Enefit uzstādījis pirmo sašķidrinātās dabasgāzes staciju Latvijā
Otrais lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā Enefit sekmīgi uzstādījis savu pirmo sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) staciju, kas izvietota zivju pārstrādes uzņēmumā Līcis-93 Kolkā. Tādējādi uzņēmuma ražotne pāriet uz videi draudzīgāku kurināmā risinājumu un varēs izmantot dabasgāzes priekšrocības bez tieša pieslēguma gāzes cauruļvadu tīklam. Kolkā izveidotā stacija ir Enefit mātes kompānijas Eesti Energia pirmais sašķidrinātās dabasgāzes objekts Baltijā, kas iezīmē jaunu darbības virzienu energokompānijas pakalpojumu portfelī.
SDG ir videi draudzīgs un ērti izmantojams energoresurss, kas nodrošina būtiski labākus energoefektivitātes rādītājus nekā mazuts, dīzeļdegviela vai propāna gāze. Turklāt tās piegādes tiek veiktas ar autotransportu, sniedzot iespēju brīvi plānot uzņēmuma ražotnes atrašanās vietu neatkarīgi no gāzes cauruļvada tuvuma. SDG stacijā uzpildītais gāzes apjoms atkarībā no ražotnes darbības intensitātes nodrošinās tās iekārtu darbību no 7 līdz 10 dienām. Stacijas darbība ir pilnībā automatizēta, palīdzot efektīvāk pielāgoties ražotnes noslodzei, un attālinātais stacijas monitorings ļauj savlaicīgi veikt gāzes piegādes un plānot apkopes.
“Lai arī sašķidrinātās dabasgāzes risinājumi ir pieejami vairākus gadus, tehnoloģiju attīstība kontekstā ar gāzes piegādes avotu diversifikāciju Baltijā ir veicinājusi šī segmenta izaugsmi tieši pēdējo pāris gadu laikā. SDG ir aktuāls pārejas risinājums ceļā uz pilnībā klimata neitrāliem enerģijas ražošanas risinājumiem. Daudziem uzņēmumiem izšķirošais faktors ir mobilitāte: uzstādot SDG tvertni un iztvaikotāju sistēmu, tiek iegūtas plašākas energoresursu izvēles iespējas arī ārpus centralizētā dabasgāzes apgādes tīkla. Turklāt no izmaksu viedokļa jāņem vērā, ka SDG enerģētiskā vērtība ir augstāka un izmaksas zemākas nekā dīzeļdegvielai, propānam vai citām kurināmā alternatīvām,” skaidro Krists Mertens, Enefit valdes loceklis.
SDG stacija izveidota viena gada laikā, un kopējās investīcijas vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā tiek dalītas starp uzņēmumu un energokompāniju. Būtiskākais ieguldījums ir stacijas infrastruktūras izveide – gāzes uzglabāšanas tvertnes un iztvaikošanas - regulēšanas sistēma. Par SDG sistēmas izmantošanu tiek slēgts ilgtermiņa sadarbības līgums, kura ietvaros uzņēmums izvēlas savai darbības specifikai piemērotāko gāzes cenas noteikšanas veidu – fiksēto cenu vai tirgus cenu, piesaistot to gāzes cenu svārstībām biržā.
“Viens no galvenajiem ieguvumiem, uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes staciju, ir mūsu gatavība stingrākām vides prasībām, kas tiek virzītas nacionālā un arī globālā mērogā: šis risinājums ļauj samazināt ikgadējās siltumnīcefekta gāzu emisijas par 660 tonnām. Taču ne mazāk būtiski ir faktori, kas svarīgi ikvienam uzņēmējam: lētāks un efektīvāks energoresurss un automatizēta apkalpošana, kas ļauj novirzīt uzņēmuma resursus citiem izaugsmei būtiskiem mērķiem,” stāsta Gunārs Kristiņš, Līcis-93 galvenais mehāniķis.
Arī Eiropas Savienības noteiktā prioritāte Eiropai ir SDG infrastruktūras tālāka attīstība, jo tā piedāvā iespēju būtiski samazināt rūpniecības ietekmi uz vidi, kā arī veicina enerģētisko neatkarību. Tāpēc paredzams, ka pieprasījums pēc sašķidrinātās dabasgāzes turpinās palielināties, sniedzot arī pievienoto vērtību biznesam un ļaujot vienkāršāk izpildīt energoefektivitātes un emisiju kontroles prasības.