icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrību


header img

Iepriekš daudz esam runājuši par lielām pārmaiņām, taču tieši nelielas un vienkāršas izmaiņas ļauj līdz tām nonākt vieglāk un panākt reālu ieguvumu. Pielāgo ikdienas paradumus, lai kļūtu energoefektīvāks!Esam sagatavojuši 19 piemērus, kā pavisam vienkārši samazināt savu elektrības patēriņu.


Elektriskā plīts un cepeškrāsns

 • Gatavojot uz plīts, izvēlies ēdiena daudzumam atbilstoša izmēra katlus un pannas, kā arī novieto tos uz attiecīgā izmēra “riņķiem”.

 • Kad maltīte ir gandrīz gatava, izslēdz plīti vai krāsni – tā vēl kādu laiku būs pietiekami silta, lai pabeigtu gatavošanas procesu, un siltums tiks izmantots lietderīgi.

 • Ja iespējams, cepeškrāsnī gatavo vairākus ēdienus vienlaikus.

 • Lieki nevēdini cepeškrāsni ikreiz, kad vēlies pārbaudīt maltītes gatavību. Labāk ieslēdz cepeškrāsns apgaismojumu, lai novērtētu maltītes gatavošanās progresu un krāsns durvis ver tikai atbildīgākajos brīžos.


Apgaismojums

 • Ja tavā mājoklī joprojām ir vecā tipa gaismekļi (kvēlspuldzes, halogēnspuldzes, luminiscences spuldzes), ļoti iespējams, ka pat ceturto daļu patērētās elektroenerģijas “apēd” tieši apgaismojuma ierīces. Tikai nomainot spuldzes, apgaismojumam patērētais enerģijas daudzums var tikt samazināts pat par 90%.

 • Lai arī LED spuldzes ir dārgākas nekā vecās paaudzes spuldzes, tās kalpo ievērojami ilgāk un ilgtermiņā garantē ietaupījumu.

 • Ierīko reostata slēdžus gaismas spožuma regulēšanai – gaismas spožuma samazināšana ne tikai palīdz samazināt patēriņu, bet arī pagarina spuldžu dzīvi. Ja vēlies regulēt spuldzes spilgtumu – meklē attiecīgu norādi uz iepakojuma.


Veļas žāvētājs

 • Būtu prātīgi nejaukt kopā ātri un lēni žūstošas drēbes. Piemērs: žāvējot kopā kokvilnas blūzi un biezas džinsa bikses, blūze var kļūt pārāk sausa, kamēr bikses vēl būs mitras.

 • Tenisa bumbiņas, ieliktas žāvētājā līdz ar veļu, palīdzēs caur drēbēm izplūst lielākam gaisa apjomam, mazinās statisko elektrību un uzsūks daļu mitruma, paātrinot žūšanas procesu.

 • Žāvēšana zemākās temperatūrās var būt laikietilpīgāka, taču tādējādi tiek patērēts mazāk enerģijas.

 • Žāvētājs strādā labāk, ja tiek iztīrīts pēc katras lietošanas reizes – iztukšo ūdens tvertni un iztīri filtru!


washing machine

Veļas mazgājamā mašīna

 • Iegādājoties jaunu veļasmašīnu, izvēlies ierīci ar A energoefektivitātes klasi – jo vairāk “plusiņu” pie A klases apzīmējuma, jo mazāk enerģijas tā patērēs.

 • Dod priekšroku ilgākām, bet ekonomiskākām mazgāšanas programmām un vienmēr parūpējies, lai drēbju tvertne būtu pilna, bet tai pat laikā nepārsniegtu atļauto svaru!

 • Ja elektrību pērc par biržas cenu, labāk veļu mazgā laikā, kad enerģijas cenas ir zemākas, piemēram, naktī vai agri no rīta. Daudzām ierīcēm ir funkcija, kas ļauj to automātiski iedarbināt konkrētā laikā, piemēram, uzstādīt mazgāšanu uz plkst. 5.00 no rīta.


Trauku mazgājamā mašīna

 • Trauku mazgājamā mašīna patērē vien trešdaļu ūdens, kas būtu vajadzīgs, ja traukus mazgātu izlietnē ar rokām. Tomēr šādu labumu var gūt tikai tad, ja trauku mazgājamā mašīna tiek darbināta, kad tā ir pilna. Ja iegādājies elektrību par biržas cenu, darbini iekārtu laikā, kad enerģijas cenas ir zemākas, piemēram, naktī vai agri no rīta.


Ledusskapis un saldētava

 • Iegādājoties jaunu ledusskapi, izvēlies tilpumu, kas ir optimāls tavas ģimenes vajadzībām – ne par lielu, ne par mazu.

 • Pilns ledusskapis palīdzēs saglabāt zemāku temperatūru, jo to uztur arī atdzesētie produkti. Tādā gadījumā nav nepieciešama tik intensīva dzesēšana un uzstādīto temperatūru var samazināt.

 • Nenovieto ledusskapi tiešā saules gaismā vai tuvu citiem karstuma avotiem, jo tas prasīs papildu dzesēšanu un lieku enerģijas patēriņu.

 • Pārliecinies, ka ledusskapja durvju izolācija strādā pilnvērtīgi un neļauj aukstajam gaisam aizplūst prom vai siltajam iekļūt pie produktiem. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir ielikt starp durvīm papīra lapu. Kamēr tās ir ciet, lapai jābūt cieši satvertai un to vajadzētu būt grūti izvilkt laukā.

 • Ja tev ir saldētava, kurā uzglabā gaļu vai saldētas ogas, ņem vērā, ka šiem produktiem nav nepieciešama īpaši zema temperatūra. Tādēļ vari izvēlēties mazāk jaudīgu saldētavu, kura patērēs mazāk enerģijas. Aizvietot veco saldētavu, protams, ir dārgāk, taču, nomainot A klases saldētavu uz A+++ klases saldētavu, tiks ietaupīti 45% enerģijas un pirkums atmaksāsies dažu gadu laikā.


Ja vēlies vairāk uzzināt par sava mājokļa energoefektivitāti, klausies podkāsta “Jauna enerģija” otrās sezonas epizodi “Energoefektīva māja – kāda tā īsti ir?” ŠEIT !