icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Ørsted un Enefit paraksta memorandu par liela mēroga vēja parku attīstību Baltijas jūrā

Ørsted un Enefit paraksta memorandu par liela mēroga vēja parku attīstību Baltijas jūrā

Pasaules līderis jūras jeb atkrastes vēja parku attīstībā, Dānijas atjaunīgās enerģijas uzņēmums Ørsted un Baltijā vadošā energokompānija Eesti Energia, kas ārvalstīs darbojas ar zīmolu Enefit, šodien parakstījuši saprašanās memorandu, izveidojot partnerību, lai kļūtu par vadošo atkrastes vēja projektu attīstītāju Baltijas tirgū. Tostarp memorands paredz kopīgu darbu pie pirmā atkrastes vēja parka izveides Rīgas jūras līcī līdz 2030. gadam.

2020. gada septembrī Latvijas un Igaunijas valdības pārstāvji parakstīja saprašanās memorandu par atkrastes vēja enerģijas parka kopprojektu. Tādējādi, ievērojot to, ka ir izveidots atbalstošs normatīvais regulējums atkrastes vēja parku izstrādei, apvienojot Ørsted pasaules līmeņa sasniegumus atkrastes vēja parku attīstībā un Enefit vadošās pozīcijas vietējā tirgū, šī partnerība paredz sniegt atbalstu Baltijas valstu valdībām to oglekļa emisiju samazināšanas plānu īstenošanā.

Atkrastes vēja parki piedāvā skaidru risinājumu, lai jau līdz 2030. gadam Baltijā nodrošinātu augstu elektroenerģijas ražošanas kapacitāti bez oglekļa dioksīda emisijām. Saprašanās memoranda ietvaros Enefit un Ørsted plāno izveidot kopuzņēmumu atkrastes vēja enerģijas iespēju apgūšanai Baltijas valstīs, kas ietvers arī Liivi atkrastes vēja parka projektu Igaunijas Rīgas jūras līča daļā.

Rasmuss Erbē (Rasmus Errboe), Ørsted kontinentālās Eiropas reģiona vadītājs, stāsta: “Mēs esam patiesi priecīgi par partnerības iespēju ar Enefit, lai attīstītu atkrastes vēja enerģijas ražošanu Baltijas valstīs. Līdz ar atbilstoša normatīvā regulējuma ieviešanu, jūrā izvietoti vēja parki jau līdz 2030. gadam var nodrošināt Latvijai un Igaunija lielu videi draudzīgi ražotas enerģijas apjomu. Atkrastes vēja parku vēriens padara tos ideāli piemērotus pārrobežu hibrīdrisinājumiem, tāpēc mēs atzinīgi vērtējam Igaunijas un Latvijas sadarbību liekot pamatus kopīgai atjaunīgās enerģijas ražošanas attīstībai šajā reģionā. Baltijas jūras reģions kļūst par atkrastes vēja parku attīstības centru, kas ievērojami veicinās gan šī reģiona, gan Eiropas kopējos centienus ekonomikas dekarbonizācijai. Baltijas valstis lielā mērā var nodrošināt savu patēriņu ar atjaunīgo enerģija, kas iegūta no jūras vēja, un mēs ceram, ka sadarbībā ar Enefit spēsim sekmīgi īstenot šo potenciālu.”

Ørsted ir iesniedzis pieteikumu par teritorijas apgūšanu Latvijas ūdeņos Liivi vēja parka projekta izpētei un attīstībai. Izmantojot šīs teritorijas, partnerības mērķis ir hibrīda pārrobežu risinājuma izveide, kas savienotu atkrastes vēja parku gan ar Latviju, gan Igauniju un ļautu izmantot šo vēja parku saražotās enerģijas pārvades kabeļus kā starpsavienojumu starp abām valstīm.

Kā uzsver Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Hando Suters, uzņēmuma stratēģiskais mērķis ir palielināt atjaunīgās enerģijas ražošanu: “Mūsu atjaunīgās enerģijas meitasuzņēmums Enefit Green jau ir Baltijas reģiona līderis sauszemes vēja parku attīstībā, tāpēc vēlamies šīs līderpozīcijas paplašināt, ietverot arī vēja enerģijas apgūšanu jūrā. Mēs jau vairāk nekā 10 gadu strādājam pie vēja parka izveides Rīgas jūras līcī, kas mums ir devis labas zināšanas par vietējiem jūras vēja apstākļiem un sniedz stabilas izejas pozīcijas, lai šīs sadarbības ietvaros sasniegtu ambiciozos Baltijas valstu 2030. gada mērķus. Kopā ar pasaulē vadošo atkrastes vēja parku attīstītāju Ørsted mēs speram svarīgu soli ceļā uz savu vīziju par vēja enerģijas apgūšanu Baltijas jūrā. Ir būtiski, lai atkrastes vēja parki tiktu attīstīti videi draudzīgā veidā, iesaistot arī vietējās kopienas, lai tās varētu izmantot vēja parka sniegtās iespējas. Atkrastes vēja parku būvniecība, piemēram, Liivi projekts vai Hījumā projekts Igaunijas Ziemeļrietumos, varētu veicināt jaunas nozares izveidošanu ar profesionālām kompetencēm un augsti kvalificētām ilgtermiņa darba vietām enerģētikas, transporta un loģistikas jomā. Šāda mēroga atkrastes vēja parka būvniecības laikā tiks radīts tūkstošiem darba vietu, tostarp Igaunijā un Latvijā.”

Atkrastes vēja parki piedāvā skaidru un zaļu risinājumu, kas atbalsta Igaunija un Latvijas desinhronizēšanos no Krievijas tīkla, kā arī Igaunijas plānu pakāpeniski pārtraukt degslānekļa izmantošanu enerģijas ražošanā. Atkrastes vēja enerģija ir vispiemērotākais risinājums liela mēroga atjaunīgas enerģijas avotam, lai nodrošinātu augstu elektroenerģijas piegādes drošību abām valstīm.

Eiropas Savienības atjaunīgās enerģijas stratēģija paredz paaugstināt Eiropas atkrastes vēja enerģijas ražošanas kapacitāti no pašreizējiem 12 gigavatiem uz vismaz 60 gigavatiem 2030. gadā un 300 gigavatiem 2050. gadā. Baltijas jūras reģions ar vairāk nekā 90 gigavatu lielu vēja enerģijas ieguves potenciālu var sniegt nozīmīgu pienesumu šī mērķa sasniegšanā. Tādēļ 2020. gadā Eiropas Savienības ietvaros tika parakstīta deklarācija par Baltijas jūras valstu sadarbību atkrastes vēja enerģijas jomā, lai veicinātu atkrastes vēja projektu izveidi nacionālo un starptautisko klimata mērķu sasniegšanai.

Ørsted

Ørsted vīzija ir pasaule, kas pilnībā darbojas ar zaļo enerģiju. Ørsted attīsta, būvē un pārvalda atkrastes un sauszemes vēja parkus, saules enerģijas parkus, enerģijas krātuves un bioenerģijas spēkstacijas, kā arī nodrošina saviem klientiem dažādus enerģijas produktus. Starptautiskajā Corporate Knights 2021 indeksā Ørsted ir atzīts par ilgtspējīgāko enerģijas uzņēmumu pasaulē, kā arī ierindojas CDP Climate Change novērtējuma A sarakstā kā globālais līderis klimata aizsardzības jomā. Uzņēmuma galvenā mītne atrodas Dānijā un Ørsted nodarbina 6179 cilvēkus. Ørsted akcijas tiek kotētas Nasdaq Copenhagen (Orsted) biržā. 2020. gadā grupas ieņēmumi sasniedza 7,1 miljardu eiro. Plašāka informācija interneta vietnē www.orsted.com.

Enefit

SIA Enefit ir otrais lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā. Līdzās tirgū plašākajam elektroenerģijas iegādes produktu klāstam Enefit piedāvā arī energorisinājumus, dabasgāzi un atbalsta instrumentus energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmumiem, kā arī saules paneļu uzstādīšanu un finansēšanu. SIA Enefit mātes uzņēmums AS Eesti Energia ir lielākais vēja enerģijas ražotājs Baltijā. SIA Enefit ir dibināts 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas un gāzes tirgotājs visā Latvijas teritorijā. Starptautiskajā tirgū Enefit ir pārstāvēts Igaunijā, Lietuvā, Polijā un Somijā.