icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Trešdaļa mājsaimniecību gatavi ražot savu elektrību

Trešdaļa mājsaimniecību gatavi ražot savu elektrību

Lai gan Latvijā saule ir vēl nepietiekami novērtēts enerģijas avots, šobrīd vērojams straujš mājsaimniecību intereses pieaugums par saules enerģijas izmantošanu. To spilgti iezīmē fakts, ka pēdējo trīs gadu laikā ir divkārt audzis mājsaimniecību skaits, kuras pašas ražo enerģiju, liecina energouzņēmuma Enefit apkopotie dati. Savukārt šogad veiktais pētījums uzrāda, ka 30% Latvijas patērētāju apsver saules enerģijas risinājumu uzstādīšanu savos mājokļos.

Pērnā gada nogalē jau 474 mājsaimniecības bija enerģijas ražotāju statusā un lielākā daļa jeb 94% no tām izmantoja tieši saules paneļus enerģijas iegūšanai. Salīdzinājumam – 2015. gadā tikai 233 mājsaimniecības bija uzstādījušas iekārtas enerģijas ražošanai.

Enefit mājsaimniecību segmenta vadītājs, Mārtiņš Vancāns, iedzīvotāju interesi par enerģijas ražošanu skaidro ar pēdējos gados augušajām elektrības izmaksām un arī zaļās enerģijas risinājumu pieejamības pieaugumu: “Šobrīd redzams, ka saules enerģija var kļūt par populārāko risinājumu mājokļa elektrības un apkures izmaksu samazināšanai, jo, visticamāk, vēja enerģija Latvijā tik lielu popularitāti neiegūs. Arī tehnoloģiju attīstība šobrīd nodrošina vienkāršu procesu saules enerģijas paneļu uzstādīšanai, būtiski zemākas izmaksas un īsākus atmaksāšanās periodus. Turklāt bieži izšķirošais faktors ir apziņa, ka, ieguldot sava īpašuma ilgtermiņa attīstībā, ir iespēja izmantot videi nekaitīgu risinājumu.”

Saskaņā ar Enefit pieredzi mājsaimniecības izvēlas uzstādīt saules enerģijas paneļus ar jaudu no 3 līdz 12 kilovatiem, kas ir pietiekami, lai segtu mājsaimniecības pašpatēriņu. Savukārt brīžos, kad dienas laikā rodas elektroenerģijas pārpalikums – saražots vairāk nekā nepieciešams pašpatēriņam, to ir iespēja pārdot par tā brīža aktuālo tirgus cenu. Praksē tas visbiežāk nozīmē elektrības rēķina samazināšanos par aptuveni 50%, jo tiek samazināts ne tikai nepieciešamās elektroenerģijas apjoms, bet arī ar tā piegādi saistītie “Sadales tīkla” maksājumi un nodokļi. Tādējādi saules enerģijas paneļu atmaksāšanās laiks visai sistēmai atkarībā no uzstādītās jaudas un pašpatēriņa ir astoņi līdz desmit gadi.

“Mūsu kaimiņos, Igaunijā, jau ir plašāka pieredze ar saules enerģijas izmantošanu, kur uzstādītas vairāk nekā 1600 saules paneļu spēkstaciju, no kurām lielākā daļa ir izvietotas uz ēku jumtiem. Praksē pierādījies, ka moderniem paneļiem ir daudz augstāka efektivitāte un tie labi strādā arī mūsu platuma grādos. Tādējādi, īstenojot dažādas programmas, kas atbalsta saules paneļu uzstādīšanu, Igaunija plāno tuvāko gadu laikā panākt, ka saules enerģija veido 4–6% no visas zaļās enerģijas, kas tiek saražota valstī,” stāsta Mārtiņš Vancāns.

Arī šogad turpina pieaugt Latvijas mājsaimniecību skaits, kuras izvēlas pašas ražot enerģiju. Enefit vien mēnesī saņem aptuveni 70 pieteikumu saules paneļu uzstādīšanai. Tas tuvākajai nākotnei iezīmē skaidru tendenci, ka patērētāju elastība un spēja apgūt efektīvākus risinājumus gan enerģijas iegūšanai, gan patēriņam noteiks iespējas optimizēt sava mājokļa izdevumus.

Sagaidāms, ka nākotnē saules paneļu īpašnieki varēs izmantot arī dažādas privilēģijas, kas veicinās šī enerģijas avota izvēli. Kā ticamu risinājumu, var minēt atbrīvojumu no nekustamā īpašuma nodokļa, bet plānos ieskicēta arī iecere atbrīvot saules enerģijas lietotājus no OIK maksājuma par enerģiju, kura konkrētajā īpašumā tiktu saņemta no elektrotīkla.