Sākumlapa  »  Uzzināt vairāk »  Kā darbojas elektroenerģijas tirgus » 

Kā darbojas elektroenerģijas tirgus?

Elektroenerģijas tirgū pārdevējs ir elektroenerģijas ražotājs vai tirgotājs, bet pircējs ir elektroenerģijas galalietotājs.

Pārdevējs var ražot elektroenerģiju vai pirkt to no ražotājiem, lai pārdotu galalietotājiem. Ražotāji un pārdevēji var tirgoties pāri robežām. Elektroenerģijas tirgus ir unikāls, jo saražotās un patērētās elektroenerģijas apjomam jābūt vienādam. Viss ir atkarīgs no pieprasījuma un piedāvājuma, tādēļ šis tirgus ir tik dinamisks.

Tirgus infrastruktūru nodrošina sadales sistēmas operatori, kas pārvada elektroenerģiju no ražotāja galalietotājam. Galalietotājs pārdevējam maksā par patērēto elektroenerģiju, bet sadales sistēmas operatoram — maksu par infrastruktūru.

Tirgū pircēji var izvēlēties pārdevējus un produktus, kā arī vienoties par cenām. Regulatori uzrauga pārdevējus, lai nodrošinātu, ka tie ievēro Elektroenerģijas tirgus likuma noteikumus, un pārliecinātos, vai pārdevējs un pircējs ir vienojušies par pārdošanas cenu.

Regulatori uzrauga arī sadales sistēmas operatorus un nodrošina, lai pret ikvienu tirgus dalībnieku būtu vienāda attieksme. Regulatori apstiprina sadales sistēmu operatoru tarifus.

Elektroenerģijas cena ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp pārvades jaudas, CO2 emisiju kvotu cenām, kā arī no energoresursu, piemēram, naftas, gāzes un ogļu cenām pasaules tirgos. Baltijas valstīs, arī Latvijā, elektroenerģijas cenas lielā mērā ir atkarīgas no vietējo spēkstaciju izmaksām un ražošanas jaudām, kā arī no elektroenerģijas biržas Nord Pool cenām (www.nordpool.com).

Lai uzzinātu vairāk par elektroenerģijas tirgu Latvijā un tā norisēm laika periodā no 2010. līdz 2012. gadam, aicinām iepazīties ar Latvijas Konkurences padomes sagatavoto ziņojumu par Elektroenerģijas tirdzniecību brīvajā tirgū. Lai aplūkotu tirgus uzraudzības secinājumus, lūdzam spiest šeit.

Parasts elektroenerģijas piegādātājs

Enefit