icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Cik izdevīgi ir saules paneļi, ja mājās ir elektroauto

Garkalnietis Daniels dalās pieredzē par to, kā savā īpašumā uzstādīja saules paneļu sistēmu un atklāj, cik izdevīgi ir saules paneļi, ja mājās ir elektroauto.

Garkalnē jau vairāki Jūsu kaimiņi ir uzstādījuši saules paneļus, kas Jūs pamudināja uz šādu lēmumu?

Līdz ar elektroauto iegādi, pieauga arī mūsu mājas kopējais elektrības patēriņš. Pārzinot situāciju elektroenerģijas tirgū, nolēmām uzstādīt saules sistēmu, lai ar pašu saražoto elektrības apjomu varētu kompensēt jeb nosegt papildus patēriņu, kas nepieciešams elektroauto uzlādei.

Kāds ir Jūsu mājas elektroenerģijas gada patēriņš?

Mūsu māja gadā patērē 15 – 18 MWh. Elektrības patēriņš ir salīdzinošo liels, jo māja ir pilnībā elektrificēta, kas nozīmē, ka elektroenerģiju mēs izmantojām gan apkurei, gan transportam.

Vai uzstādītā saules sistēma spēj nosegt Jūsu mājas gada elektrības patēriņu?

Novērtējot mūsu mājas kopējo patēriņu un pieejamo zemes platību, mēs uzstādījām maksimālo pieļaujamo sistēmu vienai mājsaimniecībai, kas tobrīd bija 11.1 kW paneļu sistēma ar 10 kW invertoru. Ar šāda izmēra sistēmu Latvijas klimatā var saražot līdz pat 10 MWh gadā, bet, ņemot vērā, ka mūsu dzīvesvieta ir ļoti tuvu Garkalnes mežam un sistēma nereti ir noēnota, mēs paredzējām, ka gada laikā varētu saražot uz pusi mazāk. Lai arī šāds apjoms pilnībā nenosedz mūsu mājas elektroenerģijas patēriņu, mūsu galvenais mērķis ir sasniegts, proti, nosegts elektroenerģijas patēriņš, kas ir nepieciešams elektroauto lādēšanai.

Kas bija sarežģītākais saules paneļu projekta uzstādīšanā?

Kopumā no līguma parakstīšanas līdz projekta izbūvei pagāja viens mēnesis. Vienīgais, kas prasīja mūsu tiešo iesaisti, laiku un piepūli bija pieteikuma sagatavošana valsts atbalstam.

Cik izmaksāja saules paneļu projekts un, kāds ir plānotais atmaksāšanās periods?

Saliekot visus izdevumus kopā – saules paneļi, invertors, stiprinājumi un uzstādīšana izmaksāja 10 500 EUR. Tā kā šobrīd esam noslēguši ilgtermiņa fiksētas cenas līgumu ar mūsu elektrības tirgotāju, pašreizējie aprēķini liecina, ka ieguldījumi saules sistēmā varētu atmaksāties 10 gadu laikā.

Vai, realizējot saules paneļu projektu, izmantojāt valsts atbalstu?

Pēc projekta īstenošanas atguvām 4000 EUR no valsts atbalsta programmas. Tā kā uzstādījām vienai mājsaimniecībai lielāko iespējamo saules sistēmu, tad arī saņēmām maksimālo pieejamo valsts atbalsta summu.

Vai nākotnē plānojat ieviest vēl kādus energoefektivitātes risinājums?

Pašreiz ir grūti iedomāties kādus vēl energoefektivitātes pasākumus varētu īstenot. Jau kopš mājas būvniecības, esam uzstādījuši siltumsūkni un ikdienā pārvietojamies ar elektroauto. Lai uzlādētu elektroauto, izmantojam viedās uzlādes iekārtu, ko līdzīgu vēlētos izmantot arī esošā siltumsūkņa vadībai, lai optimizētu arī šīs iekārtas izmaksas.

Ņemot vērā šī brīža elektrības cenas, vai arī šobrīd uzstādīt saules paneļus?

Redzot to, ka samērā noēnotā vietā mūsu saules sistēma joprojām ražo pietiekamu enerģijas apjomu, lai kompensētu mūsu elektroauto gada patēriņu, un saprotot, ka nākotnes situācija elektroenerģijas tirgū turpinās būt nestabila un neparedzama, es ieteiktu saules paneļu uzstādīšanu Latvijas mājsaimniecībām.

Saules paneļi un elektroauto

Kāpēc nolēmāt iegādāties elektroauto?

Elektroauto iegādājāmies pirms aptuveni viena gada, vēl pirms mēs bijām nolēmuši uzstādīt saules sistēmu. Redzot enerģētikas un auto tirgus situāciju 2021. gadā, mēs sapratām, ka ir iespēja iegādāties elektroauto par izdevīgu cenu. Diemžēl brīdī, kad šis lēmums bija pieņemts, likums par atbalsta mehānismu elektroauto iegādei vēl nebija stājies spēkā. Lai arī tas palielinātu iegādes izdevīgumu, kopējie tirgus apstākļi joprojām ļāva iegādāties mūsu elektroauto par izdevīgu cenu pat bez atbalsta.

Cik Jums izmaksā elektroauto uzlāde 100 km?

Tā kā dzīvojam Pierīgā, bet strādājam Rīgas centrā, katru dienu nobraucam vismaz 50 km. Pateicoties saules sistēmai, vasarā 100 km uzlāde mums maksā 1.6 EUR. Izmaksas ir tik zemas, jo auto lādējam nakts laikā, bet dienā saražojam uzlādei nepieciešamo enerģijas apjomu. Savukārt, ziemā uzlāde 100 km maksā 9.3 EUR, jo saules sistēmas ražošanas apjomi ir tuvu nullei.

Kur un ar ko lādējat savu elektroauto?

Pašreiz izmantojam 11 kW viedo mājas uzlādes iekārtu, kas ļauj iestatīt konkrētu uzlādes laika periodu. Lai pasargātu mūsu mājas elektrotīklu no liekas slodzes, vienmēr mašīnas uzlādi veicam naktī, bet pievienojam to lādēšanas iekārtai tiklīdz atbraucam mājās. Uzlādes process ir iestatīts tā, ka uzlāde notiek brīdī, kad cena biržā ir zemākā.

Kā ir mainījušies Jūsu elektroauto lietošanas paradumi pēc saules paneļu uzstādīšanas?

Pēc paneļu uzstādīšanas esam pieraduši brīvdienās lādēt mašīnu dienas laikā, jo tad varam nodrošināt, ka saražotais apjoms netiek nodots tīklā. Šādā veidā varam vēl vairāk samazināt katra nobrauktā kilometra izmaksas, jo nav jāmaksā par elektrības pārvades un sadales pakalpojumu.