ir pārbaudījis produktu un ka tas atbilst Eiropas Savienības prasībām.

Energoefektivitāte – labākais risinājums būs LED tehnoloģijas, kas ir visefektīvākā un ilgtspējīgākā izvēle. LED apgaismojums patērē līdz pat 80% mazāk elektroenerģijas nekā tradicionālās spuldzes, kalpo ilgāk un izdala mazāk siltuma, tādējādi samazinot ugunsbīstamību.


Kā novērtēt sezonālā apgaismojuma stāvokli pirms uzstādīšanas?

Drošai sezonālā apgaismojuma izmantošanai pirms uzstādīšanas nepieciešams to rūpīgi pārbaudīt, apskatot, vai vadi ir viscaur kārtīgi izolēti un nav pārrāvumu. Tāpat ir jānovērtē savienojumu un spuldzīšu stāvoklis – vai nav redzami vizuāli defekti. Kad tas izdarīts, gaismas dekoru var pievienot strāvas avotam, lai pārliecinātos, ka tas darbojas bez traucējumiem. Ja pārbaudes laikā konstatēti bojājumi vai defekti, apgaismojumu lietot nedrīkst.


Kā droši pieslēgt gaismas dekorus elektrībai?

Svarīgi ir pārliecināties, ka kopējā ķēdē savienotā un gaismas dekoru jauda nepārsniedz drošinātāja, kontaktligzdas vai pagarinātāja maksimālo pieļaujamo slodzi. Piemēram, 10 ampēru drošinātājs nedrīkst pārsniegt vienlaicīgu kopējo jaudu 2300 W. Informāciju par maksimālo pieļaujamo slodzi var atrast uz drošinātāja, pagarinātāja vai kontaktligzdas tehniskajā specifikācijā. Savukārt gaismu virtenes maksimālā jauda būs norādīta uz tās iepakojuma. Jāpārliecinās, ka visu konkrētajai kontaktligzdai vai pagarinātājam pieslēgto ierīču kopējā jauda nepārsniedz tā maksimālo slodzi. Barošanas ķēdi, kas nodrošina elektroenerģijas plūsmu no rozetes līdz gaismas dekoriem, iesakām aprīkot ar strāvas noplūdes slēdzi, ko var iegādāties jebkurā elektromateriālu tirdzniecības veikalā.


Kā pareizi nostiprināt gaismas dekorus, lai tie būtu droši?

Iesakām izmantot plastmasas stiprinājumus vai āķus, jo šāda materiāla stiprinājumi ir paredzēti gaismas virteņu uzstādīšanai gan ārtelpās, gan iekštelpās. Izvairieties no pārmērīgas vadu nostiepšanas un stiprināšanas ar naglām vai metāla skavām, kas var sabojāt izolāciju. Vadus un spuldzītes ieteicams novietot tā, lai nepakļautu tos pārmērīgai kustībai, piemēram, lai tie nešūpotos vējā, nerīvētos pret kādām konstrukcijām, koku zariem u. tml.


Kā optimizēt strāvas patēriņu, izmantojot sezonālo apgaismojumu?

Lai optimizētu strāvas patēriņu, iesakām izmantot taimeri vai viedās rozetes. Šie risinājumi ļauj ērti iestatīt gaismas dekora ieslēgšanās un izslēgšanās laikus. Viedajās rozetēs var arī sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam un nepieciešamības gadījumā izslēgt ierīces attālināti. Papildu drošībai nakts stundās vai ilgstošā prombūtnē dekorācijas ieteicams izslēgt.

Savukārt drošības nolūkos barošanas ķēdi ieteicams aprīkot ar strāvas noplūdes slēdzi.


Vai sezonālo āra apgaismojumu var atstāt uz fasādes visu gadu?

Sezonālie gaismekļi var palikt uz fasādes visu gadu, ja tie ir speciāli paredzēti ilgstošai lietošanai. Šādiem gaismekļiem jābūt izgatavotiem no UV starojuma izturīgiem materiāliem un jāatbilst augstai IP aizsardzības klasei (vismaz IP44 vai augstākai), lai nodrošinātu izturību pret mitrumu, temperatūras svārstībām un citiem laikapstākļiem. Tomēr, lai pagarinātu kalpošanas laiku, ieteicams gaismekļus noņemt un uzglabāt sausumā līdz nākamajai sezonai. Pirms un pēc lietošanas tos ieteicams apsekot un novērtēt izolācijas un gaismekļu stāvokli.


Kā droši demontēt un uzglabāt sezonālos gaismas dekorus?

Lai sezonālo gaismas dekoru varētu izmantot atkārtoti, iesakām to noņemt uzmanīgi, lai nesabojātu izolāciju vai savienojumus. Vislabāk lampiņu virtenes uztīt uz spoles vai kartona gabala, lai izvairītos no vadu savērpšanās un bojājumiem. Gaismas dekorus ieteicams glabāt sausos, vēsos apstākļos, piemēram, hermētiski noslēgtā konteinerā.