Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

16.10 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada septembris

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsOktobrī esam sagaidījuši pieturas punktu elektroenerģijas cenu straujajā augšupejā, kas savā ziņā norāda, ka tuvojas gada izskaņa, kurā jāpārskata nākotnes prognozes, attīstības plāni un jaunākās tendences.

Līdz ar ūdens rezervju atjaunošanos Ziemeļvalstu hidroelektrostacijās, mazinās elektroenerģijas cenu kāpuma intensitāte un tuvākās prognozes rāda, ka līdz gada beigām situācija varētu stabilizēties. Situāciju uzlabo arī fakts, ka pretēji ierastajai tendencei spēkstaciju un starpsavienojumu apkopes darbiem iekavēties, NordBalt kabeļa remontdarbi ir pabeigti 16 dienas pirms plānotā termiņa. Tādējādi pieeja Ziemeļvalstu enerģijas ražošanas jaudām ir atjaunota pilnā apmērā un mazinās spiediens uz elektroenerģijas cenām Baltijas reģionā. Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka tuvākajā laikā cenas neatgriezīsies iepriekšējo gadu līmenī.

Zīmīgi, ka septembra beigās notikušā piektā Ziemeļvalstu un Baltijas biznesa foruma Nordic Business Forum uzmanības centrā bija mākslīgais intelekts, kura nozīme, kontekstā ar energoefektivitāti, arvien vairāk aktualizējas arī enerģētikas nozarē. Mākslīgā intelekta pielietojums ikdienā mums ir tuvāk, nekā šķiet. Dažādu iekārtu un procesu automatizācija, kā arī lielu datu apjoma analīze ir pamatā tam, lai uzlabotu ražošanas un patēriņa procesu efektivitāti.

Automatizētas sistēmas, kas analizē enerģijas ražošanas tendences un spēj fleksibli pielāgot dažādu ierīču patēriņu, ir ekonomiskākā energoefektivitātes forma, kas neprasa milzu ieguldījumus iekārtās. Turklāt, attīstot patēriņa fleksibilitāti, tiek pavērta iespēja efektīvāk integrēt tirgū “zaļos” energoresursus, jo patērētāji spēj labāk pielāgot enerģijas patēriņu brīžiem, kad vējš nepūš vai hidroelektrostacijās ir mazāk ūdens. Šī viennozīmīgi ir elektroenerģijas tirgus nākotne, kas jau tuvāko pāris gadu laikā virzīs enerģijas tirgus attīstību, iezīmējot pilnīgi jaunus risinājumus patērētāju un tirgotāju sadarbībā.

18. oktobrī aicinu Enefit klientus un partnerus uz tikšanos Rīgas Motormuzejā, lai klientu semināra ietvaros pārrunātu aktuālākās tendences elektroenerģijas un dabasgāzes tirgos. Kopā iezīmēsim tirgus attīstības scenārijus nākotnē, kā arī iepazīstināsim ar moderniem, tehniskiem risinājumiem, sniegsim informāciju par to, kā uzņēmumi var attīstīt savu energosaimniecību un adaptēties tirgus situācijas izmaiņām.

 • Septembrī elektrības cenas pazeminājās »

  Neskatoties uz sākotnēji prognozēto cenu pieaugumu septembrī, tirgū bija vērojama cenu lejupslīde. Igaunijā elektrības cena samazinājās par 8,0 %, sasniedzot 50,93 EUR/MWh, Somijā — par 8,1 %, sasniedzot 51,00 EUR/MWh, bet Latvijā — par 0,1 %, t. i., līdz 58,99 EUR/MWh. Elektrības cenas pieaugums bija vērojams tikai Lietuvā, kur cena palielinājās par 0,1 %, sasniedzot 59,11 EUR/MWh. Augstāks elektrības cenas līmenis Latvijā un Lietuvā bija saistīts ar NordBalt savienojuma apkopes darbiem, kas ilgs līdz 28. oktobrim. Sakarā ar minētajiem apkopes darbiem un elektrības cenas kritumu Ziemeļvalstīs ir izveidojusies jūtama atšķirība starp Igaunijas un pārējo Baltijas valstu cenām.

  Kopumā līdz gada beigām ir gaidāma elektrības cenas pazemināšanās, ko nosaka Ziemeļvalstu hidroresursu stāvokļa būtiskā uzlabošanās. Septembrī hidroresursu iztrūkums samazinājās no 25,3 TWh līdz 1,5 TWh, un mēneša beigās vietām pat bija vērojama normas līmeņa pārsniegšana. Septembra beigās tika pabeigti arī Ziemeļvalstu atomelektrostaciju apjomīgie apkopes darbi. Oktobrī apkopes darbi turpinās tikai Lovīsas atomelektrostacijas 1. blokā un Ringhalsas 2. blokā. Tas nozīmē, ka līdz oktobra pēdējai nedēļai no tirgus izslēgto ražošanas jaudu apmērs kopā būs tikai 750 MW.

  Lai gan tiek gaidīta turpmāka elektrības cenu pazemināšanās, tomēr to zināmā mērā ierobežo CO2 kvotu aizvien pieaugošā cena. Salīdzinājumā ar mēneša vidējo cenas līmeni septembrī CO2 kvotu cena pieauga par 13,4 %, sasniedzot 21,47 EUR/t, turklāt mēneša pirmajā pusē kvotu cena sasniedza pat 25 EUR/t. Sakarā ar CO2 kvotu daudzumu samazināšanos to cenas turpina pieaugt.

  Septembra beigās Somijas cenu apgabalā par oktobri slēgto nākotnes darījumu cena bija 47,95 EUR/MWh, un, pamatojoties uz to, tas dod pamatu arī šajā mēnesī gaidīt elektrības cenas tālāku pazemināšanos. Ziemeļvalstu zemās elektrības cenas un NordBalt savienojuma apkopes darbu tupināšanās dēļ ir sagaidāma vēl lielāka atšķirība starp Igaunijas un pārējo Baltijas valstu elektrības cenām, jo Latvijā un Lietuvā pieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas, taču esošā savienojuma apjomi nav pietiekami, lai novērstu cenu atšķirības veidošanos.

 • Naftas un gāzes tirgos bija vērojams cenu kāpums »

  Brent jēlnaftas nākotnes darījumu mēneša vidējā cena palielinājās par 7,1 %, sasniedzot 79,11 USD par barelu. Septembra pēdējā dienā tirgus slēgšanas cena bija 82,72 USD par barelu, kas salīdzinājumā ar augusta beigām ir par 6,9 % augstāka. Septembrī naftas cenu galvenokārt ietekmēja ASV krājumu samazināšanās un pret Irānu noteiktās sankcijas, kas kavēja Irānas naftas eksportu.

  Septembrī dolārs attiecībā pret eiro kļuva vājāks, un EUR/USD kurss vidēji mainījās par 1,0 % par labu eiro. Mēneša beigās EUR/USD kurss bija 1,1576.

  Septembrī gāzes cena pieredzēja salīdzinoši spēcīgu kāpumu. Gaspool cena pieauga par 17,2 %, sasniedzot 27,83 EUR/MWh, bet TTF cena — par 16,7 %, t. i., līdz 27,81 EUR/MWh. Cenu kāpums septembrī bija saistīts ar aukstāka laika iestāšanos, kas palielināja pieprasījumu pēc gāzes.

  *Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Nīderlandē izvietots virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas atrodas vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Zaļā elektroenerģija videi draudzīga iepakojuma ražotājam „PakMarkas” »

  PakMarkas” jau 25 gadus Lietuvas un ārvalstu klientiem sniedz iepakojuma marķēšanas un iepakošanas procesu automatizācijas pakalpojumus. Precīzs un ātrs serviss, videi draudzīga ražošana, augsta drukas kvalitāte — tā varētu raksturot šo uzņēmumu.

  Iepakojuma tirgū pēdējos gados ir vērojama izaugsme — arvien pieaug pieprasījums pēc produktu noformēšanas, uzņēmumi aktīvi meklē robotizācijas un automatizācijas risinājumus. „Šī tendence mudina mūs pastāvīgi uzraudzīt etiķešu drukāšanas iekārtu produktivitāti, tehnoloģiskās iespējas un saglabāt katra klienta vajadzībām atbilstošu drukas kvalitāti”, — stāsta „PakMarkas” kvalitātes vadītājs Antans Savicks (Antanas Savickas).

  2016. gadā uzņēmums ieguldīja aptuveni 3 milj. euro etiķešu drukāšanas mašīnu un preses kontrolierīču atjaunošanā. Nākamgad ir plānotas investīcijas turpmākai darbības modernizācijai. „Šobrīd gaidām apstiprinājumu projektam „Investīcijas rūpniecības digitalizācijā”. Šo projektu daļēji finansē ES struktūrfondi. Projekta investīcijas — vairāk nekā 3 milj. euro”, — nākotnes plānos dalās A. Savicks.

  Uzņēmums par elektroenerģiju mēnesī vidēji maksā aptuveni 20 000 euro jeb 1 % no budžeta. Lielāko daļu elektroenerģijas patērē ražošanas iekārtas un ventilācija. Uzņēmums arvien interesējas par inovācijām un efektīva enerģijas patēriņa iespējām. „Elektroenerģija ir produkts — vienmēr var atrast, kā to izmantot vēl efektīvāk. Interesējoties par inovācijām enerģijas tirgū, mēs atrodam interesantus un efektīvus risinājumus, kas ļauj efektīvāk izmantot enerģiju un vienlaikus droši iet pa uzņēmuma izvēlēto ilgtspējīgas attīstības ceļu” — saka A. Savicks.

  „PakMarkas” jau 2014. gadā ir veicis ieguldījumus modernā ēkas pārvaldības sistēmā, kas attālināti ļauj kontrolēt ventilācijas sistēmu stāvokli. Savukārt pirms pāris gadiem tika īstenots apgaismojuma modernizācijas projekts — ražošanas telpās izmantotās luminiscentās spuldzes tika nomainītas pret LED gaismekļiem. Patlaban notiek sagatavošanās darbi 2019. gada pavasara projektam — uz uzņēmuma jumta ir paredzēts uzstādīt 150 kW saules elektrostaciju.

  „Izvēli sadarboties ar „Enefit” noteica cenas un uzticamības attiecība. Uzņēmuma eksperti detalizēti analizēja mūsu enerģijas patēriņa rādītājus un sniedza optimālu risinājumu. „Enefit” ik mēnesi sūta enerģijas tirgus pārskatu, kas palīdz saprast elektroenerģijas un dabasgāzes cenu izmaiņas un attiecīgi plānot procesus uzņēmumā”, — sadarbības pieredzē dalās A. Savicks.

  PakMarkas” rūpējas par apkārtējo vidi, tāpēc pērk „Enefit” zaļo elektroenerģiju par tirgus cenu. Šis produkts palīdz ietaupīt, izmantojot zemākas cenas periodus „Nord Pool” elektroenerģijas biržā. Dabasgāzi uzņēmums pērk par fiksētu cenu noteiktam laika periodam ar iespēju mainīt cenu gadījumā, ja tirgū notiek būtiskas izmaiņas.

  Žanna Klusovskiene (Žana Klusovskienė) / UAB „Enefit” tirdzniecības vadītāja

  Uzņēmumus „PakMarkas” man ir zināms jau vairākus gadus. Es to raksturotu kā ļoti atbildīgu uzņēmumu gan attiecībā uz vidi, gan kā partneri. Uzņēmums nepieņem sasteigtus lēmumus — atbildīgi un plānveidīgi risina jautājumus, kā arī pastāvīgi interesējas par inovatīviem produktiem. Jāatzīmē, ka klients ir izvēlējies pirkt elektroenerģiju par tirgus cenām, šis produkts sniedz iespēju ietaupīt ilgtermiņā, pareizi un savlaicīgi ļauj reaģēt uz tirgus izmaiņām.


Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris