icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada janvārī

Eesti Energia ar Enefit zīmolu uzsāk elektroenerģijas tirdzniecību Zviedrijā

Martā apritēs gads kopš spērām pirmos soļus Skandināvijas tirgus apgūšanā - sākot elektroenerģijas tirdzniecību Somijas mājsaimniecībām. Pēc Somijas sekoja starts arī Zviedrijas tirgū. Šī gada laikā mums ir bijusi lieliska iespēja strādāt pasaulē attīstītākajos elektroenerģijas tirgos. Tas ir devis nenovērtējamu pieredzi, lai Enefit komanda varētu pārliecinoši ienākt Latvijas mājsaimniecību tirgū.

Pašlaik tiek noslēgti pēdējie sagatavošanās darbi, lai jau martā Enefit elektroenerģiju varētu izvēlēties ikviens Latvijas iedzīvotājs. Mūsu mērķis ir piedāvāt maksimāli vienkāršu, bet vienlaikus arī pietiekami elastīgu tarifu struktūru, kas ļaus pilnvērtīgi izmantot visas atvērtā tirgus priekšrocībās. Tāpēc esam izstrādājuši jaunu tarifu un pakalpojumu piedāvājumu, ar ko varēs iepazīties jau tuvāko nedēļu laikā.

Ceru, ka Enefit darbība mājsaimniecību tirgū palīdzēs radīt tikpat aktīvu patērētāju kultūru, kādu to pašlaik redzam biznesa klientu segmentā, kur fokusā ir efektīva pieeja – gan enerģijas iegādē, gan tās patēriņā. Jau pašlaik Latvijas biznesa klientu aktivitāte elektroenerģijas tirgū pārsniedz Eiropas vidējos rādītājus. Tāpēc ticu, ka pēc Enefit starta ar piedāvājumu Latvijas mājsaimniecībām, arī šajā segmentā tirgotāju maiņas aktivitāte pārspēs Eiropas vidējos rādītājus.

Janvārī elektrības cenas pieauga par apmēram 5 - 6%. Precizējot – Latvijā elektrības cena pieauga par 5,6% jeb 56,62 eiro, Igaunijā 5,1% jeb līdz 55,76 eiro par megavatstundu, Somijā 6,6% jeb 55,78 eiro un Lietuvā 5,4% jeb 56,50 eiro par megavatstundu.


Gada sākumā elektrības cena pieaugusi mazāk, nekā prognozēts

Janvāra sākumā tika prognozēts, ka vidējā mēneša cena būs ap 60 €/MWh, taču par laimi cenas tik augstu neuzkāpa, jo aukstuma periods bija īsāks nekā gaidīts. Salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri, elektrība visos reģionos maksāja par apmēram 50% vairāk. Šobrīd arī CO2 kvotu tirgus ir sasniedzis stabilu līmeni zem 25 €/t.


Gada sākumā elektrības cena pieaugusi mazāk, nekā prognozēts

Neraugoties uz lielo sniega daudzumu, hidrorezervju bilance janvārī joprojām krītas. Mēneša beigās hidrobilance bija 20 TWh zemāka par normu. Taču ir gaidāms, ka, sniegam kūstot, hidrobilance atjaunosies. Šeit vienīgais riska faktors ir tas, ka sniegs varētu kust pārāk ātri, kā tas notika, piemēram, 2018. gada pavasarī, kad sniega ātrās kušanas dēļ liela daļa ūdens iztvaikoja un nemaz nenonāca zemē.


Gada sākumā elektrības cena pieaugusi mazāk, nekā prognozēts

Sākot ar februāri, elektrības cenām vajadzētu sākt pamazām kristies. Atbilstoši pašreizējām prognozēm elektrības cenas turpinās samazināties līdz jūlijam. Svarīga loma šeit ir arī laika apstākļiem. Pēc pašreizējām prognozēm februāra otrajā pusē var atnākt aukstuma vilnis, kas var likt elektrības cenām joprojām palikt augstā līmenī.

Ziemassvētku laikā klusais naftas tirgus janvārī atkal atdzīvojās, paceļot cenas no 57 līdz 63 dolāriem par barelu. Salīdzinot ar mēneša vidu, vērojams pacēlums par 4,5% jeb līdz līmenim 60,2 dolāri par barelu.


Naftas un gāzes cenas decembrī samazinājās

Naftas cenu kāpumu veicināja Amerikas Savienoto Valstu un Ķīnas tirdzniecības kara atslābums, kā arī OPEC paziņojums par naftas rūpniecības kritumu. Tai pat laikā naftas cenas tomēr bija kontrolējamas, pateicoties bažām par pieprasījuma kritumu.


Naftas un gāzes cenas decembrī samazinājās

EUR/USD janvārī bija relatīvi stabils, tas mainījās par 0,3% par labu eiro. Mēneša pēdējais EUR/USD bija 1,1488, mēneša vidējais EUR/USD bija 1,1416.


Naftas un gāzes cenas decembrī samazinājās

*Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Nīderlandē izvietots virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas atrodas vistuvāk Baltijas valstīm.

Neraugoties uz naftas cenu kāpumu, gāzes tirgū cenas kritās – gan GasPool, gan TTF. Iepriekšējā mēneša GasPool gāzes cenas nokritās par 8,1% jeb līdz 21,98 eiro, bet TTF gāzes cenas – par 8,6% jeb līdz 21,70 eiro par megavatstundu. Gāzes cenu krituma cēlonis ir pieņēmums, ka, tuvojoties pavasarim, gāze tiek patērēta mazāk.

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.