icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrībuVai esi pārliecināts, ka izmanto visu savam mājoklim nodrošināto elektrības pieslēguma jaudu un nepārmaksā par sadales tīkla tarifu? Izvēloties savam ikdienas elektrības patēriņam piemērotu pieslēguma jaudu, vari samazināt savu elektrības rēķinu.


graphic

Elektrības rēķinu veido trīs galvenās sastāvdaļas: elektrības cena, obligātā iepirkuma komponente jeb OIK un maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem jeb elektroenerģijas piegādi līdz patērētājam, ko Latvijā nodrošina AS “Sadales tīkls”.

Sadales sistēmas pakalpojumu izmaksas ietver fiksētu abonēšanas maksu par pieslēgumu elektrotīklam un mainīgo daļu, kas ir atkarīga no patērētās elektroenerģijas daudzuma. Skaidrs, ka mainīgās daļas veidotās izmaksas var samazināt, patērējot mazāk elektroenerģijas, tomēr arī pieslēguma abonēšanas maksu var mazināt, izvēloties mājokļa ikdienas vajadzībām atbilstošu pieslēguma jaudu. Ja mājoklī pastāvīgi tiek nodrošināts elektrības pieslēgums, kura jauda pilnībā netiek izmantota, var sanākt regulāri pārmaksāt.


Ierīcēm nepieciešamās jaudas aptuvenās vērtības redzamas šeit:

Ierīce Jauda, W
Elektriskā plīts 7000
Tējkanna 2200
Gludeklis 1500
Putekļu sūcējs 1000
Ledusskapis 100-200
Televizors 120
Portatīvais dators (uzlādes laikā) 50
Wi-Fi rūteris, radio, spēļu konsole… <50 W

Kā aprēķināt mājoklim nepieciešamo jaudu?

To, cik jaudīgs elektrības pieslēgums nepieciešamas mājoklim, nosaka tajā esošās elektroierīces, un tas, cik daudzas no tām tiek lietotas vienlaicīgi.

Dažas iekārtas darbojas gandrīz visu laiku, piemēram, ledusskapis, elektriskās apsildes iekārtas, apgaismojums un tamlīdzīgi, savukārt citas, piemēram, veļas mašīna, tējkanna – tikai īslaicīgi. Apgaismojuma un apkures jauda atkarīga no mājokļa izmēriem, tāpēc tā jāaplūko katram individuāli. Sadzīves tehnikas jauda ir vienkārši nosakāma un konstanta – tā parasti ir norādīta ierīces lietošanas instrukcijā vai atrodama internetā. Vērā neņemamas ir tās iekārtas, kurām nepieciešamā jauda nepārsniedz apmēram 50 W.


Vispirms jāsaprot, kāda ir sakarība starp fāzēm, strāvas stiprumu (ampēros) un maksimālo jaudu (vatos). Jāatceras formula no fizikas stundām P = U x I (jauda = spriegums reiz strāvas stiprums). Mūsu vados spriegums visur ir vienāds – 220 V (volti). Tātad P = 220V x I. Ja pieslēgumam ir 1 fāze, šeit arī rēķināšana ir galā, taču 3 fāžu gadījumā rezultāts jāreizina vēl ar 3. Gala formula izskatās šādi:


Jauda = 220 V x drošinātāja nominālā strāva x fāžu skaits


Praktiski – vienlaicīgā maksimālā jauda būs nedaudz mazāka par teorētiski aprēķināto, tāpēc sakarība ir šāda:

Fāžu skaits Ievada drošinātāja nominālā strāva, A Vienlaicīgā maksimālā jauda, kW
1 fāze 16 3
  20 4
  25 5
3 fāzes 16 10
  20 13
  25 16
  32 20
  40 26
  50 32

Pārsvarā vienas fāzes elektrotīkla pieslēgumi tiek nodrošināti dzīvokļos. Šāda pieslēguma jauda ir pietiekoša, lai nodrošinātu visas ikdienas vajadzības – ieslēgtu apgaismojumu, darbinātu veļas mazgājamo mašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Savukārt trīsfāžu pieslēgums pārsvarā tiek ierīkots jaunajos daudzdzīvokļu namu projektos un privātmājās, jo tajās tiek lietotas elektroierīces, kurām nepieciešama lielāka elektrotīkla jauda, piemēram, siltumsūkņi, ūdens sūkņi vai kondicionieri.


Piemērs: 51-100 m2 lielā dzīvojamā platībā, kur ikdienā tiek izmantotas tādas elektroierīces kā elektriskā plīts virsma, cepeškrāsns, tējkanna un veļas mašīna, samazinot 3 fāžu 16 A jaudas pieslēgumu uz 1 fāzes 25 A pieslēgumu, gada laikā var ietaupīt ap 30 EUR.
Noskaidrot un gan palielināt, gan samazināt sava pieslēguma jaudu iespējams AS Sadales tīkls klientu pašapkalpošanās portālā.

Lai noskaidrotu savu esošo pieslēguma jaudu, nepieciešams autorizēties portālā, jāizvēlas sadaļa Objektu informācija, Elektroapgādes objekti un zem atbilstošās objekta adreses jāatver Tehniskā informācija.

Lai mainītu pieslēguma jaudu, arī nepieciešams autorizēties portālā, izvēlēties sadaļu Pieteikt pakalpojumu, Pieslēgumi, Slodzes izmaiņas un aizpildīt attiecīgi vai nu Slodzes samazināšana, vai arī Slodzes palielināšana pieteikumu.

Indikatīvi aprēķināt mājokļa patērēto jaudu un noteikt, kādas jaudas pieslēgums nepieciešams, var arī izmantojot īpašu kalkulatoru “Sadales tīkls” mājaslapā.