icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Elektroenerģijas jaunumi: Kas jāzina elektrības lietotājam 2022. gadā?

Elektroenerģijas jaunumi: Kas jāzina elektrības lietotājam 2022. gadā?

Aizvadītā gada izskaņā visiem Latvijas elektroenerģijas lietotājiem elektrības cenu pieauguma ietekmes mazināšanai valsts ieviesa atbalsta mehānismus, kas paredzēja elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu samazinājumu 50% apmērā un pastāvīgu obligātās iepirkumu komponentes (OIK) samazinājumu 60% apmērā.

Savukārt nupat, janvāra beigās, stājas spēkā šī atbalsta grozījumi, kuru mērķis ir vēl vairāk mazināt negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju labklājību un tautsaimniecības izaugsmi, kas saistīta ar iepriekš nepieredzētu energoresursu straujo cenu kāpumu. Šie grozījumi ievieš labojumus un paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra līdz 30. aprīlim Valsts 100% apmērā segs elektroenerģijas obligātās iepirkumu komponentes maksājumu un elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu izmaksas.

Lai saprastu, kā šie atbalsta mehānismi ietekmēs mūsu rēķinus, ir nepieciešams izprast elektroenerģijas cenas veidošanās principus. Esam sagatavojuši ieteikumus, kas palīdzēs uzzināt vairāk.

Kas veido kopējo elektrības rēķinu?

Kas veido kopējo elektrības rēķinu?

Sākotnēji jāiepazīstas ar to, kas veido elektrības rēķina kopējo summu. Tā kopējo summu veido trīs komponentes:

  • Elektrības cena, par kuru elektroenerģija tiek iegādāta no tirgotāja. Tā ir atkarīga no izvēlētā tarifa veida;
  • Maksa par elektroenerģijas piegādi līdz patērētājam jeb tarifs, ko nosaka AS “Sadales tīkls”;
  • Obligātā iepirkuma komponente (OIK) jeb Valsts izveidots atbalsta mehānisms videi draudzīgas elektroenerģijas ražotājiem.

*Kopējais rēķins tiek aplikts ar pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Tātad atbalsta mehānisms paredz, ka līdz atbalsta perioda beigām nebūs jāmaksā par divām no trīs rēķina komponentēm. Atbalsta periodā SIA Enefit rēķinos šie atvieglojumi tiek iekļauti automātiski, un papildus darbības, lai tos saņemtu nav jāveic. Tomēr jāņem vērā, ka faktiskais rēķina samazinājums būs atkarīgs no mājokļa elektrības ikmēneša patēriņa un vislielākajā mērā no izvēlētā elektrības tarifa jeb elektrības cenas par 1 kWh!

Izvēlējos izdevīgāko elektroenerģijas tirgotāju, taču mans rēķins tāpat ir ļoti liels

Tie elektroenerģijas lietotāji, kuri pie Enefit nofiksēja maksu par elektrību vēl pirms lielā cenu kāpuma, šī brīža augsto cenu pieaugumu neizjūt. Ja esi izvēlējies Enefit Fiksēto produktu, tad cena par katru kWh ir nemainīga visā līguma periodā – 2 gadu garumā.

Taču, ja tev pieslēgts Dinamiskais jeb biržas cenas produkts, apzinies, ka elektrības cena būs svārstīga. Brīžos, kad tirgū pieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas (dienas stundās, gada aukstajā periodā) – pieaug arī tās cena. Līdz ar to, šobrīd, kad vidējā dienas cena biržā par elektroenerģiju ir ļoti augsta, tas ietekmēs arī tavu elektrības rēķinu. Taču brīžos, kad cenas būs zemākas, tavs ieguvums būs lielāks.

Jāņem vērā arī tas, ka Fiksētā produkta cena klientiem par kilovatstundu var atšķirties atkarībā no tā, kad līgums ar elektroenerģijas piegādātāju ticis noslēgts. Ikviens elektrības tirgotājs seko līdzi elektroenerģijas tirgus izmaiņām un līguma slēgšanas brīdī var piedāvāt tikai tādu cenu, kas neliktu uzņēmumam ciest zaudējumus.

Ņemot vērā elektroenerģijas tirgus svārstīgumu un to, ka Fiksētās elektrības cenas mainās katru dienu, mēs savus klientus aicinām sekot līdzi tirgus piedāvājumam un izmantot brīžus, lai noslēgtu Fiksētu Līgumu tad, kad cena par kWh ir zemāka.

Esmu izvēlējies Dinamisko produktu. Vai tas būs izdevīgi ilgtermiņā?

Esmu izvēlējies Dinamisko produktu. Vai tas būs izdevīgi ilgtermiņā?

Ja esi izvēlējies Dinamisko enerģijas produktu, tad savā ikdienā izjutīsi gan elektroenerģijas cenu kāpumu, gan kritumu. Maksa par elektroenerģijas cenu Dinamiskajam produktam ir atkarīga no izmaiņām kopējā elektroenerģijas biržā Nord Pool.

Lai savā labā izmantotu lētāko cenu un mazinātu patēriņu stundās ar dārgāku cenu – tev jābūt informētam par biržas cenām. Informāciju var iegūt mūsu lietotnē “Enefit Latvija” (cena norādīta jau ar PVN) vai Nord Pool Spot mājaslapā. Ja elektroenerģijas cena konkrētajā stundā ir ļoti dārga, izmanto elektrību pārdomāti. Lieto to vairāk lētākajās stundās. Piemēram, mazgājot drēbes veļas mazgājamā mašīnā agri no rīta, nevis vakarā.

Uzzināt vairāk par elektrības biržas cenām »

Vai nomainīt elektroenerģijas tirgotāju ir sarežģīti? Kā es varu kļūt par Enefit klientu?

Tirgotāja maiņas process ir vienkāršs un aizņem vien pāris minūtes. Ikviens iedzīvotājs jebkurā laikā var izvēlētajam elektroenerģijas tirgotājam pieteikt pakalpojumu vai veikt tā nomaiņu vai nu telefoniski, vai elektroniski. Lai sadarbība ar jauno tirgotāju sāktos jau no nākamā mēneša, līgums jānoslēdz līdz pašreizējā mēneša 15. datumam.

Pieslēgt Enefit elektrību savam mājoklim iespējams pāris minūšu laikā mūsu mājaslapas sadaļā “Elektrība”. To var izdarīt arī zvanot mums, bet ērtāk un ātrāk noslēgt līgumu ir internetā. Ņem vērā, ka izdevīgais fiksētās cenas piedāvājums var mainīties jau rīt. Ja, slēdzot līgumu, vēlies saņemt šī brīža aktuālo cenas piedāvājumu, to vislabāk darīt elektroniski mūsu mājaslapā. Tādejādi tu būsi drošs, ka saņemsi šī brīža izdevīgo elektroenerģijas cenu par kilovatu, kas būs nemainīga divus gadus.

Mūsu mājaslapā www.enefit.lv/majai/elektriba izvēlies piemērotāko elektrības produktu – fiksētas cenas vai biržas cenas elektrību, autorizējies sev ērtā veidā un apstiprini līgumu. Par visām formalitātēm, pārnākot pie Enefit, parūpēsimies mēs.