icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrībuheader img

Ja esi izvēlējies Dinamisko pieslēgumu, tad zini, ka elektrības cena, par katru patērēto kilovatstundu mainās ik stundu. Tā ir iespēja izmantot biržas cenu svārstības savā labā! Pielāgo savus paradumus un izvēlies patērēt vairāk elektrības, kad tā ir lētāka un mazāk, kad tās cena pieaug.


Kas ir elektrības birža?

Brīvajā tirgū elektroenerģijas ražotāji visu saražoto elektrību pārdod vairumtirgū jeb biržā. Latvija, tāpat kā pārējās Baltijas un Skandināvijas valstis, ir integrēta Nord Pool elektroenerģijas biržā. Tā kā elektrību nevar uzglabāt, tad ražotāji pielāgojas patērētāju veidotajam pieprasījumam un paredz cik elektrības katrā diennakts stundā būs nepieciešams. Tas arī nosaka cenu.


Kā mainās cenas?

Cenu svārstības ir vienkārši paredzamas, jo tās saistītas ar cilvēku paradumiem. Dienas vidū un aktīvajās stundās, kad atgriežamies mājās pēc darba – patēriņš būtiski pieaug un attiecīgi arī elektrības cena, jo ir lielāks pieprasījums. Savukārt naktī vai agri no rīta elektrības cena var būt pat 10 reizes zemāka, jo ir mazāk patērētāju, kuri aktīvi darbina elektroierīces.


Kā noskaidrot savu patēriņu un paradumus?

Reti kurš vēlas fiksēt katru reizi, kad mājoklī tiek izmantota jebkāda veida elektroierīce, jo tas taču notiek visu laiku. Šim mērķim var izmantot Enefit bezmaksas lietotni “Enefit Latvija”, kurā ērti un vienkārši redzēsi sava mājokļa elektrības patēriņu katru stundu. Zinot, kurā brīdī ir lielāks elektrības patēriņš, ir vieglāk secināt, kādas ierīces to rada, un izvērtēt iespējas pārcelt to darbināšanu uz citu, izdevīgāku laiku.ces.


Protams, daudzu paradumu izmaiņām nebūt nav nepieciešama lietotne, jo daļa mājas darbu ir labi paredzama. Piemēram, iknedēļas veļas mazgāšana vai trauku mazgājamās mašīnas darbināšana pēc vakariņām.


Kā pielāgoties cenu svārstībām?

Pirms lielāku mājas darbu veikšanas ir vērts aplūkot aktuālo biržas cenu “Enefit Latvija” lietotnē. Turklāt lietotnē varēsi redzēt arī nākamās dienas elektrības cenas biržā. Zinot, kad paredzēts darbināt jaudīgākas elektroierīces, var jau savlaicīgi ieplānot izdevīgākus to izmantošanas laikus. Jāatceras, ka gandrīz vienmēr piepildīsies viena tendence - naktī un agrajās rīta stundās elektrības cena būs zemāka nekā pa dienu vai pēcpusdienā.


Ietaupījuma atslēga - taimeri un nestandarta laika izvēle!

Izpēti, vai Tavām lielajām sadzīves tehnikas iekārtām ir taimera jeb atliktas iedarbināšanas funkcija. Tam vērts pievērst uzmanību arī iegādājoties jaunas iekārtas. Tādējādi varēsi ērtāk ieplānot ierīču darbināšanu brīžos, kad elektrība ir lētāka. Piemēram, veļas mazgājamo mašīnu vai trauku mazgātāju var iedarbināt agri no rīta pirms piecelšanās nevis vakarā pēc darba – tas vien gada laikā ļautu ietaupīt līdz 30 EUR.


Arī citas lielās ierīces kā elektrisko cepeškrāsni, veļas vai arī augļu žāvētāju ir vērts darbināt vēlāk vakarā vai agri no rīta, jo tās patērē ievērojamu elektrības daudzumu.


Sildi un dzesē mājokli efektīvāk!

Dzesētāji un sildītāji vidēji patērē 47% no visas mājokļa elektroenerģijas. Izvēlies mājokli dzesēt vai sildīt nakts stundās, bet pa dienu ierīces ieteicams izslēgt vai samazināt to jaudu. Pa dienu, atverot aizkarus, saule labi pildīs radiatora funkciju, savukārt atvērti logi – kondicioniera. Tādējādi gan ietaupīsi, izmantojot zemāku elektrības cenu, gan lieki netērēsi enerģiju.


Vēlies uzzināt vairāk?

Lasi rakstu par to kā pārbaudījām dažus izplatītākos padomus elektrības rēķina samazināšanai un noteicām, kāds ir reālais ieguvums no to ievērošanas.
https://www.enefit.lv/majai/zinas/Parbaudam-piecus-padomus-ka-samazinat-elektribas-rekinu