icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Bezvējš un aukstais laiks palielina tirgus cenas: ko darīt elektrības lietotājam?

Bezvējš un aukstais laiks palielina tirgus cenas: ko darīt elektrības lietotājam?

Elektrības tirgus cena biržā ir daudz augstāka, nekā gada sākumā ierasts. Mēs izskaidrosim, kāpēc cenas pieaugušas, kurus lietotājus tas ietekmē visvairāk un kā vislabāk sevi pasargāt no augstajām biržas cenām.

Kopš 2007. gada elektrību Latvijā iegādājamies brīvajā tirgū, kur tās cenu nosaka attiecība starp piedāvājumu un pieprasījumu Ziemeļvalstu un Baltijas enerģijas biržās. Vidējā biržas cena šī gada janvārī bija 53,54 €/MWh, kas ir 19% kāpums salīdzinājumā ar decembri (44,86 €/MWh) un 30% kāpums pret vidējo tirgus cenu novembrī (41,10 €/MWh).

Cenas kāpums skaidrojams ar patēriņa palielināšanos un nepietiekamu vēja jaudu Ziemeļvalstu un Baltijas reģionos. Elektrības tirgus kaimiņvalstīs galvenokārt ir atkarīgs no vēja stipruma, jo būtiska daļa enerģijas tiek iegūta vēja ģeneratoru parkos. Tādējādi, ja vējš ir mērens, tas tieši ietekmē arī elektrības cenu Latvijas cenu apgabalā.

Tā kā daudzu mājokļu un uzņēmumu patēriņš ir palielinājies pastiprinātas apkures un aukstā laika dēļ, šīs izmaiņas līdz ar augsto biržas cenu atstās būtisku iespaidu uz elektrības rēķiniem.

Kurus lietotājus ietekmē augstā biržas cena?

Augstāka biržas cena šobrīd ietekmē tos lietotājus, kuri izvēlējušies Dinamisko produktu, jo šādā gadījumā elektrības rēķinu nosaka aktuālā tirgus cena. Ja esi izvēlējies Dinamisko produktu, tad, sekojot līdzi cenām biržā, vari pielāgot savu elektrības patēriņu, lai tērētu vairāk stundās, kad cenas ir zemākas, un samazinātu patēriņu stundās, kad cenas ir augstākas.

Enefit klienti šī brīža elektrības cenas biržā var redzēt Enefit mobilajā lietotnē. Daudzi klienti, kuri pieslēguši tirgus cenām piesaistīto tarifu, izmanto šo informāciju, lai plānotu mājokļa elektroierīču darbību (veļas mazgājamo mašīnu, boileri, elektrisko sildītāju), pieskaņojot to stundām, kad elektrības cena ir visizdevīgākā, un tādējādi ietaupot.

Kā sevi pasargāt no augstajām tirgus cenām?

Ja nevēlies mainīt savus patēriņa paradumus atbilstoši tirgus cenai, vari izvēlēties citu ceļu. Par laimi, elektrība ir viens no tiem produktiem, kura cenu var fiksēt ilgākam periodam, piemēram, uz diviem gadiem. Ja esi izvēlējies fiksētas cenas tarifu, būsi pasargāts no cenu svārstībām biržā, un cenu pieauguma risku segs tirgotājs.

Mūsu mājaslapā vari iepazīties ar piedāvātajiem elektrības tarifiem. Ja vēlies mainīt savu tarifu jau šodien, to vari ērti izdarīt mūsu klientu portālā. Produkta maiņa no Dinamiskā produkta uz Fiksētas cenas produktu ir bez maksas.