Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

19.06 2018

Viena piektdaļa iedzīvotāju uzticas inovatīviem pakalpojumiem

Līderos taksometru nozare, vislielākā skepse par kriptovalūtām un aizdevumu platformām

Vidēji aptuveni 22% jeb viena piektdaļa Latvijas iedzīvotāju uzticas dažādām ikdienā aktuālu pakalpojumu modernajām alternatīvām, kā piemēram, savstarpējās aizdevumu platformas, alternatīvas maksājumu kartes, kopbraukšanas pakalpojumi, Airbnb un tam analoģiski mājvietu īres pakalpojumi vai kriptovalūtas. Šādi dati noskaidroti energouzņēmuma Enefit veiktajā aptaujā, gatavojoties sarunu festivālam LAMPA un diskusijai par to, kā jauni dalīšanās ekonomikas principos balstīti risinājumi izaicina tradicionālo pakalpojumu nozares. Salīdzinājumam, vidējais sabiedrības uzticēšanās novērtējums dažādiem tradicionālajiem pakalpojumu sniedzējiem finanšu, transporta un enerģētikas sektorā sasniedz 65%.

Atsevišķās pakalpojumu jomās sabiedrība ir gatava strauji pieņemt dalīšanās ekonomikas principus, tiecoties pēc novitātes, efektīvākiem risinājumiem vai arī cenšoties kompensēt uzticības kritumu tradicionālajiem pakalpojumu sniedzējiem. Tikai puse iedzīvotāju uzticas tradicionālajiem taksometru pakalpojumu sniedzējiem, kamēr tieši dažādi kopbraukšanas risinājumi, kā Taxify vai Uber ir populārākie alternatīvo pakalpojumu jomā - tos kā uzticamus atzīst 44% aptaujāto. Tāpat arī 35% iedzīvotāju norāda, ka spēj uzticēties īstermiņa mājvietu īres platformām internetā. Savukārt piektā daļa aptaujāto ir ieinteresēti enerģijas ražošanā un tās savstarpējā tirdzniecībā.

Kā galvenās atšķirības iezīmes, kas piesaista modernajām pakalpojumu platformām, iedzīvotāji norāda mūsdienīgas tehnoloģijas un efektīvāku resursu izmantošanu, kas sniedz tīri praktisku ieguvumu – zemākas izmaksas. Kā skaidro Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers, tad jaunu pakalpojumu platformu parādīšanās pašlaik iezīmē zināmu izaicinājumu visu nozaru līderiem, “Finanses, enerģija un transports – tās ir ikdienā aktuālas jomas, kas strauji adaptē dalīšanās ekonomikas principus, lai radītu jaunus pakalpojumu risinājumus. Tas ir tikai loģiski, ka bieži vien, fokusējoties uz vienu konkrētu patērētāju vajadzību, tirgus jaunpienācēji spēj piedāvāt unikālus un efektīvus risinājumus. Tāpēc ir jāizvērtē iespējas, ko jaunas pakalpojumu platformas var piedāvāt tirgum kopumā. Esošajiem tirgus līderiem labākās prakses pārņemšana vai pielāgošana ir efektīvākais risinājums, kā augt, lai atbilstu sabiedrības pieprasījuma izmaiņām un nezaudētu sabiedrības uzticēšanos.”

Visskeptiskāk iedzīvotāji ir noskaņoti attiecībā pret dažādiem finanšu pakalpojumu jaunievedumiem. Aptaujā pēdējā vietā ierindojas kriptovalūtas – tās kā neuzticamu risinājumu novērtē 60% iedzīvotāju. Līdzīga situācija ir ar savstarpējo aizdevumu platformām - tām uzticas tikai 8%. Starp finanšu pakalpojumiem augstāko novērtējumu jeb 18% uzticības rādītāju izpelnās pēdējā laikā aktuālās alternatīvās maksājumu kartes (Revolut, N26 u.tml.). Vienlaikus bankām uzticas trīs ceturtdaļas jeb 77% iedzīvotāju.

Alternatīvos pakalpojumus un to sniedzējus iedzīvotāji daudz biežāk uztver kā īstermiņa risinājumus, un kā galvenos to trūkumus min neskaidrus cenu noteikšanas principus, dažādus tehniskos sarežģījumus un vāju patērētāju aizsardzību. “Vienlaikus cilvēki norāda, ka tiem ikdienā pietrūkst iespējas ietekmēt saņemto pakalpojumu veidu un formātu. Tātad sabiedrība sagaida vēl lielākas iesaistes iespējas un šeit ir vieta izaugsmei, domājot par jauniem un ērtiem risinājumiem,” skaidro Jānis Bethers.

Kopumā aptauja parāda, ka dažādām tradicionālo pakalpojumu alternatīvām ir plašas izaugsmes iespējas Latvijā, jo aptuveni puse iedzīvotāju atzīst, ka nav pietiekoši informēti par tām. Turklāt izteikti augstāka interese par dalīšanās ekonomikas risinājumiem un uzticēšanās tiem ir redzama jaunākajā sabiedrības daļā, jeb 18 līdz 35 gadu vecuma grupā.

Jau 30. jūnijā sarunu festivālā LAMPA norisināsies diskusija “Dalīšanās ekonomika – uzticības balsojums tradicionālajiem pakalpojumiem?”. Pasākumā valsts pārvaldes, enerģētikas un banku nozares, kā arī start-up vides pārstāvji skaidros, kas ir aktuālākās iespējas un riski, ko piedāvā modernās ierasto pakalpojumu alternatīvas, kā veiksmīgāk apvienot inovatīvus jaunievedumus ar tradicionālo pakalpojumu stabilitāti un ko var uzlabot valsts iestādes un lielās nozares, lai veicinātu sabiedrības uzticību.

Aptauja par iedzīvotāju uzticēšanos dažādu ikdienā aktuālu pakalpojumu sniedzējiem veikta šī gada maijā, sadarbībā ar Snapshots, aptaujājot 700 iedzīvotājus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris