icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Četri biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par elektrības biržas cenām

Pēdējo mēnešu laikā elektroenerģijas cena Eiropas vadošā elektroenerģijas pārvaldītāja “Nord Pool” biržā ir uzlekusi līdz agrāk nepieredzētiem augstumiem. Šogad elektroenerģijas cena mūsu cenu apgabalā ir pieaugusi teju trīs reizes. Šajā rakstā vēlamies paskaidrot to, kas vainojams pie elektroenerģijas cenu pieauguma un kā rodas augstās elektrības cenas. Kā arī to, kā klienti paši var sevi pasargāt no augstajām biržas cenām.

Kāpēc elektrības cena biržā ir tik augsta?

Visa klientu patērētā elektrība tiek iepirkta Ziemeļvalstu un Baltijas kopējā elektrības tirgū. Tas nozīmē, ka elektrības cenu veido ne tikai pieprasījums Latvijā, bet reģionā kopumā. Mūsu apgabalā to pārvalda Eiropas vadošais elektroenerģijas pārvaldītājs “Nord Pool”. Elektroenerģijas tirgotāja varā nav ietekmēt tās ražošanas izmaksas. Tirgotājs ir tikai partneris starp lietotāju un ražotāju, kas vadās pēc tirgus informācijas biržā.

Elektroenerģijas cenu pieaugumam biržā nav viena konkrēta iemesla, bet pastāv vairāku faktoru kombinācija. Pretēji tam, ka Ziemeļvalstu ūdens bilance hidrorezervuāros šogad nebija pietiekami augsta un vēja saražotā enerģija nav bijusi pietiekama, šogad pieprasījums pēc elektrības ir bijis augsts gan gada sākumā, kad bija sals, gan arī vasarā, kad, ekonomikai atkopjoties no pandēmijas izraisītās krīzes, elektrība tika aktīvi izmantota uzņēmējdarbībā.

Šajā gadā mūsu tirgus apgabalā ir bijis mazāk vēja un nokrišņu jeb hidroenerģijas. Lielāka elektroenerģijas ražošanas slodze ir gūlusies uz gāzes un akmeņogļu stacijām, kuru pašizmaksa par saražoto ir augstāka. Līdz ar to, ja elektroenerģiju nevar saražot lētākās elektrostacijas, tad strādā dārgākās.

Tāpat elektroenerģija ir augstāka CO2 kvotu cenu pieauguma, gan arī gāzes cenas vairākkārtēja sadārdzinājuma dēļ.

Kurus lietotājus ietekmē augstā biržas cena?

Kurus lietotājus ietekmē augstā biržas cena?

Augstā elektroenerģijas biržas cena skar tos lietotājus, kuri ir izvēlējušies Dinamisko elektrības produktu. Šajā gadījumā elektrības rēķins ir saistīts ar biržas cenu un mainās ik stundu. Ja Tev ir Dinamiskais produkts, tad ir vērts būt informētam par biržas cenām mūsu lietotnē “Enefit Latvija”, lai savā labā izmantotu lētāko cenu un mazinātu patēriņu stundās ar dārgāku cenu.

Lai samazinātu elektroenerģijas izmaksas tuvākajā nākotnē, aicinām klientus, kuri šobrīd izvēlējušies biržas cenas pakalpojumu, izvērtēt iespējas pāriet uz fiksētās cenas produktu, jo cenu kāpums, iepriekš minēto faktoru dēļ, tiek prognozēts arī tuvākajos mēnešos.

Ja esi sev izvēlējies fiksētas cenas produktu, tad Tevi elektrības biržas cenas svārstības neietekmē - šo risku uzņemas elektroenerģijas tirgotājs. Tiem klientiem, kas ar "Enefit" noslēguši fiksētās cenas līgumus, cenu svārstības rēķinus neietekmēs.

Ko es kā klients varu darīt?

Ja esi privātpersona, vērts rūpīgi izvērtēt, vai izvēlēties produktu ar fiksētu cenu vai uzņemties cenu svārstību risku un izvēlēties produktu, kas ir atkarīgs no biržas cenas. Ja vēlies apskatīt vai mainīt savu elektroenerģijas produktu, to var izdarīt šeit.

Ja tomēr esi izvēlējis biržas cenas jeb Dinamisko produktu, tad savu rēķinu vari samazināt, novirzot elektroenerģijas patēriņu no stundām ar augstāku cenu uz stundām ar zemāku cenu, kas parasti ir naktī. SIA “Enefit” klienti elektrības biržas cenas var apskatīt mūsu lietotnē, un šo informāciju izmantot, lai savu sadzīves tehniku (veļas mazgājamo mašīnu, boileri, elektrisko sildītāju) lietotu stundās ar izdevīgāko cenu, tādējādi ietaupot.

Tomēr arvien vairāk ir to, kas vēlas ilgtermiņa drošību pret cenu svārstībām. Tādā gadījumā labs risinājums ir pašam sākt ražot elektroenerģiju, uzstādot saules paneļus. Pie tam šobrīd ir lielisks laiks sākt plānot saules paneļu izbūvi, lai jau pavasarī tie būtu gatavi enerģijas ražošanai.

Patērējot sevis saražoto elektrību nav jāpērk dārgākā kopējā tīkla elektrība, kas ietver tīkla apkalpošanas maksu, akcīzi un nodokļus. Saules paneļu uzstādīšana ir arī viens no vienkāršākajiem veidiem, kā pašam kļūt par zaļās elektrības ražotāju. Ar saules paneļiem ikmēneša elektrības rēķinu var samazināt pat uz pusi.

Kā ietaupīt elektrības izmaksas?

Elektroenerģiju ir iespējams ietaupīt ikvienā mājsaimniecībā. Vairums no enerģijas lietderīgas patērēšanas risinājumiem var ievērojami samazināt pat jau nākamā mēneša rēķinu.

Tā kā mūsu klimatā sildelementi jālieto gandrīz 6 mēnešus, apkure patērē visvairāk enerģijas. Lielākais ietaupīšanas potenciāls slēpjas tieši apkurē. Privātmājās apkures izmaksas bieži vien var samazināt, izvēloties ekonomiskāku apkures sistēmu. Piemēram, vērts izvērtēt elektrības apkuri aizstāt ar zemes siltumsūkni vai granulu katlu. Kokskaidu granulas palīdz samazināt apkures izmaksas un ir viens no izdevīgākajiem un ekoloģiskākajiem apkures risinājumiem.

Vienkāršāks un lētāks risinājums ir eļļas radiatoru vai elektronisko sildītāju aizstāt ar ekonomiskāku sildītāju. Šobrīd pieejami elektriskie radiatori ar iebūvētu termostatu, kas ieslēdz radiatorus tikai tad, kad gaisa temperatūra noslīd zem vēlamās uzstādītās, nodrošinot ekonomisku elektroenerģijas patēriņu. Šādas nelielas investīcijas var atmaksāties jau nākošajā rēķinā.

Kā nākamais jāpārskata vecā sadzīves tehnika, kas, salīdzinājumā ar mūsdienu tehniku, patērēt daudz vairāk elektrības. Pie augsta elektrības patēriņa var būt vainīgs vecs televizors vai pastāvīgi ieslēgta saldētava ar zemu enerģijas klasi. Nomainot 20 gadīgo ledusskapi pret jaunu A klases ledusskapi, gadā var ietaupīt vairākus desmitus eiro.

Uzzini vairāk par to, kā samazināt savu ikmēneša elektrības rēķinu:
Pieci risinājumi, kā samazināt savu elektrības rēķinu