icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2021. gada marts

ELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA Electer icon

Enerģijas tirgus apskats 2021. gada marts

Komentāri:

 • Kaut arī martā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā samazinājās, pateicoties siltajam laikam un palielinātam nokrišņu daudzumam, tā ir krietni augstāka salīdzinājumā ar pērnā gada pavasari. Tas skaidrojams ar ievērojamu CO2 kvotu sadārdzinājumu nesenajos mēnešos un zemo hidroresursu bilanci kopš aizvadītā gada novembra.
 • Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros martā palielinājās par 2,60 TWh, un pašlaik ir normas līmenī.
 • CO2 kvotu cena turpina pieaugt. Salīdzinājumā ar februāri martā tā palielinājusies par 8%.
 • Salīdzinājumā ar februāri elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu apgabalā martā samazinājās par 26% līdz 43,51 EUR/MWh, savukārt salīdzinājumā ar 2020. gada martu, tā bija par 81% augstāka.
 • Indikatīvā nākotnes līgumu cena Latvijas tirdzniecības apgabalā 2021. gadam ir 61,37 EUR/MWh, 2022. gadam –56,25 EUR/MWh un 2023. gadam –58,67 EUR/MWh.
 • Indikatīvā nākotnes līgumu cena vidējam biznesa klienta patēriņa profilam atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām Latvijas, Igaunijas un Somijas cenu apgabalā.

GĀZES BIRŽAS CENA Gas icon

Enerģijas tirgus apskats 2021. gada marts

Komentāri:

 • Martā jēlnaftas un dabasgāzes cenu nedaudz paaugstināja Suecas kanālā iestrēgušais kravas kuģis, kas kavēja gāzes tranzītu, taču kopumā naftas un dabasgāzes tirgus saglabājies stabils. To nosaka arī krietni aukstāki laikapstākļi mūsu reģionā un citviet Eiropā, kas būtiski ietekmē pieprasījumu pēc dabasgāzes, tādējādi ievērojami samazinot dabasgāzes apjomus krātuvēs un paaugstinot cenu tirgū.
 • EUR/USD kurss turpina kļūt izdevīgāks. Martā tas pazeminājies par gandrīz 2%.
 • Salīdzinājumā ar februāri dabasgāzes cena Gaspool biržā martā palielinājās par 2% līdz 17,87 EUR/MWh, savukārt salīdzinājumā ar 2020. gada martu tā bija par 85% augstāka
 • Indikatīvā Gaspool nākotnes līguma cena 2021. gadam ir 17,87 EUR/MWh, 2022. gadam – 18,27 EUR/MWh un 2023. gadam – 17,30 EUR/MWh.
 • Indikatīvā Gaspool nākotnes līgumu cena atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām.


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.