icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats

2022. gada augusts


ELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA Electer icon

  • Elektroenerģijas cena biržā augustā salīdzinājumā ar jūliju palielinājās par 53,38%, cenai pieaugot līdz 467,75 EUR/MWh. Savukārt salīdzinot ar 2021. gada augustu, tā bija par 425,56% augstāka.
  • Galvenie elektroenerģijas cenas kāpuma iemesli bija: zemāka enerģijas izstrāde reģionā, augsta CO2 kvotu cena, augsta dabasgāzes cena.
  • Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros augustā samazinājās par 2,41 TWh, un, līdz ar to, bija vidēji 6,82 TWh zem normas līmeņa.
  • CO2 kvotu cenas palielinājās par 7,64%, un bija vidēji 87,36 EUR/t. Augustā tika sasniegts to vēsturiski augstākais cenu līmenis, pateicoties salīdzinoši zemam piedāvājumam tirgū. Tāpat, var prognozēt, ka nākotnē gaidāms liels pieprasījums pēc CO2 kvotām, saistībā ar gaidāmo enerģijas ražošanas pieaugumu, izmantojot fosilo kurināmo.
  • Indikatīvā nākotnes līgumu cena Latvijas tirdzniecības apgabalā 2022. gadam ir 524,94 EUR/MWh, 2023. gadam 391,87 EUR/MWh un 2024. gadam – 251,38 EUR/MWh. Indikatīvā nākotnes līgumu cena vidējam biznesa klienta patēriņa profilam atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām Latvijas, Igaunijas un Somijas cenu apgabalā.

GĀZES BIRŽAS CENA Gas icon

  • Dabasgāzes cena TTF biržā augustā salīdzinājumā ar jūliju pieauga par 33,95%. Augustā tā vidēji bija 235,30 EUR/MWh. Salīdzinājumā ar aizvadītā gada augustu, dabasgāzes cenai bija vērojams 552,72% pieaugums.
  • Dabasgāzes nākotnes cena augusta mēnesī sasniedza jaunu virsotni, pateicoties nedrošībai par pilnīgu cauruļvada Nord Stream 1 slēgšanu brīdī, kad Gazprom paziņoja par vēl vienu neplānotu tehnisko apkopi.
  • Naftas cena augustā salīdzinājumā ar jūliju samazinājās par 6,7% līdz 97,74 USD/bbl.
  • Indikatīvā TTF nākotnes līguma cena 2022. gadam ir 261,5 EUR/MWh, 2023. gadam 210,25 EUR/MWh un 2024. gadam 121 EUR/MWh. Indikatīvā TTF nākotnes līgumu cena atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām.

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.


Iesūtiet savus jautājumus, lai mēs uz tiem varētu sniegt atbildes nākammēnes