icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada aprīlis

Enerģijas tirgus apskats 2019. gada aprīlis

Esot rokas stiepiena attālumā no vasaras, pirmās patiesi siltās dienas tīri cilvēciski iepriecina, tomēr sausie laikapstākļi nozīmē arī atgriešanos pie enerģijas cenu kāpuma. Sausais un samērā vēsais vasaras ievads veido ne pārāk iepriecinošu kombināciju enerģijas tirgū. Turpinās lētās enerģijas trūkums hidroelektrostacijās, bet vienlaikus Baltijā aug elektroenerģijas patēriņš un tās ražošanas izmaksas. Pēc nelielas atelpas, aprīlī elektroenerģijas cenas atgriezās pie augošas tendences, kas, visticamāk, turpināsies arī tuvākajās nedēļās.

Vienlaikus jau divus mēnešus aktīvi aicinām patērētājus likt savam elektrības skaitītājam griezties lēnāk - gan ar tehniskiem risinājumiem, gan ar vienkāršām paradumu izmaiņām. Interesanti, ka daudzi ir gatavi ieguldīt dārgākās tehnoloģijās, tā vietā, lai paveiktu sākotnējo mājasdarbu un kļūtu gudrāki patērētāji mainot savus paradumus - likvidējot nelietderīgo patēriņu un apzinot iespējas būt elastīgiem, lai izmantotu biržas cenu svārstības, kas ir vienkāršākais risinājums ar lielāko atdevi pret ieguldījumu.

Varētu teikt, ka ar energoefektivitāti ir tāpat kā ar izcilas fiziskās formas iegūšanu pludmales sezonai - arī šeit visu nevar risināt tikai ar sporta zāles abonementu vai modernāko trenažieri. Tā vietā ir jāmainās domāšanai, jālauž savi ieradumi un tam visam jāseko aktīvai rīcībai, lai sasniegtu iecerēto.

Aprīlī bija vērojams neliels elektrības cenas pieaugums. Salīdzinājumā ar martu elektrības cena Igaunijā palielinājās par 5,2 %, sasniedzot 42,18 EUR/MWh, Somijā — par 3,6 %, sasniedzot 41,44 EUR/MWh, Latvijā — par 8,6 %, sasniedzot 43,52 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 8,9 %, sasniedzot 43,52 EUR/MWh.


Aprīlī pieauga elektrības cena

Somijas apgabalā marta beigās slēgtajos nākotnes darījumos fiksētā elektrības cena bija 37,60 EUR/MWh, tādējādi cenas pieaugums aprīlī bija diezgan negaidīts.


Aprīlī pieauga elektrības cena

Galvenokārt elektrības cenas pieaugums bija saistīts ar CO2 tirgus aktivizēšanos, kas aprīlī pieauga par 16,9 %. Mēneša vidējā cena bija 25,67 EUR/t. CO2 kvotu maksimālā cena aprīlī sasniedza pat 27,45 EUR/t, kā rezultātā ievērojami palielinājās elektroenerģijas ražotāju izmaksas. Būtiskākais faktors, kas ietekmēja kvotu tirgus cenas, bija Brexit termiņa pagarināšana, kura sniedza pārliecību, ka Brexit scenārijs bez vienošanās, visticamāk, nav sagaidāms. Tādējādi viss liecina par to, ka Lielbritānija turpinās dalību kvotu tirgū.


Aprīlī pieauga elektrības cena

Tāpat aprīlī bija vērojama Ziemeļvalstu hidroresursu līmeņa pazemināšanās. Sakarā ar negaidīti mazo nokrišņu daudzumu aprīlī līdzšinējais 5,5 TWh deficīts mēneša beigās sasniedza pat 12 TWh līmeni.


Aprīļa beigās Somijas cenu apgabalā uz maiju slēgto nākotnes darījumu cena bija 45,10 EUR/MWh, kas dod pamatu maijā gaidīt nelielu elektrības cenas pieaugumu. Lai gan maija pirmajās dienās elektrības cena ir bijusi ievērojami zemāka, tomēr tuvākajā laikā Ziemeļvalstu atomelektrostacijās gaidāmie ikgadējie apkopes darbi var izraisīt elektrības cenas kāpumu.


Jau vairākus mēnešus pēc kārtas ir vērojams stabils jēlnaftas cenas pieaugums. Salīdzinājumā ar martu mēneša vidējā cena aprīlī bija par 6,7 % augstāka. Vidēji jēlnafta aprīlī maksāja 71,63 USD par barelu. Savukārt, vērtējot mēneša noslēguma cenu, jēlnaftas barela cena aprīlī pieauga par 6.5 %, t.i., līdz 72,80 USD par barelu. Augstākais līmenis, ko naftas cena sasniedza aprīlī, bija 74,57 USD par barelu.


Situācija naftas un gāzes tirgos aprīlī

Naftas cenas pieaugums bija saistīts ar OPEC noteiktajiem ražošanas ierobežojumiem un sankcijām pret Irānu un Venecuēlu. Savukārt Lībijā bija traucēts ražošanas process.


Aprīlī EUR/USD kurss pazeminājās par 0,56 %. Par vienu eiro bija jāmaksā 1,1231 dolārs. Zināmā mērā tas veicināja arī naftas cenas pieaugumu eiro zonas valstīs.


Situācija naftas un gāzes tirgos aprīlī

Neskatoties uz naftas cenu kāpumu, gāzes cena Gaspool aprīlī pazeminājās par 5,4 %, t.i., līdz 15,29 EUR/MWh, bet TTF cena — par 4,4 %, t.i., līdz 14,95 EUR/MWh. Galvenokārt gāzes cenas pazemināšanās bija saistīta ar patēriņa samazināšanos.


Situācija naftas un gāzes tirgos aprīlī

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Enefit analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Enefit solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Enefit neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.