Energoefektivitātes padomi
Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrību
Tērēt mazāk nav vienīgais veids, kā samazināt izmaksas par elektrību
Mūsdienās elektrības patēriņš mājsaimniecībās ir ievērojami palielinājies - gandrīz katrā mājoklī ir dators, rūteris, tējkanna un dažādas citas elektroierīces. Neatkarīgi no tā, kāds ir ikmēneša enerģijas patēriņš, to ir iespējams samazināt. Lai iegūtu pēc iespējas lielāku finansiālo ieguvumu, ir jāskatās uz ar enerģiju saistīto izmaksu kopumu, kas ietver siltuma, elektrības, ūdens un gāzes izmaksas.
Ja arī Tu vēlies samazināt sava elektrības rēķina* lielumu:
Vidēji mājoklī gaidīšanas režīmā darbojas līdz pat 20 ierīcēm, kas nozīmē, ka enerģija tiek patērēta ne tikai brīdī, kad tās tiek darbinātas, bet nepārtraukti - 24 stundas dienā, 365 dienas gadā. Gaidīšanas režīmā atstātās ierīces sastāda līdz 10% no kopējām izmaksām par elektrību. Visvairāk patērē rūteris, spēļu konsoles, trauku mazgājamā mašīna, veļas žāvētājs un mikroviļņu krāsns, kā arī mobilā telefona un datora lādētāji, kas atstāti pieslēgti pie rozetēm. Ja nevēlies ierīces atvienot no elektrības padeves, atceries, ka dažām ierīcēm var pielāgot gaidīšanas režīma iestatījumus, piemēram, smart TV un spēļu konsoles var iestatīt, ka tās gaidīšanas režīmā nemeklē pieejamos wi-fi signālus.
Izvēloties jaunu iekārtu mājoklim, neizsver tikai cenu, bet domā arī par to, cik šī ierīce izmaksās tās dzīves cikla garumā. Dārgākas, bet energoefektīvākas ierīces bieži atmaksājas pāris gadu laikā. Piemēram, nomainot 20 gadu vecu ledusskapi uz jaunu A++ klases ledusskapi, Tu vari vairākus desmitus eiro gadā. Trauku mazgājamās mašīnas izmantošana, nevis trauku mazgāšana ar rokām, ļaus ietaupīt uz ūdens un enerģijas izmaksām 40 – 79 EUR gadā.
Veļas mazgāšanai nav nepieciešama 60 vai 40 grādu temperatūra. Optimālā ūdens temperatūra veļas mazgāšanai ir 30 grādi. Tāpat arī sildītāju un grīdas temperatūrām nav jābūt uz maksimumu. Ūdens boileram pietiekamā temperatūra ir 55 grādi. Samazinot istabas temperatūru par vienu grādu, apkures izmaksas samazinās līdz 5%.
* Elektrības rēķina kopējo summu veido vairākas sastāvdaļas, no kurām tikai viena trešdaļa ir elektroenerģijas cena.
Saskaņā ar Enefit datiem tējkannas izmanto vairāk enerģijas nekā kafijas automāti. Vidēji tējkanna 10 minūšu laikā izmanto 0,2 kWh enerģijas, taču kafijas automāts - 0,1 kWh.
Paturiet prātā, ka kafijas pagatavošana parasti aizņem vairāk laika nekā ūdens vārīšana tējkannā, tādēļ kafijas automāti kopumā patērē vairāk enerģijas. Sveicieni visiem tējas mīļotājiem!
Abas šīs iekārtas izmanto aptuveni 0,5-0,8 kWh enerģijas vienā lietošanas reizē. Protams, tas vienmēr ir atkarīgs no ierīces un to dažādajām programmām. Kā arī - vecākas ierīces var patērēt daudz vairāk elektroenerģijas nekā jaunas energoefektīvas ierīces.
Starp citu, lielākais enerģijas patērētājs ir drēbju žāvētājs. Visizdevīgāk drēbes žāvēt ir svaigā gaisā!
Labas ziņas Xbox īpašniekiem! Spēlējot vienu stundu, PS4 izmanto 0,09–0,15 kWh, savukārt Xbox One 0,07–0,12 kWh.
LED spuldze, protams! Saskaņā ar aprēķiniem elektriskā spuldze (60W) vienā stundā izmanto ap 0,06 kWh, bet LED spuldze izmanto 0,009 kWh elektroenerģijas. Tas ir par 6 reizēm mazāk! Tādēļ draudzīgs ieteikums - sāciet izmantot LED spuldzes.
TV ir lielāks enerģijas patērētājs. Kamēr dators izmanto ap 0,03 kWh vienā stundā, tikmēr TV, atkarībā no modeļa, aptuveni 0,08-0,41 kWh. Skaties iecienītos seriālus datorā un ietaupi līdz pat 10 reizēm vairāk enerģijas!
Pēc mūsu aprēķiniem matu žāvētājs patērē ap 1,5 kWh stundā, kamēr matu taisnotājs 1,2 kWh. Ja vēlies ietaupīt, ļauj matiem izžūt pašiem un tad, ja nepieciešams, ieveido ar taisnotāju. Vai arī neieveido – dabiskais izskats ir modē!
Šoreiz tiešām nav būtiskas atšķirības, jo abas ierīces patērē ap 1,2 kWh vienā lietošanas reizē. Tas nozīmē, ka no elektrības taupības viedokļa nav atšķirības, ko izvēlēties brokastīs – grauzdētu maizīti vai mikroviļņu krāsnī uzsildītu putru – brokastis ir čempioniem tik un tā!