icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Universālā pakalpojuma lietotāji pārmaksā vismaz 30%

Universālā pakalpojuma lietotāji par elektrību pārmaksā vismaz 30%

Pēc straujā elektroenerģijas cenu kāpuma pērnā gada izskaņā šī gada pirmie seši mēneši iezīmējuši labvēlīgāku tirgus situāciju un būtisku cenu kritumu. Vienlaikus tas nozīmē, ka tiem patērētājiem, kuri aktīvi neizvēlas elektroenerģijas tirgotāju, Universālā pakalpojuma cena ir būtiski augstāka nekā aktuālā tirgus cena. Kā liecina energouzņēmuma Enefit apkopotā informācija, ar Universālo pakalpojumu iegādātās elektroenerģijas cena pašlaik ir par aptuveni 30% augstāka, nekā tirgū pieejamie piedāvājumi vienkāršākajiem fiksētas cenas līgumiem.

Universālā pakalpojuma cena elektroenerģijas iegādei Latvijā tiek noteikta rudenī un stājas spēkā nākamā gada sākumā. 2019. gadam cenu noteikšana iekrita brīdī, kad vairumtirgus cenas bija augstākajā punktā. Šobrīd līdz ar cenu kritumu vairumtirgū samazinās ne tikai Nord Pool elektroenerģijas biržas spot cenas, bet arī nākotnes cenu prognozes fiksētas cenas līgumiem. Tas nosaka, ka mājsaimniecību pasivitāte, neizdarot aktīvu tirgotāja izvēli, rezultējas par aptuveni trešdaļu augstākos ikmēneša elektrības rēķinos. Piemēram, mājsaimniecība ar ikmēneša elektrības patēriņu 300 kilovatstundu apmērā gada laikā par elektroenerģiju pārmaksā aptuveni 50 eiro.

Elektroenerģijas cenu salīdzinājums Latvijas mājsaimniecībām, EUR/kWh (bez PVN)

Elektroenerģijas cenu salīdzinājums Latvijas mājsaimniecībām, EUR/kWh (bez PVN)

Energokompānijas Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers skaidro, ka elektroenerģijas tirgotāji savu produktu cenas pārskata regulāri, tomēr Universālais pakalpojums ir paredzēts kā pēdējā iespēja saņemt elektroenerģiju tiem patērētājiem, kuri kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas brīža nav veikuši tirgotāja un produkta maiņu. “Šī pakalpojuma cena ir noteikta fiksēta visam gadam, un katru gadu tas ir bijis dārgākais elektroenerģijas iegādes veids, jo tirgotājam jābūt gatavam par šo cenu piegādāt jebkādu elektrības daudzumu neatkarīgi no aktuālās vairumtirgus cenas. Tāpēc Latvijā samērā plaši sastopamā prakse izvēlēties šo pakalpojumu elektrības iegādei nav ekonomiski pamatota,” norāda Jānis Bethers.

Pašlaik pozitīvu cenu kritumu nosaka augstais nokrišņu daudzums Ziemeļvalstīs un dabasgāzes cenu kritums, kas ļauj nodrošināt lētāku elektroenerģiju arī Latvijas patērētājiem. Salīdzinot ar gada sākumu, mēneša vidējā elektroenerģijas cena Latvijā ir kritusies par 16%. Sagaidāms, ka otrajā pusgadā elektroenerģijas tirgus cena saglabāsies par vismaz ceturto daļu zemāka nekā Universālā pakalpojuma cena.