Virtuālā spēkstacija palīdz samazināt uzņēmuma “Liwathon E.O.S.” izmaksas

2020. gada beigās Baltijas reģiona lielākais neatkarīgais naftas produktu termināļu operators “Liwathon E.O.S.” pieslēdza savu pārvades cauruļvadu elektrisko apkuri “Eesti Energia” virtuālajai spēkstacijai (VSS), lai pārdotu enerģijas pārpalikumu atpakaļ tīklam un tādējādi radītu papildu ieņēmumus.
“Liwathon” galvenokārt apstrādā mazutu, kura uzglabāšanai un pārvadei nepieciešama pastāvīga apkure, lai nodrošinātu piemērotu produktu temperatūras diapazonu, padarot uzņēmuma sniegtā tranzīta pakalpojuma tehnoloģisko procesu energoietilpīgu. Uzņēmums pastāvīgi meklē iespējas, kā padarīt termināļu darbību rentablāku, izmantojot jaunus un inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus.
“Liwathon E.O.S.” valdes priekšsēdētājs Gērts Tīvass (Gert Tiivas) norāda, ka virtuālā spēkstacija palīdzēs viņiem sasniegt šos optimizācijas mērķus, ļaujot pārdot gala enerģijas pārpalikumu atpakaļ elektroenerģijas tirgū.
Virtuāla spēkstacija var palielināt enerģijas patēriņa efektivitāti
"Konkurence termināļu tirgū ir ļoti intensīva. Lai saglabātu uzņēmuma konkurētspēju, mums ir pastāvīgi jāoptimizē termināļu tehnoloģiskie procesi un jāpadara to enerģijas patēriņš efektīvāks," norāda Tīvass. "Tas ir liels izaicinājums, jo lomu spēlē vairāki faktori, piemēram, energonesēju cenas, ārējās temperatūras, saņemtā mazuta ķīmiskais sastāvs, saņemšanas temperatūras utt. Mēs nevaram ietekmēt daudzus no šiem faktoriem, taču attīstīt un uzlabot labākos iespējamos tehnoloģiju un darba procesus mēs gan varam. Virtuālā spēkstacija ļauj palielināt mūsu enerģijas patēriņa efektivitāti, jo ar to enerģijas pārpalikumu varam pārdot atpakaļ tirgū.”
Tālākpārdošana ir iespējama, jo cauruļvadu elektriskās apkures režīmus var kontrolēt saskaņā ar virtuālās spēkstacijas sistēmu, transportējot mazutu cauruļvadā, kas iepriekš uzsildīts vajadzīgajā temperatūrā. Šādi ir iespēja samazināt enerģijas izmaksas, jo daļu atlikušās enerģijas var pārdot atpakaļ tirgū.
Kā norāda Enefit mātes uzņēmuma "Eesti Energia" enerģijas tirdzniecības struktūrvienības Jaunās uzņēmējdarbības nodaļas vadītāja Mārja Tobrelutsa (Maarja Tobreluts), “Liwathon E.O.S.” apkures iekārtas ir labs piemērs tam, kā elektrību patērējošas iekārtas var radīt papildu ienākumus, mainot to slodzi.
Elastīgs enerģijas kontroles pakalpojums ļauj ierīces īpašniekam gūt līdz pat 15% papildu ieņēmumu
"Iekārtu, kas patērē un ražo elektroenerģiju, noslodzes grafiku laika gaitā var mainīt, netraucējot galvenos procesus. To sauc par ierīces enerģijas patēriņa vai ražošanas elastību. Elastība ļauj ierīces īpašniekam gūt papildu ienākumus, piedaloties energosistēmas līdzsvara uzturēšanā," skaidroja Tobrelutsa. "Mēs bijām pārsteigti, ka naftas termināļi ir tik labi piemēroti virtuālajai spēkstacijai. Tieši tāpēc šāda situācija ir iemesls rūpīgāk aplūkot nozares, kurās no pirmā acu uzmetiena var neparādīties elastīgas patēriņa pārvaldības potenciāls."
Virtuālās spēkstacijas nopelnītie ienākumi var būt līdz pat 15% no ierīces gada elektroenerģijas patēriņa izmaksām, turklāt stacijas savienojuma izmaksas sedz “Eesti Energia” (Latvijas teritorijā savienojuma izmaksas sedz SIA “Enefit”). Tas nozīmē, ka uzņēmumam nav jāveic papildu ieguldījumi, lai izveidotu savienojumu.
"Visi uzņēmumi ar lielāku elektroenerģijas patēriņu ir laipni aicināti sazināties ar mums, pat ja sākotnēji šķiet, ka šis pakalpojums nav domāts viņiem," uzsvēra Tobrelutsa. "Kopā mēs varam izanalizēt uzņēmuma procesus un iekārtas, kā arī apzināt elastības potenciālu. Sadarbība ar “Liwathon” ir bijusi lieliska, un visa komanda ir bijusi atvērta un tiecas atrast labāko risinājumu iekārtas automātikas integrēšanai ar virtuālās spēkstacijas platformu."
Pakalpojuma izmantošana ir droša un to kontrolē klients
Kad “Liwathon E.O.S.” pievienojās virtuālajai spēkstacijai, uzņēmuma galveno procesu drošība un nepārtrauktība bija ļoti svarīga. Drošību nodrošina saziņa starp ierīci un VSS, izmantojot drošu VPN (virtuāls privāts tīkls) kanālu, un ar to, ka saziņa uz vietas ar ierīci notiek, izmantojot piemērotu rūpniecisko datu apmaiņas protokolu. Viss “Eesti Energia” virtuālās spēkstacijas risinājums atbilst ISO/IEC 27001:2017 informācijas drošības standartam.
"Pamatprocesu vienmērīga norise ir stūrakmens, uz kura balstās mūsu pakalpojums. Mēs vienmēr piekrītam klientam, kad un kādās robežās viņu elektroiekārtas var tikt regulētas. Ja nepieciešams, šos laikus un limitus vienmēr var mainīt mājaslapā," norādīja Tobrelutsa. "Mēs rūpīgi pārbaudām visu procesu, lai pārliecinātos, ka tas darbojas pareizi un droši abās pusēs. Tā kā elektroenerģijas tirgos tirdzniecība notiek visu diennakti, pakalpojums tiek pastāvīgi uzraudzīts, un nepieciešamības gadījumā ir pieejami mūsu eksperti." .
“Liwathon E.O.S.”, kas atrodas Mūgas ostā, ir lielākais neatkarīgais naftas produktu termināļu operators Baltijas jūras reģionā. Uzņēmumam pieder četri moderni termināļi ar kopējo uzglabāšanas tilpumu, kas pārsniedz vienu miljonu kubikmetru. “Liwathon” savu darbību uzsāka pirms vairāk nekā 20 gadiem, būdams viens no pionieriem šķidrās degvielas tranzīta un loģistikas nozarē Baltijā. .