Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

12.06 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada maijs

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsMaijs ir pasteidzies atnest patiesu vasaras noskaņu, kā rezultātā cilvēki apkārt ir pozitīvas enerģijas uzlādēti un ceru, ka ikvienam arī starp darba pienākumiem ir izdevies atrast laiku pelnītai atpūtai un nedaudz restartēties.

Soli pretī jaunam sākumam aizvadītajā mēnesī spēra arī Eesti Energia meitas uzņēmums Enefit Green, iegādājoties atjaunojamās enerģijas ražotāju Nelja Energia. Tas ir būtisks panākums ceļā uz Eesti Energia stratēģijā ierakstīto mērķi, lai 40% no kompānijas saražotās elektroenerģijas būtu iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem. Līdz ar šo darījumu Eesti Energia būs lielākais vēja parku īpašnieks Baltijā.

Liela aktivitāte vērojama arī dabasgāzes tirgū, kur aizvadīto 12 mēnešu laikā tieši Latvijas uzņēmumi ir bijuši visā Baltijā aktīvākie gāzes tirgus dalībnieki. Kopš tirgus atvēršanas tirgotāju ir mainījuši 5% biznesa klientu, kas ir būtiski augstāks rādītājs nekā kaimiņvalstīs.

Jūnijs ir ne mazāk aktīvs un jau mēneša izskaņā aicinu visus uz sarunu festivālu LAMPA Cēsīs, kur būs interesanti kā maziem, tā lieliem. Enefit trešo gadu ir festivāla LAMPA atbalstītājs un palīdz nodrošināt krāšņu miniLAMPA programmu mazākajiem apmeklētājiem. Savukārt 30. jūnijā ikviens var piedalīties Enefit rīkotajā diskusijā, lai izaicinātu savu un ekspertu viedokli par to, cik tālu esam gatavi iet, pārņemot dalīšanās ekonomikas modeli! Enefit komanda piedalīsies arī citās festivāla diskusijās, kurām varēs sekot līdzi klātienē, vai arī mūsu sociālo tīklu profilos Facebook un LinkedIn.

Aicinu ikvienu pārbaudīt savas spējas rast labāko balansu starp darbu un atpūtu. Jau pavisam drīz tiekamies Cēsīs!

 • Maijā elektrības cena Latvijā pieauga  »

  Maijā elektrības biržas cenas Latvijā un Lietuvā pieauga līdz 43,69 EUR/MWh. Tādējādi Latvijā cena pieauga par 9,1 %, bet Lietuvā — par 8,7 %. Igaunijā biržas cenas samazinājās par 3,1 %, sasniedzot 38,66 EUR/MWh, bet Somijā — par 3,9 %, sasniedzot 38,63 EUR/MWh.

  Cenu atšķirība Latvijā un Lietuvā galvenokārt bija saistīta ar ierobežojumiem starpvalstu pārvades līnijās, ko izraisīja ļoti siltie laika apstākļi.

  Elektrības biržas cenu salīdzinoši augsto līmeni noteica apkopes darbi Forsmarkas, Ringhalsas un Olkiluoto atomelektrostacijās, kuras kopumā nodrošina aptuveni 3000 MW no ražošanas bāzes jaudām. Tāpat zināma ietekme noteikti bija Ziemeļvalstu hidroresursu zemajam līmenim, kā arī CO2kvotu un akmeņogļu augtajām cenām.

  Vērojot Ziemeļvalstu hidroresursu stāvokli, redzams, ka šobrīd ūdens līmenis rezervuāros ir virs vidējā līmeņa. Taču, ņemot vērā apstākli, ka sniega daudzums kalnos ir neliels un pieturās silts un sauss laiks, var prognozēt, ka ūdens pieplūdums būs ievērojami zemāks nekā parasti. Tas savukārt ļauj prognozēt, ka tuvākajā laikā elektrības cenas varētu būt salīdzinoši augstas.

  Kopš 2017. gada trešā ceturkšņa ir vērojams pastāvīgs CO2 kvotu cenu pieaugums, un šobrīd tiek prognozēta kvotu cenas nostabilizēšanās 15 EUR/t līmenī.

  Pamatojoties uz viena mēneša (front month) prognozēm, Somijas cenu apgabalā jūnija nākotnes darījumi maija mēnesī tika slēgti par 46,40 EUR/MWh, un tas nozīmē, ka šāda varētu būt arī vidējā jūnija elektrības cena Igaunijā. Turklāt būtisks apstāklis, kas var nedaudz pazemināt elektrības cenu, ir apkopes darbu noslēgšanās Ziemeļvalstu atomelektrostacijās. Turpinoties siltam laikam, Latvijā un Lietuvā jūnijā elektrības cenas varētu par dažiem eiro atšķirties no Igaunijas cenām.

 • Naftas un gāzes tirgos turpinās cenu kāpums »

  Brent jēlnaftas nākotnes darījumu vidējā cena pieauga par 7,3 %, sasniedzot 77,36 USD par barelu, un maija mēneša tirgus slēgšanas pēdējā dienā tā bija 77,59 USD par barelu.

  Cenas pieaugums bija saistīts ar ASV sankcijām pret Irānu un rezervju samazināšanos. Tomēr mēneša beigās, pateicoties Saūda Arābijas un Krievijas diskusijai par iespējamu OPEC ierobežojumu atcelšanu, bija vērojama naftas cenas krišanās. Šobrīd naftas cena ir sasniegusi 2014. gada līmeni.

  Eiropā naftas cenas pieaugumu veicināja arī dolāra pozīcijas nostiprināšanās saistībā ar ASV pieaugušo iekšējo patēriņu, kā arī prognozēm par Federālās rezervju sistēmas procentu likmes paaugstināšanu un importa nodokļu ieviešanas plāniem.

  Dolāra vērtība salīdzinājumā ar eiro maijā pieauga par 3,7 %, un mēneša vidējais EUR/USD kurss bija 1,1784. Tirgus slēgšanas brīdī maija pēdējā dienā EUR/USD kurss bija 1,1699.

  Gāzes tirgū viena mēneša nākotnes darījumu cenas pieauga — Gaspool par 12,5 %, t. i., līdz 21,57 EUR/MWh, bet TTF — par 12,0%, t. i., līdz 21,66 EUR/MWh. Cenu pieaugums bija saistīts ar gāzes pieprasījuma pieaugumu elektrības ražošanas nozarē un apkopes darbiem Norvēģijas gāzes atradnēs.

  *Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Nīderlandē izvietots virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas atrodas vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Enefit Green iegādājas uzņēmumu Nelja Energia »

  Saskaņā ar maija izskaņā parakstīto līgumu, Eesti Energia atjaunojamās enerģijas uzņēmums Enefit Green iegādāsies uzņēmuma Nelja Energia kapitāldaļas 100% apmērā. Kopējā šī darījuma summa sasniegs 289 miljonus eiro. Papildus tam Enefit Green pārņems Nelja Energia aizņēmumus, kas pašlaik veido 204 miljonus eiro. Pēc Nelja Energia iegādes, Enefit Green turpinās investīcijas atjaunojamās enerģijas ražošanas paplašināšanā Baltijas jūras reģiona valstīs.  “Eesti Energia stratēģiskais mērķis ir līdz 2022. gadam palielināt no atjaunojamajiem un alternatīvajiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas īpatsvaru līdz 40% no grupas kopējā ražošanas portfeļa. Līdzās jaunu ražošanas vienību būvniecībai, vēl viens risinājums šī mērķa sasniegšanai ir atbilstošu uzņēmumu iegāde. Kad gada sākumā parādījās informācija, ka Vardar grupa vēlas pārdot Nelja Energia mēs bijām ieinteresēti šajā iespējā, jo tas palīdzētu īstenot mūsu stratēģiju,” skaidro Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Hando Suters (Hando Sutter). Viņš papildina, ka, pateicoties Igaunijas valdības mandātam piedāvāt uzņēmuma Enefit Green mazākuma akcijas Tallinas biržā, visām ieinteresētajām pusēm būs iespēja iesaistīties uzņēmuma nākotnes izaugsmē. Plašāku informāciju par akciju sākotnējo publisko piedāvājumu Eesti Energia sniegs tiklīdz tiks noslēgti atbilstošie sagatavošanās darbi.

  "Nelja Energia bija mūsu veiksmes stāsts, bet saskaņā ar īpašnieka stratēģiju mēs pašlaik atsakāmies no ārvalstu biznesa projektiem. Vardar grupas īpašnieki ir nolēmuši fokusēties enerģijas ražošanas attīstībai Norvēģijā, tostarp hidroelektroenerģijas jomā. Šis darījums mums palīdzēs īstenot jauno grupas stratēģiju,” norāda Torleifs Leifsens (Thorleif Leifsen), Vardar grupas vadītājs.

  Enefit Green vadītājs Āvo Kermass (Aavo Kärmas) stāsta, ka Nelja Energia iegāde padara Enefit Green par straujāk augošo atjaunojamās enerģijas ražotāju Baltijas jūras reģionā. “Atjaunojamajai enerģijai ir lieliskas nākotnes perspektīvas un mēs esam gatavi sniegt savu ieguldījumu tās attīstībā,” saka Ā. Kermass. Papildus tam, viņš norāda, ka, ņemot vērā Enefit Green lielumu un Nelja Energia attīstības projektus atjaunojamās enerģijas nozarē, pastāv daudzas iespējas tālākai darbības paplašināšanai. “Nākotnē mēs sevi redzam kā atjaunojamās enerģijas ražotāju Igaunijā, Somijā, Latvijā, Lietuvā un arī Polijā. Visās šajās valstīs Eesti Energia jau darbojas kā enerģijas tirgotājs,” piebilst Ā. Kermass.

  Pēc Nelja Energia iegādes, Enefit Green saražotās atjaunojamās enerģijas apjoms pieaugs gandrīz trīskārt – no 0,4 teravatstundām līdz vairāk nekā vienai teravatstundai.

  Noslēgtajam darījumam vēl jāsaņem galējais apstiprinājums no konkurenci uzraugošajām institūcijām Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

  2017. gadā Eesti Energia kopumā saražoja 9736 gigavatstundas elektroenerģijas, no kurām 372 gigavatstundas tika iegūtas tieši izmantojot Enefit Green atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudas. Enefit Green pieder Baltija valstīs diversificētākais atjaunojamās enerģijas ražošanas portfellis - četri vēja elektroenerģijas parki ar 111 megavatu kopējo jaudu, trīs koģenerācijas spēkstacijas Igaunijā un Latvijā, kā arī viena hidroelektroenerģijas stacija un viena saules enerģijas spēkstacija. Uzņēmums ražo elektroenerģiju videi draudzīgā veidā, izmantojot vēju, sauli, biomasu, ūdeni un arī sadedzinot sadzīves atkritumus.

  Uzņēmums Nelja Energia ir atjaunojamās enerģijas ražotājs, kam pieder Igaunijā un Lietuvā izvietoti vēja enerģijas parki. Kopējā 17 vēja parkos izvietotā enerģijas ražošanas jauda sasniedz 287 megavatus. Papildus tam Nelja Energia pieder mazākuma akcionāra daļas divās Igaunijas biogāzes koģenerācijas spēkstacijās. Tāpat uzņēmumam pieder granulu ražotne un koģenerācijas spēkstacijas Latvijā. 2017. gadā Nelja Energia kopumā saražoja 0,8 teravatstundas elektroenerģijas.

  Vardar Eurus grupa Enefit Green pārdod tai piederošos 77% Nelja Energia kapitāldaļu. Atlikušie 23% kapitāldaļu tiks iegādāti no Igaunijas investoriem.

 • Ilgstoša sadarbība, kas sniedz drošības sajūtu  »

  Uzņēmums SIA „Foboss Viens” pārstāv bērnu rotaļlietu veikalu tīklu ar nosaukumu „Lāčuks”. Šī gada 17. novembrī apritēs 25 gadi kā tas sekmīgi ar rotaļlietām apgādā bērnus visās lielākajās Latvijas pilsētās un rajonu centros. Attīstoties veikalu tīklam, attiecīgi ir audzis arī uzņēmumam piederošo nekustamo īpašumu skaits, daļu no tiem aizņem jau minēto veikalu „Lāčuks” telpas, otra daļa tiek piedāvāta nomā saviem ilggadējiem un arī potenciāliem sadarbības partneriem, kuri veido otru uzņēmuma attīstības virzienu – nekustamā īpašuma pārvaldi, kas darbojas ar nosaukumu „FOBOSS REAL ESTATE”.

  Foboss Viens nekustamo īpašumu pārvaldnieks, Atis Bute, skaidro: “Ja runājam par nekustamā īpašuma jomu, tas noteikti varētu būt uzņēmuma nekustamā īpašuma portfeļa vērtības celšana un jaunu klientu, iespējams, arī investoru piesaiste. Daudzas lietas ir atkarīgas no tā, kāda būs Rīgas pilsētas turpmākā attīstības stratēģija un ātrums, īpaši Ziemeļu koridora izbūves ziņā, jo tas nozīmīgi uzlabos infrastruktūru, kā arī būtiski cels vērtību vienā no uzņēmumam piederošajiem objektiem. Ne mazāk svarīgs attīstības virziens ir patērējamo energoresursu patēriņa samazināšana, pie kura jau veiksmīgi strādājam un noteikti turpināsim iesākto, kļūstot arī par videi draudzīgāku uzņēmumu.”

  Jāatzīst, ka pašlaik nekustamā īpašuma tirgus ir viena no dinamiski augošajām nozarēm Latvijā. Jau labu laiku nekustamo īpašumu tirgus ir ieinteresējis ne vien profesionālos tirgus dalībniekus – māklerus, attīstītājus, - bet arī fiziskās un juridiskās personas, kas vēlas investēt, vai jau ir investējuši savus finanšu līdzekļus kādā nekustamajā īpašumā. Šādu investīciju mērķis bieži vien ir ne tikai savas dzīves labiekārtošana vai darba vides apstākļu uzlabošana, bet arī peļņas gūšana no ieguldītā kapitāla. Runājot par Rīgu un tās tuvāko apkārtni, ar kuru neapšaubāmi ir saistīta krietni vairāk nekā puse sagaidāmo ieguldījumu nekustamajos īpašumos, jo īpaši svarīga un arī sāpīga tēma ir lielu un kvalitatīvu biroja telpu pieejamība kopā ar ērtu piekļūšanu un transportlīdzekļu novietošanas iespējām. Rīgas ekonomikas galvenais dzinējs šobrīd ir pakalpojumu eksports, kā arī vairākas nozares, kurām ir nepieciešamas lielas biroju platības — biznesa ārpakalpojumi, programmēšana un citi.

  Komentējot izdevumu plānošanas nozīmi, A. Bute min: “Nezinu tādu uzņēmumu, kuram nebūtu svarīga finanšu plūsmas plānošana, varu teikt droši, ka tieši elektroenerģijas cena sastāda būtisku daļu no finanšu plūsmas un mēs esam priecīgi, ka, sadarbojoties ar Enefit, mums ir iespēja samazināt šīs izmaksas gan sev, gan saviem nomniekiem.” Foboss Viens un Enefit sadarbība tika uzsākta jau no brīža, kad tika atvērts elektroenerģijas tirgus un tajā ienāca jauni spēlētāji ar jaunām vēsmām. Tolaik, salīdzinot elektroenerģijas cenas piedāvājumus, tika secināts, ka tajos ir vērojamas būtiskas atšķirības, kuru rezultātā arī tika nolemts uzsākt sadarbību ar jaunu tirgus dalībnieku Enefit. Atveroties gāzes tirgum, izmantojām iespēju un noslēdzām vēl vienu līgumu ar Enefit par dabasgāzes piegādi, izvēloties fiksētas cenas produktu, kas ļāva nodrošināties pret neziņu un nepatīkamiem pārsteigumiem pārejas periodā, paskaidro A. Bute. Tāpat kā daudziem, arī mēs nebijām izņēmums, un mums valdīja neziņa par to, kādi pārsteigumi sagaidāmi, uzsākot jauno apkures sezonu. Šobrīd abus energoresursus iegādājamies par fiksētu cenu – šī cenas izvēle sniedz garantiju pret nepatīkamiem pārsteigumiem un esam priecīgi, ka Enefit šo garantu mums sniedz.

  Edgars Ostaņēvičs / SIA Enefit Korporatīvo klientu attiecību vadītājs

  “Uzņēmums SIA Foboss Viens ir to klientu vidū, ar kuru saprotamies no pusvārda – skaidri definētām vēlmēm spējam rast piemērotākos risinājumus. Foboss Viens uzņēmums, kā savu pakalpojumu elektroenerģijas iegādei ir izvēlējušies fiksētas Igaunijas tarifu ar atvērtu pārvades maksu, savukārt dabasgāzes iegādei ir izvēlēts fiksētas cenas pakalpojums, tādējādi esam spējīgi uzņēmumam nodrošināt paredzamas izmaksas pozīcijas, plānojot uzņēmuma finanšu plūsmu.”


   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris