Enefit par 45 miljoniem eiro palielina pamatkapitālu un investēs attīstībā


Image

Elektroenerģijas tirdzniecības un ražošanas uzņēmums Enefit Latvijā 2023. gadā piedzīvojis strauju izaugsmi, paplašinot klientu portfeli virs 115 000 mājsaimniecībām un kļūstot par trešo lielāko saules enerģijas sistēmu nodrošinātāju privātpersonām. Darbības izaugsmes stiprināšanai Enefit pamatkapitāls palielināts par 45 miljoniem eiro, ko investējusi uzņēmuma māteskompānija – Igaunijas energouzņēmums Enefit AS, kas ir daļa no Eesti Energia holdinga kompānijas.

“2023. gadā esam sekmīgi attīstījuši savu darbību, noturot stabilu tirgus pozīciju kā otrais lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā. Pamatkapitāla palielināšana ir likumsakarīgs turpinājums: tas ir Enefit grupas uzticības apliecinājums un svarīgs ieguldījums, lai nostiprinātu Enefit pozīcijas Latvijā, paredzot strauju uzņēmuma izaugsmi tuvākajā nākotnē. Publiskā elektroauto uzlādes tīkla attīstībā vien šogad plānojam investēt līdz pieciem miljoniem eiro, paredzēta arī enerģijas uzkrāšanas jeb akumulatoru risinājumu paplašināšana un saules parku attīstība biznesa klientiem, ko esam veiksmīgi uzsākuši jau pērn,” stāsta SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vancāns.

Tāpat pirmoreiz Enefit pastāvēšanas vēsturē Komercreģistrā reģistrēta uzņēmuma padome, kas piesaistīs ārvalstu ekspertīzi Enefit grupas ietvaros – padomē darbosies Igaunijas un Polijas eksperti: Eesti Energia valdes locekle Kellija Tosa-Kāsik (Kelli Toss-Kaasik), Enefit AS mazumtirdzniecības vadītājs Rauls Tuts (Roul Tutt), Enefit AS valdes loceklis Rīdiks Popū (Reedik Poopuu), Enefit AS finanšu direktors Nevels Jogi (Nevel Jogi) un Polijas uzņēmuma Enefit Sp. zo.o. vadītājs Lukašs Karols Musjalkevičs (Lukasz Karol Musialkiewicz).

Kopumā pērn Enefit Latvijas tirgū realizējis elektroenerģiju un dabasgāzi 1754 GWh apmērā, bet uzņēmuma apgrozījums sasniedzis 197,57 miljonus eiro. Salīdzinājumā ar 2022. gada rādītājiem tas samazinājies par trešdaļu, ko noteicis straujais elektroenerģijas un dabasgāzes cenu kritums tirgū. Ja vidējā elektroenerģijas tirgus cena NordPool biržā 2022. gadā bija 226,92 eiro par megavatstundu, tad pērn – tikai 93,89 eiro par megavatstundu, bet vidējā dabasgāzes cena TTF biržā piedzīvoja gandrīz trīskāršu kritumu. Energoresursu cenu samazinājumu veicināja gan ekonomiskā lejupslīde reģionā un attiecīgi mazāks pieprasījums, gan dabasgāzes pietiekamība Eiropā, jo pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā reģiona valstis steidza nodrošināt savas gāzes krātuves ar alternatīviem piegādātājiem. Enefit EBITDA jeb peļņa no uzņēmuma pamatdarbības pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem 2023. gadā bija 1,94 miljoni eiro, savukārt tiešajos un netiešajos nodokļu maksājumos samaksāti 45,2 miljoni eiro.

2023. gadā Enefit sāka aktīvu darbību publiskās elektroauto uzlādes tīkla attīstībā, noslēdzot pirmos ilgtermiņa zemes nomas un iekārtu uzstādīšanas līgumus. Tāpat uzņēmums ieguldījis kvalificēta darbaspēka piesaistē un attīstībā, lai paaugstinātu darba efektivitāti. Darbinieku skaits uzņēmumā 2023. gadā ir audzis par 23%.

Enefit grupas holdings Eesti Energia 2023. gadā turpināja investēt darbības attīstībā visos pārstāvētajos tirgos, un kopējais investīciju apjoms sasniedza 779,3 miljonus eiro, no tiem atjaunīgās enerģijas ražošanas attīstībai novirzīti 338,5 miljoni eiro.

Plānots, ka arī šogad Enefit turpinās darbu pie privātpersonu un biznesa klientu apkalpošanas, abu segmentu portfeļu paplašināšanas, kā arī veicinās atjaunīgās enerģijas uzkrāšanas un energoefektivitātes risinājumu piedāvājuma attīstību, tostarp atklājot pirmās Enefit elektroauto publiskās uzlādes stacijas.