icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Cik ražīgi ir saules paneļi?

Saules enerģija vairs nav abstrakts nākotnes ideāls, bet gan šodienas realitāte. Tieši tāpēc esam izveidojuši ceļvedi ikvienam, kas vēlas tuvāk iepazīt jau plaši pieejamo risinājumu.

Skaties video sēriju ciklu “Kaimiņu būšana” vai lasi mūsu bloga rakstus (vai arī abus!) un brīdī, kad izdomāsi saules paneļus uzstādīt savās mājās, tev nebūs jāprasa padoms kaimiņam.

Kaimiņu būšana | 2. sērija - Saules paneļu efektivitāte »

Pēc definīcijas efektivitāte ir pieejamo resursu maksimāla izmantošana ar vismazākajiem iespējamajiem zaudējumiem. Vienkāršojot, jo augstāka efektivitāte, jo vairāk labuma iespējams gūt. Tas nozīmē, ka efektīva saules paneļu sistēma ir tāda, kas konkrētā situācijā ražo iespējami vairāk elektroenerģijas.

Saules paneļu sistēmas efektivitāti jeb ražotspēju ietekmē vairāki faktori. Pirmkārt, saules paneļu tehnoloģija, otrkārt, uzstādīšanas vieta un veids, treškārt - apkārtējā vide.

Kad ražo visvairāk?

Tā kā saules paneļi ražo elektrību no saules starojuma, to visražīgākais laiks būs tās diennakts stundas, kas starojums ir visspēcīgākais. Tā dēvētās “saules stundas” ir no plkst. 11.00 līdz 15.00. Saules starojumu dažādās atrašanās vietās un laika posmos iespējams aplūkot internetā pieejamajos resursos.

Jāpiebilst, ka saules paneļi elektroenerģiju spēj ražot visu gadu, arī ziemā un lietainās vai mākoņainās dienās. Tomēr likumsakarīgi, ka to saražotais elektrības daudzums samazināsies. Tādās dienās tas ir vismaz par 50% mazāks.

Efektīvi saules paneļi

Lai paneļu sistēma saražotu pēc iespējas vairāk elektrības no pieejamās saules gaismas, saules paneļiem jābūt ražotspējīgiem.

Paneļu jauda tiek mērīta vatos (W). Pašlaik visplašāk izmantotajiem paneļiem tā ir robežās no 300 līdz 600 W. Tomēr jaudu vien nevar vērtēt atsevišķi, jo tā nepasaka neko par ražotspēju. Paneļu jauda jāvērtē kopā ar paša paneļa izmēru – tādējādi iespējams noteikt paneļa efektivitāti. Jo lielāka jauda no mazāka izmēra paneļa, jo augstāka ir tā efektivitāte.

Ražotāji paneļu efektivitāti specifikācijās norāda ar %!

Biežāk izmantoto saules paneļu efektivitāte parasti ir no 17-20%

Jaudas zudumi

Saules paneļu efektivitāti ietekmē apkārtējās vides temperatūra, noēnojums, novietojuma debess puse un leņķis, kādā tie uzstādīti.

Interesanti, ka paneļu ražotspēja ir atkarīga arī no apkārtējās vides temperatūras. Ja tā ir virs 25oC, tad saules paneļu efektivitāte krītas.