icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrību


header img

Mūsdienās neviens vairs nešaubās, ka cilvēku darbība radījusi globālas ekoloģijas problēmas, piemēram, piesārņojumu un klimata pārmaiņas, un ka mums pašiem ir jāmainās, lai tās risinātu. Taču izrādās, ka zaļāks dzīvesveids var nākt par labu ne tikai zemeslodei, bet arī Tavam maciņam.Lūk, 13 veidi, kā vienlaikus samazināt gan ietekmi uz vidi, gan savus tēriņus!


Pārmaiņas, kas neprasa ieguldījumus

 • Samazini ēdiena pārpalikumus jeb food waste. Ik gadu cilvēki mēdz iztērēt pat vairāk nekā 1000 eiro ēdienam, kas nonāk atkritumos.

 • Automašīnas vietā izvēlies pārvietoties ar sabiedrisko transportu vai velosipēdu, vai arī pārvietojies kājām.

 • Biežāk gatavo pats, nevis iegādājies vai pasūti jau gatavu ēdienu.

 • Digitalizē iespējami vairāk dokumentu. Visus papīra dokumentus mūsdienās iespējams saglabāt digitāli, papīra formātā glabā tikai pašu nepieciešamāko.

 • Izvēlies produktus, kam ir pēc iespējas mazāk iepakojuma vai arī tas ir pārstrādājams – tas ļaus samazināt atkritumu daudzumu.

 • Samazini savu patēriņa apjomu. Pašsaprotami tomēr – jo mazāk pirksi, jo mazāk tērēsi!


Pārmaiņas ar nelielu ieguldījumu

 • Nepieciešamo iegādājies lielos apjomos, izmantojot atlaides.

 • Izvēlies iepirkties lietotu preču veikalos. Tas nozīmē ne tikai lietotus apģērbus, bet arī lietotas mēbeles, traukus, grāmatas, kā arī dažādas lietotnes un tiešsaistes grupas mantu apmaiņai.

 • Izvēlies lietot mazāk specifiskus tīrīšanas līdzekļus vai izveido tos pats. Daudzas virsmas iespējams tīrīt ar universālo tīrītāju, kas samazinās nepieciešamo līdzekļu skaitu. Taču vari spert vēl vienu soli tālāk un izveidot to pats: visbiežāk mājās gatavots tīrīšanas līdzeklis sastāvēs no etiķa, sodas, citrona un ēteriskajām eļļām.

 • Izvēlies atkārtoti izmantojamus traukus un citas sadzīves preces. Pārtikas plēves vietā mājās izmanto bišu vaska lupatiņas, bet vates plāksnīšu vietā – vairākkārt mazgājamas kokvilnas drāniņas, kuras atmaksāsies dažu mēnešu laikā. Savukārt ārpus mājām ar savu kafijas krūzi vai termosu daudzviet iespējams saņemt atlaidi kafijai.

 • Nepērc dzeramo ūdeni pudelēs. Izmanto ūdens filtru, ja krāna ūdens nav dzerams, vai arī iegādājies ūdeni liela tilpuma tvertnēs, kuras pēc iztukšošanas varēsi atkal apmainīt pret pilnām.


Pārmaiņas ar lielāku ieguldījumu

 • Izvēlies e-grāmatas vai apmeklē bibliotēku – e-grāmatu lasītājs ir investīcija, taču lielākā daļa e-grāmatu maksā pat uz pusi mazāk nekā drukātās grāmatas. Protams, bibliotēkas kartītes ieviešana nemaksās neko!

 • Nomaini dušas uzgali uz zemas ūdens plūsmas versiju. Ar šādu uzgali var ievērojami samazināt ūdens patēriņu, kā arī jaunākie modeļi, lai radītu papildu spiedienu, plūsmai piejauc gaisu, vai arī sadala to mazākās straumītēs, tādējādi ekonomējot ūdens sildīšanai izmantoto siltumenerģiju.


Ja Tevi ir ieinteresējis zero waste dzīvesveids, galvenais ir atcerēties 4 lielos R angļu valodā – refuse (atsakies), reduce (samazini), reuse (izmanto atkārtoti), recycle (pārstrādā). Arī secība ir svarīga – ar pirmo R Zemei un maciņam palīdzēsi daudz vairāk nekā ar pēdējo.Samazini savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, iegādājoties zaļo enerģiju!


Par tikai 1 papildu eiro mēnesī mājsaimniecība gada laikā var


Samazināt
1 675 kg
CO2 emisijas

Neradīt
emisijas, kas
līdzvērtīgas ar
700 l
auto degvielas patēriņu

vai emisijas, ko
absorbē
75 koki


Aprēķins veikts mājsaimniecībai ar 5000 kWh elektrības patēriņu gadā.


Uzzini vairāk