Enerģijas tirgus apskats 2021. gada jūnijs
ELEKTRĪBAS BIRŽAS CENA
Komentāri
Elektroenerģijas cena jūnijā ievērojami pieauga vairāku politisku un meteoroloģisku apstākļu dēļ:
- CO2 kvotu pieaugums - Eiropas Komisija stingri atbalsta mērķi līdz 2030. gadam samazināt CO2 emisijas par 55%. Lai sasniegtu šo mērķi, Eiropas Komisija plāno ātrāk ierobežot tirgoto CO2 kvotu skaitu, no 2023. gada palielinot to stabilitātes rezervi līdz 24%, pašreizējo 20% vietā. Rezultātā tirgoto CO2 kvotu skaits nākotnē samazināsies. Turklāt paredzēts paplašināt pienākumu nodot kvotas kuģniecības, transporta un būvniecības nozarēm, kā arī Eiropas Savienībā importētajām precēm, kas ražotas valstīs, kurās CO2 emisijas netiek apliktas ar nodokļiem vai par tām tiek maksāts mazāk. Detalizētāks oficiālais plāns tika paziņots 14. jūlijā.
- Gāzes cenas pieaugums - viena mēneša laikā tā pieauga par 17,3%, kas nozīmē, ka pieauga ar gāzi darbināmo elektrostaciju ražošanas izmaksas Latvijā un Lietuvā (kā arī daudzās citās kontinentālās Eiropas valstīs), kas ietekmēja arī kopējo elektroenerģijas cenu.
- Neparasti augsta gaisa temperatūra - tā izraisīja ievērojamu elektroenerģijas patēriņa pieaugumu, galvenokārt kondicionieru un citu gaisa dzesētāju enerģijas patēriņa dēļ. Turklāt nelielā nokrišņu daudzuma dēļ, jūnijā Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros samazinājās par 7,71 TWh, un pašlaik ir gandrīz 7 TWh zem normas līmeņa.
- Lielā karstuma dēļ tiek izmantotas vairāk vietējās ražošanas jaudas, kuru izmaksas nosaka tas, kāda ir CO2 kvotu un dabasgāzes cena. Savukārt salīdzinoši lētākās elektroenerģijas iegāde no Skandināvijas ir ierobežota starpvalstu pārvades kabeļu jaudu nepietiekamības dēļ, ko vēl vairāk ierobežo karstums, kas tehniski liek samazināt kabeļu jaudas lielumu.
- Vispārējā cenu kāpuma tendence atspoguļo Eiropas Savienības klimata politiku, kas ir vērienīgāka nekā daudzu dalībvalstu pašreizējie reālie atjaunīgās enerģijas izmantošanas plāni.
- Salīdzinājumā ar maiju elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu apgabalā jūnijā pieauga par 57% līdz 76,23 EUR/MWh, savukārt salīdzinājumā ar 2020. gada jūniju, tā bija par 100% augstāka.
- Indikatīvā nākotnes līgumu cena Latvijas tirdzniecības apgabalā 2021. gadam ir 82,12 EUR/MWh, 2022. gadam 65,39 EUR/MWh un 2023. gadam – 59,01 EUR/MWh.
- Indikatīvā nākotnes līgumu cena vidējam biznesa klienta patēriņa profilam atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām Latvijas, Igaunijas un Somijas cenu apgabalā.
GĀZES BIRŽAS CENA
Komentāri:
- Dabasgāzes cenu pieaugumu jūnijā veicināja paaugstināts pieprasījums un bažas par zemu dabasgāzes rezervju līmeni.
- Arī naftas tirgus jūnijā turpināja augt. Jēlnaftas cena pieauga par 7,5% pateicoties augošajam pieprasījumam ekonomikas atveseļošanās rezultātā un ierobežotam tehniskās apkopes grafikam.
- Salīdzinājumā ar maiju dabasgāzes cena TTF biržā jūnijā palielinājās par 15% līdz 28,57 EUR/MWh, savukārt salīdzinājumā ar 2020. gada jūniju tā bija par 446% augstāka.
- Indikatīvā TTF nākotnes līguma cena 2021. gadam ir 28,57 EUR/MWh, 2022. gadam - 25,48 EUR/MWh un 2023. gadam –19,52 EUR/MWh.
- Indikatīvā TTF nākotnes līgumu cena atspoguļo šī brīža prognozes nākotnes cenām.
Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.