Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

21.11 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada oktobris

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsGada izskaņa jebkurā nozarē un uzņēmumā ir laiks, kad izvērtēt sasniegto un pieņemt atbildīgus lēmumus par attīstību nākamajā periodā. Šajā uzdevumā būtiska loma ir gan klientiem, gan partneriem, kas palīdz paplašināt uzņēmuma kompetenci un veidot kopīgu izaugsmes platformu. Tāpēc šī mēneša fokusā Enefit komandai ir bijusi jaunu izaugsmes ceļu un jaunu risinājumu apzināšana.

Es lepojos, ka spēcīgas klientu attiecības, kurās vienmēr tiecamies paaugstināt mūsu klientu kompetenci par enerģētikas jautājumiem, vienmēr ir bijušas Enefit darbības pamatā. To apliecina interesants fakts, ka aptuveni piektā daļa no mūsu pašiem pirmajiem klientiem ir bijuši uzticīgi mūsu sadarbībai jau 10 gadus bez pārtraukuma.

Turpinot tradīcijas, oktobrī un novembra sākumā Enefit komanda tikās ar klientiem un partneriem, lai pārrunātu jaunās enerģijas iepirkuma sezonas aktualitātes un aktuālākos tehniskos risinājumus energoefektivitātes paaugstināšanai. Tā kā piedzīvojam lielāko cenu kāpumu pēdējos piecos gados, ceru, ka kopīgi analizētie tirgus attīstības scenāriji, palīdzēs uzņēmumiem pieņemt izsvērtus un pārdomātus lēmumus par enerģijas iegādi nākamajam periodam, kā arī pilnveidot savu energosaimniecību.

Šobrīd skaidri iezīmējas energoresursu cenu svārstības risks kā biznesam kritisks jautājums, kuram ir jāvelta attiecīga uzmanība, ja energoresursu cenām ir būtiska loma uzņēmuma izdevumu grozā.

 • Oktobrī elektrības cenas turpināja pazemināties »

  Atbilstoši prognozētajam oktobrī turpinājās elektrības cenu pazemināšanās. Igaunijā un Somijā vidējā elektrības cena oktobrī bija 46,36 EUR/MWh, kas ir par aptuveni 9 % zemāka par iepriekšējā mēneša rādītājiem. Latvijā un Lietuvā elektrības cenu kritums gan bija nedaudz mazāks — cenas pazeminājās attiecīgi līdz 55,04 un 55,68 EUR/MWh. Tādējādi Latvijā cenas kritums bija 6,7 %, bet Lietuvā-5,8 %.

  Tomēr, neskatoties uz pēdējā laikā novēroto cenu pazemināšanos, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu cenas saglabājas vēl salīdzinoši augstā līmenī. Igaunijā un Somijā elektrība maksā par 38,7 % vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs sasniedz pat attiecīgi 63,3 % un 62,1 %. Cenu starpības pieaugumu starp Latviju, Lietuvu un Igauniju, visticamāk, veicināja elektrības tirdzniecības ierobežojumi Kaļiņingradas un Baltkrievijas

  Oktobrī Ziemeļvalstu svarīgākās atomelektrostacijas darbojās bez pārtraukumiem, nodrošinot tirgū labāku piedāvājumu. Turklāt visa mēneša garumā bija vērojams kritums CO2 kvotu tirgū, un CO2 kvotu vidējā cena oktobrī pazeminājās par 8,8 %, sasniedzot 19,58 EUR/t. Pateicoties salīdzinoši zemajām enerģijas cenām, CO2 kvotu cena mēneša beigās nokritās pat līdz 16,36 EUR/t.

  Oktobra beigās Somijas cenu apgabalā uz novembri slēgto nākotnes darījumu cena bija 50,55 EUR/MWh, kas dod pamatu šajā mēnesī gaidīt elektrības cenas nelielu pieaugumu. Latvijā un Lietuvā elektrības cena var paaugstināties aptuveni līdz 59 EUR/MWh.

 • Gāzes tirgos ir vērojams kritums, naftas tirgos — nestabila situācija »

  Irānai noteikto sankciju dēļ naftas tirgos bija jūtams naftas piedāvājuma kritums, kā rezultātā oktobra sākumā naftas cena pieauga. Cenas lielāku pieaugumu tomēr kavēja ASV lielie naftas krājumi un panīkums biržās. Pateicoties mēneša sākumā fiksētajām augstajām naftas cenām, mēneša vidējā jēlnaftas nākotnes darījumu cena Brent biržā pieauga par 1,9 %, t.i., līdz 80,6 USD par barelu. Tomēr mēneša beigās bija vērojama lielāka cenu pazemināšanās (par 8,7 %), un mēnesis tika noslēgts ar cenu 75,47 USD par barelu.

  Oktobrī dolārs attiecībā pret eiro kļuva spēcīgāks un EUR/USD kurss vidēji mainījās par 1,5 % par labu USD. Mēneša beigās EUR/USD kurss bija 1,1318.

  Gāzes cenas oktobrī kopumā pazeminājās. Gaspool cena pieauga par 6,1 %, sasniedzot 26,13 EUR/MWh, bet TTF cena — par 7,0 %, t.i., līdz 25,88 EUR/MWh. Gāzes cenu pazemināšanās bija saistīta ar negaidīti siltajiem laika apstākļiem un vēja enerģijas ražošanas apjomu būtisku pieaugumu mēneša otrajā pusē.

  *Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Nīderlandē izvietots virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas atrodas vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Izmaiņas dabasgāzes sadales tarifos »

  Dabasgāzes sadales sistēmas operators AS GASO, sākot ar 2019. gada 1. janvāri, ieviesīs jaunus tarifu dabasgāzes sadales pakalpojumiem.

  Līdzšinējai maksai par patērēto dabasgāzi papildus tiks ieviesta fiksētā tarifa komponente. Līdzīgi, kā to savulaik veica elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS Sadales Tīkls.

  Fiksēto maksu AS GASO aprēķinās reizi mēnesī atbilstoši dabasgāzes pieslēguma punkta ievadslodzes lielumam. Līdz ar fiksētās tarifa komponentes ieviešanu mainīgā tarifa komponente apmērs visām 8. dabasgāzes patēriņa grupām samazināsies. Ikmēneša maksājums, tāpat kā līdz šim tiks aprēķināts atbilstoši piegādātās dabasgāzes apjomam.

  Līdz ar fiksētās tarifa komponentes ieviešanu tiks ieviests arī sezonālais tarifs. Proti, izpildot vairākus priekšnosacījumus, būs iespēja samazināt dabasgāzes pieslēguma punkta ievadslodzi uz laiku līdz 6 mēnešiem.

  Tarifu reformu AS GASO pamato ar nepieciešamību, ka iepriekš noteiktie tarifi neatbilst šodienas tirgus situācijai – esošie tarifi ir noteikti pirms 10 gadiem, kā arī AS GASO šobrīd ir no dabasgāzes tirdzniecības nodalīts, atsevišķi strādājošs uzņēmums, kam jāplāno sava darbība patstāvīgi.

  Enefit aicina vēl pirms jauno AS GASO tarifu stāšanās spēkā pārskatīt dabasgāzes pieslēguma jaudas lielumu un iespēju gadījumā lemt par to samazināšanu

  Plašāku informāciju par jaunajiem tarifiem ir iespējams iegūt AS GASO tīmekļa vietnē. Saite uz papildinformāciju: https://www.gaso.lv/sadales-tarifu-projekts.

  Dabasgāzes lietotāju ērtībai AS GASO savā tīmekļa vietnē ir izveidojusi arī tarifu kalkulators. Saite uz kalkulatoru.

 • Uzņēmumos pieaug investīcijas energoefektivitātē »

  Energoresursu cenu kāpums virza būtisku intereses pieaugumu par energoefektivitātes risinājumiem un arī jaunu sadarbības modeļu veidošanu starp enerģijas tirgotāju un tā klientiem. Šī gada laikā Igaunijas energokompānija Eesti Energia dažādu energoefektivitātes risinājumu ieviešanā savu klientu īpašumos investēs jau vairāk nekā 5 miljonus eiro. Nozīmīgus soļus šajā virzienā sper arī energouzņēmums Enefit, īstenojot energoefektivitātes risinājumu uzstādīšanu uzņēmumos un arī lielākās mājsaimniecībās.

  Šogad Enefit Latvijā kopumā īstenojis jau 20 dažāda mēroga energoefektivitātes projektus, starp kuriem populārākie risinājumi ir reaktīvās jaudas kompensācijas iekārtas, LED apgaismojuma ieviešana, kā arī saules enerģijas paneļi. Aptuveni 50% uzņēmumu savas energosaimniecības modernizēšanai investē savus līdzekļus, savukārt citi izmanto iespēju piesaistīt Enefit finansējumu un norēķināties ar dalīto maksājumu, kas visbiežāk ir mazāks par enerģijas rēķinā gūto ietaupījumu.

  Lai arī uzņēmumu aktivitāte šajā jomā pieaug, tomēr, kā norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers, tad bez finansiālajiem apsvērumiem, energoefektivitātes risinājumu ieviešanu bieži apgrūtina arī nepieciešamās ekspertīzes trūkums uzņēmumā: “Dažādu tehnisko risinājumu salāgošana ar uzņēmuma sistēmām visbiežāk sniedzas ārpus uzņēmuma tehnisko speciālistu ikdienas kompetences. Tāpēc ir tikai loģiski energoefektivitātes projektu vadībai piesaistīt papildu speciālistus. Pašlaik piedāvājam gan tehnisko risinājumu ieviešanu, gan to finansēšanu, kas ļauj vienkāršāk veikt investīciju uzņēmuma attīstībā jau šodien.”

  Vienkārši, bet efektīvi - LED apgaismojums

  Veicot LED apgaismojuma risinājumu uzstādīšanu, tiek ne vien uzlabota darba vides kvalitāte, bet enerģijas patēriņš var samazināties pat divas reizes. Praksē tas nozīmē ne vien spuldžu nomaiņu, bet arī visas apgaismojuma sistēmas renovāciju, kas ļauj ieviest plašākas apgaismojuma intensitātes regulēšanas iespējas un automatizāciju papildu ekonomijai.

  Enefit speciālisti ir ierīkojuši LED apgaismojumu dažādu profilu uzņēmumos – sākot no noliktavu kompleksiem un beidzot ar hokeja hallēm. Turklāt praksē ir pierādījies, ka risinājumi ir ērti pielāgojami gan sabiedriskām, gan rūpnieciskām ražošanas ēkām. Pašlaik pieredze rāda, ka LED risinājumu ieviešana vidēji atmaksājas divu līdz trīs gadu laikā, atkarībā no tā, kāds bija iepriekš izmantotais apgaismojuma veids un tā izmantošanas intensitāte.

  Latvijā saule ir vēl neapgūts enerģijas avots

  Enefit mātes kompānija Eesti Energia šogad Igaunijā uzstādīs saules enerģijas paneļus ar 7 megavatu lielu kopējo jaudu, kas ir pietiekami, lai segtu 2000 vidēja izmēra mājsaimniecību patēriņu. Tikmēr uz Pierīgas mājsaimniecību jumtiem ir parādījušies arī pirmie Enefit saules enerģijas paneļi ar uzstādīto jaudu no 3 līdz pat 12 kilovatiem, kas ir pietiekami, lai segtu mājsaimniecību pašpatēriņu. Brīžos, kad rodas elektroenerģijas pārpalikums, Enefit atpērk enerģiju no klienta.

  Saules paneļu risinājumi ir izmantojami arī uzņēmumos, lai nodrošinātu ražošanas procesiem nepieciešamo enerģiju. Pareiza uzstādīto saules paneļu jaudas salāgošana ar objekta pašpatēriņu ļauj panākt, ka atmaksāšanās laiks visai sistēmai ir astoņi līdz deviņi gadi. “Saules paneļu lietotāji jau pēc pirmajiem paneļu darbības mēnešiem atzīst, ka gūtais ietaupījums ļauj prognozēt šī risinājuma atmaksāšanos 10 gadu periodā.,” stāsta Jānis Bethers.

  Enefit elektroenerģiju no saules paneļu īpašniekiem iegādājas par biržas cenām un neizmanto neto norēķinu sistēmu, kad dienā saražotā, bet neizmantotā enerģija viens pret vienu tiek iemainīta pret naktī nepieciešamo. Diennakts gaišajā laikā elektroenerģijas cena biržā ir visaugstākā, bet naktī tā būtiski samazinās. Tādējādi Enefit saules paneļu īpašnieki par dienā saražotās enerģijas pārpalikumu iegūst augstāko cenu, bet diennakts tumšajam laikam nepieciešamo enerģiju var iegādāties par zemāku cenu.

  Precizitāte un sabalansēts patēriņš

  Ražošanas uzņēmumu gadījumā raksturīgi, ka pirmais solis ceļā uz energoefektivitāti ir sistēmas analizatoru uzstādīšana un padziļināta enerģijas patēriņa analīze. Praksē pierādījies, ka, precīzāk salāgojot izmantoto iekārtu patēriņu ar enerģijas pieslēguma jaudu, var ar samērā vienkāršiem risinājumiem panākt būtisku efektivitātes kāpumu. Tas ļauj ne tikai efektīvāk plānot ražošanas procesus, bet arī samazināt maksu par Sadales tīkla pakalpojumiem.

  Uzņēmumos, kuros tiek izmantotas jaudīgas iekārtas, bieži ir paaugstināts reaktīvās jaudas daudzums uzņēmuma energotīklā. Reaktīvā jauda ir nelietderīga enerģija, kas tiek patērēta magnētisko lauku izveidei elektrodzinējos un transformatoros. Liels šīs jaudas īpatsvars izraisa sistēmu pārslodzes un enerģijas patēriņa kāpumu. Tāpēc viens no vienkāršākajiem risinājumiem energoefektivitātes uzlabošanai ir reaktīvās enerģijas kompensācijas iekārtas, kas samazina enerģijas patēriņu un paaugstina sprieguma kvalitāti. Šāds tehniskais risinājums ir piemērots dažāda lieluma ražotnēm, un atkarībā no ikmēneša patēriņa vidējais atmaksāšanās laiks ir divi līdz trīs gadi.

  Energoefektivitātes risinājumu ieviešana noteikti ir tuvākajai nākotnei aktuālākā tēma, kuras attīstību virza tūlītēja ietaupījuma iespējas un uzņēmumu pozitīvā pieredze Jau šobrīd ir skaidrs, ka tuvākajā laikā energoresursu cenas neatgriezīsies iepriekš zemajā līmenī un tieši patērētāju elastība, kā arī gatavība kļūt efektīvākiem, noteiks iespējas optimizēt savus enerģijas izdevumus.

  Arī Enefit pieredze pēc pirmā darbības gada, realizējot energoefektivitātes projektus, apliecina, ka šīs jomas potenciāls Latvijā ir ļoti plašs un tā noteikti būs viena no uzņēmuma darbības prioritātēm. Tas saskan arī ar valsts noteiktajiem pienākumiem elektroenerģijas tirgotājiem un patērētājiem īstenot energoefektivitātes aktivitātes.

 • Dabasgāze tagad pieejama jebkurā vietā Latvijā »

  Sašķidrinātā dabasgāze strauji attīstās, kā ērti izmantojams, videi draudzīgs un konkurētspējīgs energoresurss, kas piedāvā lielāku neatkarību energoresursu izvēlē. Šī tendence novērojama arī Baltijā, ko veicina Lietuvā šogad izveidotais jaunais sašķidrinātās dabasgāzes terminālis, kas piemērots gāzes piegādei ar autocisternām. Tas ļāvis energokompānijai Enefit paplašināt savu dabasgāzes produktu piedāvājumu Latvijā, sniedzot plašas iespējas izmantot dabasgāzi vietās, kur nesniedzas gāzes cauruļvadu tīkls.

  Kā skaidro Enefit Sašķidrinātās dabasgāzes biznesa vadītājs Olavs Ķiecis sašķidrinātā dabasgāze ir efektīvs risinājums aktuālajam energoresursu pieejamības jautājumam: “Šķidrā stāvoklī dabasgāzes tilpums samazinās 600 reizes un tā ir ērti transportējama uz jebkuru vietu pasaulē. Eiropas Savienības noteiktā prioritāte Austrumeiropai ir sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūras attīstība, jo tā piedāvā iespēju būtiski samazināt rūpniecības ietekmi uz vidi, kā arī nodrošina enerģētisko neatkarību. Tas ir arī uzņēmējiem saistošs risinājums - sašķidrinātai dabasgāzei ir augstāka enerģētiskā vērtība un pie noteiktiem apjomiem zemākas izmaksas nekā dīzeļdegvielai, propāna gāzei, vai citām kurināmā alternatīvām.”

  Pieprasījuma kāpums pēc sašķidrinātās dabasgāzes virza infrastruktūras attīstību, kas nosaka pārvadāšanas un uzglabāšanas risinājumu izmaksu samazināšanos. Baltijas jūras reģionā uzņēmumi arvien biežāk dod priekšroku dabasgāzei, apzinoties, ka tas sniedz arī pievienoto vērtību biznesam, ļaujot vienkāršāk izpildīt energoefektivitātes un emisiju kontroles prasības. Piemēram, Polijā nākamā gada laikā paredzēts vairāk nekā divkārt palielināt sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūru pie uzņēmumiem.

  Neatkarība un mobilitāte

  Būtiskākais faktors sašķidrinātās dabasgāzes lietošanā ir mobilitāte – iespēja brīvi plānot uzņēmuma un tā ražotnes atrašanās vietu, neatkarīgi no gāzes cauruļvada tuvuma. “Praksē sašķidrinātās dabasgāzes ieviešana uzņēmumā nozīmē to, ka nepieciešama tikai vieta dabasgāzes tvertnes un iztvaikotāju sistēmas izveidei. Visu nepieciešamo iekārtu uzstādīšanu, apkalpošanu un gāzes piegādi pilnībā nodrošina Enefit speciālisti. Uzstādītās iekārtas darbojas automātiskā režīmā, kas sniedz pilnu informāciju par iekārtu stāvokli, iespēju sekot līdzi to stāvoklim un savlaicīgi plānot gāzes piegādi. Tā rezultātā uzņēmuma ikdienā dabasgāzes lietošanas process ir tikpat vienkāršs kā gadījumā, ja būtu pieslēgums gāzes cauruļvada tīklam,” skaidro Olavs Ķiecis.

  Uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes risinājumus, investīcijas gāzes tvertņu un tām nepieciešamo sistēmu izveidē veic Enefit, lai varētu garantēt uzticamu attiecīgo iekārtu darbību, to uzraudzību un nepārtrauktas gāzes piegādes.

  Fiksēta vai biržai piesaistīta cena

  Slēdzot sadarbības līgumu, uzņēmums izvēlas savas darbības specifikai piemērotāko dabasgāzes cenas noteikšanas veidu – tirgus cenu, piesaistot to gāzes cenām biržā, vai arī fiksēto cenu, kas saglabāsies nemainīga visu līguma laiku. Nemainīga cena ilgākam laika periodam ļauj labāk plānot uzņēmuma fiksētās izmaksas. Savukārt tirgus cena sniedz iespēju uzreiz izmantot biržas cenu svārstības un iegādāties dabasgāzi par konkrētajā brīdī aktuālo cenu.

  Finansē attīstību ar energoefektivitāti

  Dabasgāze sniedz arī plašākas procesu automatizācijas iespējas, kas var atvieglot uzņēmuma ikdienas darbu un samazināt enerģijas patēriņu. Olavs Ķiecis atzīmē, ka Enefit elektroenerģijas klientu uzņēmumi aktīvi izmanto iespēju īstenot dažādus energoefektivitātes projektus, kas piemēroti arī dabasgāzes patērētājiem: “Līdz ar dabasgāzes piegādēm piedāvājam uzņēmumiem veikt gāzes apkures katlu modernizēšanu un finansēt šo investīciju no enerģijas rēķinā gūtā ietaupījuma. Tas ļauj jau šodien veikt būtisku ieguldījumu uzņēmuma konkurētspējas paaugstināšanā, kas sevi atpelna dažu gadu laikā.”

  Enefit ir vienīgā energokompānija Latvijā ar ilggadēju pieredzi enerģijas ražošanā un tirdzniecībā, kas vienuviet nodrošina pilnu elektroenerģijas un dabasgāzes produktu klāstu, vienlaikus piedāvājot energoefektivitātes projektus un to finansēšanu. Līdz ar jaunu tehnoloģisko risinājumu attīstību dabasgāze ir pieejama visā Latvijas teritorijā un uzņēmumi, kas vēlas izmantot dabasgāzes priekšrocības, ir aicināti vērsties pie Enefit speciālistiem, lai veiktu uzņēmuma darbības specifikai pielāgota energorisinājuma izstrādi - izvērtējot gan tehniskās iespējas, gan ekonomisko izdevīgumu.

 • Atskats uz Enerģijas nozares semināru »

  Turoties pie ikgadējām tradīcijām, oktobrī un novembra sākumā aicinājām Enefit klientus un sadarbības partnerus uz tikšanos vienā no Latvijas energoefektīvākajām ēkām 2017 - Rīgas Motormuzejā. Līdz ar ievērojamo energoresursu cenu kāpumu un pieaugošo uzņēmumu interesi par energoefektivitātes risinājumiem, semināra apmeklētāju skaits bija ap 200 interesentiem.

  Semināra laikā Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers atnākušos iepazīstināja ar elektroenerģijas cenu attīstību un nākotnes prognozēm, Enefit valdes loceklis Krists Mertens atskatījās uz gadu kopš dabasgāzes tirgus atvēršanas, savukārt visvairāk jautājumu rosināja Enefit enerģētikas risinājumu projektu vadītāja Gata Lazdas un Sašķidrinātās dabasgāzes biznesa attīstības vadītāja Olava Ķieča prezentētie mūsdienīgie enerģijas risinājumi un sašķidrinātās dabasgāzes attīstības iespējas.

  Liels paldies apmeklētājiem un dalībniekiem, ceram uz drīzu tikšanos nākamajos pasākumos, ka arī esam gatavi atbildēt uz Jums interesējošiem jautājumiem saistībā ar enerģijas nozares aktualitātēm.

  Atskatam piedāvājam biežāk uzdoto jautājumu un atbilžu apkopojumu:

  1. Kādas ir elektroenerģijas cenu prognozes 2019. gadam?

  Mēneša vidējā elektrības cena NordPool biržas Latvijas reģionā, salīdzinot ar pērnā gada oktobri, ir augusi par 63%, pārspējot visas iepriekš veiktās nākotnes cenu prognozes. Tas nozīmē, ka pašlaik reālā tirgus cena elektrībai ir par vismaz trešdaļu augstāka nekā tā ir noteikta šim periodam noslēgtajos fiksētas cenas līgumos.

  Šis ir pēdējos piecos gados straujākais elektroenerģijas cenu kāpums. Tas būtiski ietekmē arī biržas nākotnes cenas nākamo gadu līgumiem, tādējādi visiem patērētājiem jārēķinās ar cenu kāpumu. Tie patērētāji, kuri iegādājas enerģiju par biržas spot cenām, šo pieaugumu izjūt uzreiz, kamēr fiksētas cenas līgumos kāpums atspoguļosies pie līgumu pārslēgšanas nākamajam periodam.

  2. Kādu energoefektīvu projektu risinājumus piedāvā Enefit?

  Enefit speciālisti piedāvā veikt dažāda mēroga energoefektivitātes projektus: reaktīvās jaudas kompensācijas iekārtu uzstādīšanu, LED apgaismojuma, saules enerģijas paneļu un gāzes apkures katlu maiņu u.c. Pirms darbu veikšanas un kā papildu pakalpojumu veicam iekšējo tīkla un iekārtu mērījumus, uzstādot speciālus analizatorus jeb monitoringa iekārtas, kuriem var sekot līdzi tiešsaistē.

  Šobrīd ir realizēti 20 projektu starp kuriem populārākie risinājumi ir reaktīvās jaudas kompensācijas iekārtas, LED apgaismojuma ieviešana, kā arī saules enerģijas paneļi.

  3. Vai Enefit piedāvā energoefektīvu projektu finansēšanu?

  Jā, Enefit piedāvā arī projektu finansēšanu pēc ESKO principa, kura pamatā ir savu investīciju atgūšana no gūtā ietaupījuma. Līdz šim gūtā pieredze rāda, ka 50% uzņēmumu savas energosaimniecības modernizēšanai investē savus līdzekļus, savukārt citi izmanto iespēju piesaistīt Enefit finansējumu un norēķināties ar dalīto maksājumu, kas visbiežāk ir mazāks par enerģijas rēķinā gūto ietaupījumu.

  4. Saules paneļu uzstādīšana un prognozētais atmaksāšanās laiks?

  Saules paneļu uzstādīšanas procesā vislaikietilpīgākā ir formalitāšu sakārtošana - dokumentu sagatavošana un atļauju saņemšana var aizņemt līdz vienam mēnesim. Saules paneļu un invertora uzstādīšanas laiks ir atkarīgs no projekta lieluma, bet parasti aizņem līdz divām dienām. Šobrīd saules enerģijas atmaksāšanās laiks tiek rēķināts nedaudz vairāk nekā 8 gadi.

  5. Vai Enefit piedāvā savus pakalpojumus mājsaimniecībām?

  Enefit pagaidām nav aktīva piedāvājuma enerģijas iegādei mājsaimniecībām. Privātpersonu apkalpošanas platforma ir izstrādes stadijā, un sagaidāms, ka ar piedāvājumu mājsaimniecībām startēsim tuvākā pusgada laikā. Tomēr pašlaik aktīvi sadarbojamies un apkalpojam mājsaimniecības, kurām ir uzstādīti saules enerģijas paneļi, vai arī tās ir ieinteresētas tādus uzstādīt.

 • Ražojot tīrīšanas līdzekļus, „Mayeri” domā par apkārtējās vides saglabāšanu »

  „Mayeri Industries” AS ir Baltijā lielākais sadzīves ķīmijas ražotājs ar 100 % Igaunijas kapitālu. Uzņēmuma produktu portfeli veido 16 preču zīmes, kas pārstāv četras dažādas preču grupas: mājsaimniecības ķīmija, auto ķīmija, dārza ķīmija un šķīdinātāji. Produktu galvenais mērķtirgus ir Baltijas jūras reģiona valstu mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumi, veļas mazgātavas, ēdināšanas uzņēmumi un viesnīcu pakalpojumu sniedzēji.

  Savā uzņēmējdarbībā „Mayeri” vadās pēc devīzes „Drošs Tev, drošs videi!”. Tas nozīmē, ka „Mayeri” pieliek maksimālas pūles un veic pastāvīgu produktu attīstīšanas darbu, lai radītu tādus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, kas nekaitē apkārtējai videi un dabai. Produktu ietekmei uz vidi ir jābūt minimālai visos to izmantošanas un aprites etapos: „Mēs apzināmies, ka panākt visu vienlaikus nav iespējams, jo augsto tehnoloģiju izmantošana ražošanā ir dārga. Soli pa solim virzoties tīrākas ražošanas un dabai draudzīgāku produktu virzienā, mēs ar katru dienu tuvojamies arī līdzsvara stāvoklim. Šo ceļu mēs veicam kopā ar patērētājiem, ar ko mūs vieno kopīgas vērtības un kas uzticas uzņēmuma produktiem," apliecina „Mayeri” mārketinga vadītāja Pija Mai Kasemā.

  Pēdējo gadu laikā uzņēmums ir spēris ievērojamus soļus attīstības un paplašināšanās virzienā, iegūstot aizvien labāku pozīciju ārvalstu tirgos. Šobrīd „Mayeri” produkti tiek tirgoti Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Islandē, Anglijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Vācijā, Dānijā un Beļģijā, turklāt interesi par uzņēmuma produktiem ir izrādījusi pat Krievija, Ukraina, Gana un citas valstis. Lielu daļu no „Mayeri” apgrozījuma veido private label produkti, kas papildus nelieliem mazumtirdzniecības veikalu tīkliem ir ieinteresējuši arī starptautiskus tīklus. „Aizvien vairāk izjūtam, ka ādai un dabai draudzīgāki produkti kļūst par cilvēku ikdienas neatņemamu sastāvdaļu un pieaug atbildīga patēriņa nozīmīgums. Nākamo piecu gadu laikā „Mayeri” plāno paplašināt ārvalstu tirgos piedāvāto produktu klāstu un uzlabot savu izstrādājumu atpazīstamību, tāpat nostiprināt savu tirgus pozīciju valstīs, kur jau notiek aktīva darbība," norāda Kasemā.

  Neviens ražošanas uzņēmums nevar darboties bez elektrības, tomēr „Mayeri” cenšas panākt iespējami videi draudzīgu un taupīgu ražošanas procesu. Kopš 2017. gada novembra „Mayeri” ir daļēji pārgājis uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu. „Siltumenerģiju mēs saņemam no katlumājas, ko uzņēmums uzbūvēja 2014. gadā. Kurināšanai tiek izmantota šķelda, kas tiek iepirkta no vietējiem uzņēmējiem. Salīdzinājumā ar fosilo degvielu izmantošanu bioenerģija dod iespēju ievērojami samazināt CO2 emisiju, jo šādā gadījumā emisijas apjomi ir tuvi nullei. Biomasas degšanas gaitā gaisā izdalās ogļskābā gāze, ko augi izmanto fotosintēzes procesā. Tādējādi tiek novērsta siltumnīcas efekta palielināšanās,” skaidro Kasemā.

  Elektroenerģija daļēji tiek saņemta no 2017. gadā izveidotā 200 kW saules bateriju parka. Vienu hektāru plašā teritorijā ir uzstādīti 80 saules paneļi. Pateicoties veiktajiem ieguldījumiem, „Mayeri” ir izdevies panākt lielāku enerģētisko neatkarību un enerģijas ietaupījumu.

  Tarvo Pēnsalu/ AS „Eesti Energia“ korporatīvo klientu attiecību vadītājs:

  „Uzņēmuma „Mayeri” darbība ir viens no retajiem paraugiem, kad ražotājs par savu sirdslietu ir pieņēmis videi draudzīga ražošanas procesa nodrošināšanu un pieliek visas pūles, lai padarītu arī sadzīves ķīmiju veselībai un dabai nekaitīgu. Mums ir patiess prieks par sadarbību ar tik apzinīgu un novatorisku uzņēmumu. “


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris