Ziemassvētku lampiņu drošība: kā pareizi dekorēt, ja ārā mitri laikapstākļi


Image

Tuvojas gada skaistākie un sirsnīgākie svētki, cilvēku prātos mostas labvēlība un teju katrā mājoklī iezogas Ziemassvētku gaidīšanas prieks. Noskaņu lieliski papildina svētku noformējums, pašceptu piparkūku smarža un mazās gaismiņas, kas īpaši skaisti izskatās tieši tumšajos vakaros. Vēl pagājušajā nedēļā mūs visus pārsteidza pamatīga sniega sega un viss iekrāsojās balts. Taču nu laikapstākļi kļuvuši mērenāki un sniegs sāk kust. Tas nozīmē, ka jābūt ļoti piesardzīgiem ar elektroiekārtām un lampiņu virtenēm, kas atrodas saskarē ar mitrumu.

Ieskaties mūsu sniegtajos padomos un uzzini, kā gudri lietot Ziemassvētku lampiņu virtenes.

Kad iestājas adventes laiks un tuvojas Ziemassvētki, iedzīvotāji izvēlas ar lampiņu virtenēm un gaismas objektiem izgreznot ne tikai iekštelpas, bet arī savu mājokļu pagalmus, logus, balkonus un jumtus. Ņemot vērā, ka elektrība un mitrums ir divi nesavienojami jēdzieni, pirms lampiņu uzstādīšanas ir vērts padomāt par drošību un pārliecināties, ka gaismas objekti, kas atrodas ārā, ir uzstādīti pareizi.

Kā var pārliecināties, ka Ziemassvētku lampiņu virtenes var tikt izmantotas ārā?

Ārpus telpām drīkst izmantot tikai tās Ziemassvētku lampiņas un gaismu rotājumus, kas paredzēti lietošanai āra apstākļos, jo tām ir augstāka hidroizolācija. Par to, vai gaismas objekti ir paredzēti āram, var pārliecināties uz lampiņām vai to iepakojuma, kas ir attiecīgi marķēts. Uz tā būtu jābūt norādītam IP aizsardzības pakāpes apzīmējumam. IP44 klases gaismas var izmantot ārpus telpām. Jo augstāks aizsardzības klases numurs, jo apgaismes ierīce būs piemērotāka āra apstākļiem. Ja uz iepakojuma šāds marķējums nav atrodams, labāk izvairīties no šīs apgaismes ierīces lietošanas.


Image

Kā āra lampiņas savienot ar elektrību droši? Vai es varu novilkt vadu pāri pagalmam un caur logu iespraust to istabas kontaktligzdā?

Āra apstākļos vislabāk ir izmantot ar atsevišķu drošinātāju aprīkotu, mitruma izturīgu kontaktligzdu ēkas ārsienā. Vads, kas izvilkts caur logu nav labākais risinājums, jo, aizverot logu, vads var tikt sabojāts, tādējādi radot īssavienojuma vai pat elektrošoka riskus. Ja tomēr ir nepieciešams elektrību pievadīt no attāluma, var izmantot āra apstākļiem piemērotu pagarinātāju, bet arī tikai vienu katrā kontaktligzdā, neveidojot garus savienojumus, kas var radīt tīkla pārslodzi. Noteikti jāpārbauda vai pagarinātāja vads ir piemērots āra apstākļiem. Šobrīd būvniecības veikalos ir pieejami elektrības pagarinātāji ar mitruma izturīgiem savienojumiem, kas būs piemērotāki par parastajiem. Drošības iemeslu dēļ ir prātīgi pagarinātāja kontaktligzdas turēt virs zemes, lai tās neatrodas mitrumā.

Cik droši ir lietot parasto pagarinātāju ārpus telpām?

Parastā pagarinātāja izmantošana ārā ir bīstama, jo mitrums var piekļūt kontaktligzdai, kas var radīt elektrošoku vai īssavienojumu. Ņemot vērā, ka parastie plastmasas pagarinātāji ir izgatavoti, lai tos izmantotu iekštelpās, to vadu izolācijas materiāls nav tik drošs un izturīgs. Tas var sadrupt un tajā var parādīties mikroplaisas, esot ilgstošā saskarē ar mitrumu. To var sabojāt arī citi apstākļi, kas sastopami ārā, piemēram, vada mehānisks bojājums, pārbraucot tam ar automašīnu.

Kas notiek, ja parastā pagarinātāja kontaktligzdā iekļūst sniegs vai lietus?

Sniega un ūdens iekļūšana kontaktligzdā ir bīstama gan iekštelpās, gan ārā. Ja elektriskā sistēma mājoklim ir pareizi uzstādīta, piekļūstot mitrumam, vajadzētu nostrādāt diferenciālajam automātslēdzim jeb drošinātājam. Šādas situācijas gadījumā pagarinātāju uzreiz vajadzētu atvienot. Sliktākajā gadījumā, ja drošinātājs nereaģē, kad ūdens iekļūst ligzdā, var notikt īssavienojums un pagarinātājs, kopā visām ar ierīcēm, ko tas savieno, var sākt uzkarst un aizdegties.

Šādi traucējumi elektrotīklā var neatgriezeniski sabojāt gan TV un datorus, gan arī nopietnākas mājokļa sistēmas, kā, piemēram, apkures iekārtas. Notiekot šādam negadījumam, Enefit elektroierīču apdrošināšana pasargās no zaudējumiem, jo varēsiet saņemt atlīdzību bojāto ierīču remontam vai jaunu iegādei.

Ja Ziemassvētku lampiņas ir iespraustas kontaktā visu laiku, vai tās izdegs ātrāk?

Katrai lampiņu virtenei ir savs kalpošanas laiks jeb ražotāja noteiktais vidējais izdegšanas termiņš, līdzīgi kā tas ir jebkurai lampai. Ja gaismiņas deg ieslēgtas nepārtraukti, tās visticamāk beigs kalpot ātrāk. Tajā pašā laikā jānorāda, ka šāda tipa lampiņām ir limitēts ieslēgšanas un izslēgšanas reižu skaits. Tas nozīmē, ka nepārtraukta to ieslēgšana/izslēgšana kaitēs lampiņu mūža ilgumam.

Kādas lampiņas izvēlēties, lai samazinātu savu elektroenerģijas patēriņu?

Ziemassvētku lampiņu entuziastiem, kuri pirmssvētku laikā vēlas ar lampiņām izrotāt ne tikai savu pagalmu vai iekštelpas, bet abus un vēlas to darīt iespējami energoefektīvāk – iesakām iegādāties LED lampu virtenes, jo tām ir zemāks elektroenerģijas patēriņš. Tās ne tikai patērēs krietni mazāk elektrības, bet arī izstaros vairāk gaismas un kalpos ilgāk. Lai ieekonomētu uz lampiņu virteņu elektrību to degšanas brīdī, iesakām tās ieslēgt tikai noteiktā laikā un tikai vakara stundās. Tam lielisks palīgs būs kontaktligzda ar automātisko slēdzi.

Lai gaiši un sirsnīgi svētki arī jūsu mājās!