Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

13.12 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada novembrī

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsAizvadītais gads viennozīmīgi ir bijis izaugsmes gads, kas nozīmēja spraigu darbu gan Enefit komandai, gan arī Latvijas enerģētikas nozarei kopumā. Esam sekmīgi paplašinājuši savu piedāvājumu ar energoefektivitātes risinājumiem, kā rezultātā Latvijā īstenoti jau 20 dažāda mēroga energoefektivitātes projekti, uzstādot reaktīvās jaudas kompensācijas iekārtas, LED apgaismojuma risinājumus un saules enerģijas paneļus. Savukārt gāzes tirgus straujā attīstība visā Baltijā ir devusi jaunu inerci nozares izaugsmei un iespējas piedāvāt jaunus risinājumus dabasgāzes izmantošanai visā Latvijā.

Tieši Latvijas gāzes tirgus šogad ir bijis uzmanības centrā, jo tas ir bijis aktīvākais Baltijā kopš tirgus atvēršanas brīža. Decembra sākumā Rīgā notika Baltijas Gāzes konference, kurā pulcējās reģiona vadošie tirgus spēlētāji un eksperti, lai spriestu par situāciju tirgū, iespējamajām pārmaiņām un nākotnes izaicinājumiem.

Pašlaik situācija iezīmējas pozitīvi, jo nav saskatāmi būtiski šķēršļi veiksmīgai gāzes tirgus darbībai, turklāt uzņēmumi aktīvi analizē piedāvājumus un maina tirgotājus, izmantojot elektroenerģijas tirgū gūto pieredzi. Kā lielākie izaicinājumi gāzes tirgus nākotnes izaugsmei ir regulatīvā vide un regulēto tarifu ietekme. Sistēmas operatoriem un Baltijas valstu regulatoriem ir jāapzinās atvērtā tirgus specifika, savlaicīgi informējot par gaidāmajām izmaiņām, lai neveidotos situācijas, kad viena mēneša laikā tirgus dalībniekiem jāpielāgojas jauniem nosacījumiem. Latvijā jāatceras par Nacionālais enerģētikas un klimata plānu (NEKP) un tajā iekļautajiem mērķiem, kas paredz pāreju no gāzes uz citiem energoresursiem. Papildu tam gāzes patēriņu ietekmēs arī nodokļu politika, kas pašlaik neveicina jaunu un modernu tehnoloģiju, kā piemēram sašķidrinātās dabasgāzes ienākšanu tirgū. Arī transporta nozarē ir liels potenciāls audzēt gāzes patēriņu, kas vienlaikus palīdzētu sasniegt nacionālos klimata mērķus. Taču šobrīd politiskā līmenī šis jautājums netiek aktīvi apspriests.

Nākamā gada darāmo darbu sarakstā gāzes tirgus attīstība un ar to saistītie jautājumi atrodas pirmajās pozīcijās. Turklāt šis jautājums būs būtisks arī mājsaimniecībām un regulētā tirgus atcelšanai šajā segmentā. Arī Enefit komandai 2019. gads iezīmē jaunus izaicinājumus, kas prasīs spert drosmīgus soļus, lai sekmīgi startētu jaunā biznesa segmentā ar piedāvājumu mājsaimniecībām.

Tomēr šī gada Enefit nozīmīgākais sasniegums ir lieliski klienti un partneri, tāpēc saku Jums paldies par uzticēšanos un sadarbību. Aicinu ikvienu gada izskaņā parūpēties par to, lai atjaunotu savus spēkus. Atvelciet elpu no trauksmainās ikdienas un lēnām baudiet laiku ar sev tuvajiem cilvēkiem. Jauns gads vienmēr nāk ar jaunām iespējām. Tāpēc svarīgi, lai mums katram būtu ne tikai drosme, bet arī spēks tos pārvarēt.

 • Novembrī elektrības cenas paaugstinājās atbilstoši prognozēm »

  Novembrī Igaunijā, Somijā un Latvijā bija vērojams elektrības cenu pieaugums. Igaunijā elektrības cena palielinājās par 13,5 %, sasniedzot 52,63 EUR/MWh, Somijā — par 8,0 %, sasniedzot 50,08 EUR/MWh, bet Latvijā — par 0,4 %, t. i., līdz 55,24 EUR/MWh. Turpretī Lietuvā elektroenerģijas cena kritās par 0,5 %, sasniedzot 55,42 EUR/MWh. Cenu paaugstināšanās bija saistīta ar temperatūras pazemināšanos. Sakarā ar auksto laiku un vēja parku ražošanas apjomu daļēju samazināšanos visos minētajos cenu apgabalos novembrī zemākā stundas cena saglabājās salīdzinoši augstā līmenī (34,26 EUR/MWh).

  Cenas atšķirību starp Igauniju un Somiju noteica bojājums EstLink I kabelī, kā rezultātā savienojuma izmantošana laikā no 4. līdz 26. novembrim nebija iespējama. Latvijā un Lietuvā vēl aizvien saglabājas augstāka elektrības cena, un tas bija skaidrojams ar elektrības tirdzniecības ierobežojumiem savienojumā starp Kaļiņingradu un Baltkrieviju. Novembrī bija vērojama arī Ziemeļvalstu hidroresursu līmeņa krišanās — mēneša sākumā līmenis bija aptuveni 5 TWh zem normas, bet uz mēneša beigām tas bija noslīdējis jau līdz aptuveni 13 TWh zem normas.

  Tajā pašā laikā vispārēju cenu pieaugumu ierobežoja neliela CO2 kvotu cenas pazemināšanās. Novembrī vidējā CO2 kvotu cena bija 19,22 EUR/t, tādējādi salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi tā samazinājās par 1,8 %. Novembra mēnesis tika noslēgts ar cenu 20,50 EUR/t.

  Novembra beigās Somijas cenu apgabalā decembrim slēgto elektroenerģijas nākotnes darījumu cena bija 51,80 EUR/MWh. Pamatojoties uz to, var prognozēt, ka decembrī elektrības cena saglabāsies aptuveni tādā pašā līmenī, kādā tā bija novembrī, vai nedaudz paaugstināsies.

 • Naftas un gāzes tirgos novembrī bija vērojams kritums »

  Novembrī naftas cena pastāvīgi pazeminājās. Mēneša vidējā naftas cena bija 65,9 USD par barelu, tādējādi salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi vidējā naftas cena samazinājās par 18,2 %. Novembrī naftas cenu galvenokārt ietekmēja ar pārprodukciju saistīti faktori, pret Irānu noteiktās sankcijas un pieprasījuma samazināšanās sakarā ar tirdzniecības strīdu starp ASV un Ķīnu.

  Tomēr eiro zonā naftas cenas pazemināšanos kavēja dolāra pozīcijas uzlabošanās. Novembrī dolāra vērtība pret eiro pieauga par 1,02 %. Mēneša vidējais EUR/USD kurss bija 1,1367, un mēnesis tika noslēgts ar kursu 1,1359.

  Kopā ar naftas cenu pazeminājās arī gāzes cena. GasPool viena mēneša nākotnes darījumu cenas pazeminājās par 5,0 %, sasniedzot 24,98 EUR/MWh, savukārt TTF — par 4,7 %, t. i., līdz 24,87 EUR/MWh. Gāzes cenu pazemināšanās bija saistīta ar negaidīti zemo pieprasījumu un lielo piedāvājumu.

  *Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Holandē izvietots virtuāls tirgus, kur notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Arī šogad Enefit izgaismo Rīgas galvenās egles »

  Līdz ar pirmo adventi Doma laukumā tikta iedegta Rīgas galvenā svētku egle.

  Atklāšanas svinībās piedalījās arī Enefit Latvija valdes priekšsēdētājs Janis Bethers, kurš visus klātesošos Enefit komandas vārdā aicināja gada izskaņā parūpēties par to, lai atjaunotu savus spēkus, atvilkt elpu no trauksmainās ikdienas un nesteidzīgi izbaudīt laiku ar sev tuvajiem cilvēkiem.

  Gaišums un enerģija ir tās lietas, kas parasti mēdz pietrūkt gada tumšākajā laikā, tāpēc Enefit priecājas par iespēju jau trešo gadu palīdzēt padarīt gaišāku svētku laiku un pārvērst elektroenerģiju tīrā priekā, izgaismojot Ziemassvētku eglītes galvaspilsētā.

 • LTC Baltija: Efektīvāks apgaismojums ne tikai ietaupa, bet ceļ darba efektivitāti »

  Viens no lielākajiem mājsaimniecības preču vairumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā LTC Baltija, darbojas jau no 1996. gada un tā profesionālā darbinieku komanda ikdienā nodrošina sadarbību ar vairāk nekā 3000 klientiem, kuru vidū ir gan atsevišķas tirdzniecības vietas, gan arī lielākie mazumtirdzniecības veikalu tīkli, kā piemēram Maxima, Rimi, DEPO, LaTS, Aibe un daudzi citi.

  Iespaidīgais produktu klāsts, pastāvīgi mainīgās klientu vajadzības un tirdzniecības nozares dinamiskā ikdiena, nozīmē arī plašu telpu uzturēšanu uzņēmuma darbības veikšanai - sākot no biroja telpām un produktu paraugu izstāžu zāles līdz vairumtirdzniecības noliktavām, kurās norit uzņēmuma darbinieku aktīvākā ikdienas daļa.

  Kā skaidro uzņēmuma direktore, Daiga Kupše, tad noliktavas ir no vairumtirdzniecības uzņēmuma svarīgākajiem posmiem: “Tieši no tā, cik efektīvs ir mūsu noliktavu darbs, ir atkarīgs, vai visi pasūtījumi tiks izpildīti laikus un cik labi varam vadīt biznesa attīstību. Protams, arī tehniskajā ziņā, telpu uzturēšana ir ļoti nozīmīga regulāro izdevumu pozīcija. Tāpēc regulāri izvērtējam, kā uzlabot gan darba organizāciju uzņēmumā, gan arī savu tehnisko bāzi - paaugstinot energoefektivitāti un samazinot telpu uzturēšanas izmaksas.”

  Kā pirmo soli energoefektivitātes uzlabošanā LTC Baltija izvēlējās LED apgaismojuma risinājumu ieviešanu visās uzņēmuma telpās un šī projekta realizācijai piesaistīja Enefit energoefektivitātes risinājumu speciālistus. Apgaismojuma sistēmu modernizēšana bija loģiska izvēle, jo, ņemot vērā lielo pārvaldīto telpu apjomu, tas sniegtu nozīmīgu ietaupījumu. Turklāt sadarbība ar Enefit sniedza iespēju šo ieguldījumu apmaksāt pakāpeniski, sedzot to ar elektrības rēķinā gūto ietaupījumu. Savukārt otrs iemesls uzlabojumiem bija vēlme paaugstināt apgaismojuma līmeni, ceļot darba vides kvalitāti. Noliktavās labs apgaismojuma līmenis ir ļoti svarīgs, lai viss būtu labi pārredzams, darbinieki varētu precīzi nolasīt kodus precēm un izvairīties no kļūdām ikdienā.

  Enefit speciālisti veica pilnu apgaismojuma sistēmu modernizācijas ciklu visās uzņēmuma telpās. Visbūtiskākās izmaiņas skāra noliktavu telpas, kur iepriekš bija uzstādīts novecojis metālhalīda apgaismojums, kas patērēja ievērojamu enerģijas daudzumu un regulāri bojājās, prasot papildu ieguldījumus apkalpošanā. Biroja telpās dienasgaismas lampas tika nomainītas pret LED risinājumiem, kas nodrošina acīm patīkamāku gaismas temperatūru un atvieglo ilgstošu dabu telpās.

  Viss apgaismojuma projekts no sākotnējo aprēķinu veikšanas līdz jauno iekārtu montāžas pabeigšanai aizņēma divus mēnešus un kā norāda Enefit Enerģētikas risinājumu projektu vadītājs, Gatis Lazda, lielākais izaicinājums bija tehnisko risinājumu uzstādīšana, netraucējot uzņēmuma ikdienas darbu: “Arī tad, kad notiek tik plaši telpu labiekārtošanas darbi, ir skaidrs, ka uzņēmums nevar atļauties apturēt darbu uz vairākām dienām. Tāpēc visus LED iekārtu uzstādīšanas darbus salāgojām ar uzņēmuma darba grafiku. Tas sniedz iespēju izvairīties no netiešiem papildus ieguldījumiem, kas mēdz sadārdzināt dažādus tehniskos projektus. Tieši pielāgošanos katra partnera specifikai uzskatām par energoefektivitātes investīciju projektu atslēgu, jo katra uzņēmuma situācija un tās optimālais risinājums ir unikāls.”

  LED apgaismojuma ieviešana sadarbībā ar Enefit komandu ir pilnībā attaisnojusi mūsu mērķus, ko izvirzījām, uzsākot projektu. Jūtami ir uzlabojušies darba apstākļi noliktavās un arī cilvēki ir apmierinātāki. Pašlaik mūsu elektroenerģijas patēriņš ir samazinājies par vairāk nekā 30%, kas ļauj visas investīcijas segt ar elektrības rēķinā gūto ietaupījumu. Tieši Enefit piedāvātais energoefektivitātes risinājumu finansēšanas pakalpojums bija viens no galvenajiem faktoriem, kādēļ izvelējamies šo sadarbību. Papildus tam ir ērti, ka viens partneris spēj nodrošināt pilnu projekta ieviešanas ciklu un arī uzņemas atbildību par konkrēto risinājumu. Enefit sniegtā garantija ļauj tuvākos piecus gadus neraizēties par apgaismojuma sistēmu apkalpošanu, kas pēc būtības ir vēl papildu ietaupījums nākotnē.”

  LTC Baltija LED apgaismojuma ieviešanas projekta pilnais atmaksāšanās laiks prognozējams četru gadu periodā, ko nosaka fakts, ka ne tikai atjaunotas esošās apgaismojuma sistēmas, bet uzstādīti arī papildu apgaismes ķermeņi. Turklāt uzņēmums plāno noliktavu telpās ieviest arī klātbūtnes sensorus. Tie līdzīgi kā kustību sensori regulē apgaismojuma ieslēgšanos un izslēgšanos, tomēr ir daudz ērtāki ikdienā, jo reaģē uz ķermeņa siltumu. Pat, ja cilvēks telpā nekustas, sensors to jūt un gaisma nenodziest.

  LTC Baltija direktores, Daigas Kupšes, atziņa pēc šī projekta - Ieguldījumus energoefektivitātē nekad nevar vērtēt tikai vienā dimensijā jeb finanšu ietaupījumā. Tie ietekmē darba vides kvalitāti, efektīvāku procesu vadību un plašākas automatizācijas iespējas, kur katrs uzņēmums var rast būtiskus papildus ieguvumus savam biznesam.


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris