icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada februāris



ELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA Electer icon

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada februāris

Komentāri

  • Februārī biržas elektroenerģijas cena salīdzinājumā ar janvāri saruka par 27,18% līdz 104,72 EUR/MWh. Cena galvenokārt kritās pateicoties palielinātam vēja enerģijas ražošanas apjomam Skandināvijā, taču to pozitīvi ietekmēja arī augstākas hidroenerģijas ražošanas jaudas.
  • Salīdzinājumā ar aizvadītā, 2021., gada februāri elektroenerģijas cena šogad bija par 80,16% augstāka.
  • Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros februārī palielinājās par 10,2 TWh, un, līdz ar to, tā šobrīd ir 1,64 TWh virs normas līmeņa.
  • CO2 kvotu cena februārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pieauga par 7,75%, un šobrīd tā ir vidēji 90,74 EUR/t. Prognozes liecina, ka marta mēnesī kvotu cena varētu sarukt.
  • Indikatīvā nākotnes līgumu cena Latvijas tirdzniecības apgabalā 2022. gadam ir 170,62 EUR/MWh, 2023. gadam 129,61 EUR/MWh un 2024. gadam – 102,89 EUR/MWh.
  • Indikatīvā nākotnes līgumu cena vidējam biznesa klienta patēriņa profilam atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām Latvijas, Igaunijas un Somijas cenu apgabalā.

GĀZES BIRŽAS CENA Gas icon

Enerģijas tirgus apskats 2022. gada februāris

Komentāri:

  • Dabasgāzes cena februārī saruka pateicoties mazākam pieprasījumam un siltāku laikapstākļu dēļ, taču februāra pēdējā nedēļā, līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, gāzes cenu svārstības atjaunojās. Tiek prognozēts, ka tās saglabāsies dinamiskas visu pavasari.
  • Naftas cena februārī salīdzinājumā ar janvāri palielinājās par gandrīz 10%, līdz 94,1 USD/bbl. Arī izmaiņas naftas cenās saistītas ar ģeopolitisko spriedzi - Krievijai noteiktās sankcijas var izraisīt piegādes traucējumus, un Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) ražošanas jaudas šobrīd nav pietiekami lielas, lai novērstu deficītu.
  • Salīdzinājumā ar janvāri dabasgāzes cena TTF biržā februārī saruka par 4,82% līdz 81,09 EUR/MWh, savukārt salīdzinājumā ar 2021. gada februāri tā bija par 297,84% augstāka.
  • Indikatīvā TTF nākotnes līguma cena 2022. gadam ir 201,5 EUR/MWh, 2023. gadam - 80,5 EUR/MWh un 2024. gadam – 51,1 EUR/MWh.
  • Indikatīvā TTF nākotnes līgumu cena atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām.


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.