Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

11.05 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada aprīlis

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsVasaras tuvošanās un saulainie laikapstākļi mūs ne tikai iepriecina, sniedz enerģiju un iespēju restartēties jauniem izaicinājumiem, bet arī atsevišķas dienās varam izbaudīt ļoti zemas Spot tirgus cenas.

Vienlaikus vairāku būtisku mainīgo rezultātā, no kuriem jāpiemin zemas ilgtermiņa ūdens līmeņa prognozes Skandināvijā, augstas CO2 kvotu cenas un augošas naftas cenas, strauji kāpj elektroenerģijas nākotnes cenu vērtības. Šobrīd nākotnes cenu prognozes liecina, ka pretēji pēdējos četros gados piedzīvotajam cenu kritumam gadu no gada, turpmāk cenas būtiski pieaugs un aktualizēs jautājumu par lielo enerģijas patērētāju stratēģiju, kā iegādāties energoresursus. Šis jautājums nemitīgo cenu samazināšanās dēļ nav bijis pietiekami augstu uzņēmumu vadības dienas kārtībā un uzskatu, ka tas šī gada laikā aktualizēsies.

To, ka šis patiešām ir jauna sākumus atzīmē Enefit mātes kompānijas Eesti Energia aktīvā izaugsme, apgūstot jaunus tirgus. Aprīlī Eesti Energia ar Enefit zīmolu turpina iekarot Skandināvijas tirgu un tagad kompānijas darbības kartei tika pievienota arī Zviedrija, kas ir jau sestā valsts, kur tiks tirgota elektroenerģija. Lai gan ir zināms, ka Zviedrijas enerģijas tirgus ir daudz attīstītāks nekā citās šī reģiona valstīs, mēs joprojām saredzam iespējas piedāvāt jaunus un inovatīvus risinājumus, vienlaikus pārņemot labās prakses piemērus, kas veicinās tālāku Enefit izaugsmi.

Savukārt Polijas tirgū ir apritējis nepilns gads kopš Enefit darbības sākuma, un jau pienācis brīdis jaunām, plašākām biroja telpām. To uztveram kā pozitīvu signālu sekmīgai pieredzes pārnešanai no Latvijas tirgus. Turklāt īpašs lepnums par to, ka Polijas kolēģi savu biroju iekārtojuši, smeļoties iedvesmu no mūsu biroja dizaina Rīgā. Tāpēc sālsmaizes svinībās dāvanā no Rīgas vedām velosipēdu, aicinot Polijas komandu sekot mūsu pēdās – būt aktīviem, domāt un arī rīkoties “zaļi” ikdienā!

Arī saviem klientiem un partneriem novēlam baudīt saulaino laiku un būt aktīviem, atjaunojot savus enerģijas krājumus, lai iedvesmotos jauniem panākumiem.

 • Laikam kļūstot siltākam, aprīlī pazeminājās elektrības cenas  »

  Līdz ar siltajām dienām, aprīlī kritās elektroenerģijas cenas. Elektroenerģijas biržas cena Igaunijā nokritās par 12,0% vai līdz 39,88 EUR/MWh, Somijā par 11,8% vai līdz 40,21 EUR/MWh, Lietuvā par 12,8% vai līdz 40,18 EUR/MWh, savukārt aprīlī Latvijā bija vislielākais kritums - 13,2% vai līdz 40,03 EUR/MWh.

  Balstoties uz nākotnes līgumu piedāvājumiem, aprīļa sākumā gaidāmā vidējā elektroenerģijas cena bija aptuveni 40,30 EUR/MWh. Tā kā laiks joprojām bija samērā labs un silts, tad elektroenerģijas biržas cena bija atbilstoša gaidītajam.

  Pamatojoties uz sezonalitāti, pavasara beigās vienmēr gaidāms elektroenerģijas biržas cenas kritums, bet hidrorezerves, kas pašlaik ir zemā līmenī, kā arī spēcīgais CO2 kvotu tirgus palīdzēja saglabāt elektroenerģijas cenu augstā līmenī. Salīdzinot ar pagājušā gada aprīli, elektroenerģija Baltijas valstīs un Somijā maksā vidēji par 27,8% vairāk. Taču, tā kā CO2 kvotu tirgū aprīļa beigās pagājušo gadu noslēdza, tad saistībā ar kvotu cenām sagaidāms mērens kritums. Būtiskākas izmaiņas saistībā ar kopējā kvotu skaita samazināšanu tomēr var izdarīt spiedienu uz cenu un saglabāt to augstākā līmenī.

  Lai gan šī gada pirmajā ceturksnī situācija ar sniegu Ziemeļeiropas valstīs bija laba, hidrorezervuāru bilancē līdz pat šim vērojama krišanās tendence, kas arī izdara spiedienu uz elektroenerģijas cenu gan īsākā, gan arī ilgākā laika posmā. Runājot par ražošanu elektroenerģijas tirgū, tad šajā sfērā aprīlī tika veikts plaša mēroga apkopes darbs. Piemēram, 13. aprīlī Forsmarkas atomelektrostacijas trešajā blokā sākās ikgadējā apkope un degvielas papildināšana. Ikgadējā apkope sākās arī Olkiluoto atomelektrostacijas otrajā blokā.

  Pamatojoties uz cenām nākotnes līgumu slēgšanas brīdī “mēnesi uz priekšu”, var pieņemt, ka maijā vidējā elektroenerģijas cena Baltijas valstīs un Somijā var būt aptuveni 36,60 €/MWh, kas tagad šķiet saprātīga un reāla.

 • Naftas un gāzes cenas ir pieaugušas, dolārs nostiprinājies »

  Brent jēlnaftas cenu aprīlī būtiski ietekmēja saspringtais stāvoklis Tuvajos Austrumos un bažas par to, ka ASV varētu noteikt jaunas sankcijas attiecībā uz Irānu. Mēneša beigās ASV lielie naftas ražošanas apjomi ierobežoja naftas cenas celšanos.

  Aprīlī Brent jēlnaftas nākotnes darījumu vidējā cena bija 71,76 EUR par barelu (par 7,6 % augstāka nekā martā), un aprīļa noslēguma cena bija 75,17 dolāri (par 7,0 % augstāka nekā martā).

  Naftas cenas saglabāšanos augstā līmenī sekmē arī dolārs, kas kļuvis spēcīgāks, pateicoties ASV Federālo rezervju augstajai rentabilitātei ilglaicīgā perspektīvā, kā arī mēneša beigās prognozētajiem labajiem ASV statistikas rādītājiem nodarbinātības jomā. EUR/USD kurss aprīlī pazeminājās par 0,5 %, t.i., līdz 1,2275, un aprīļa beigās viens eiro maksāja 1,2079 USD.

  Līdz ar naftas cenām pieauga arī gāzes cenas. Gaspool cena pieauga par 4,2 %, sasniedzot 19,09 EUR/MWh, bet TTF cena — attiecīgi par 4,2 %, sasniedzot 19,27 EUR/MWh. Cenu pieaugums bija saistīts ar gāzes piegāžu samazināšanos no Norvēģijas un ar negaidīti vēsajiem laika apstākļiem mēneša vidū.

 • Enefit uzsāk elektroenerģijas tirdzniecību Zviedrijā »

  Šī ir jau sestā valsts, kurā kompānija ir pārstāvēta. Zviedrijā Eesti Energia ar zīmolu Enefit piedāvājums būs fokusēts uz digitālo risinājumu izmantošanu, piedāvājot vienkāršus un patēriņa specifikai ērti pielāgojamus elektroenerģijas produktus. Aktīva jaunu tirdzniecības platformu ieviešana Skandināvijas tirgos ir daļa no sagatavošanās procesa, lai tuvākā gada laikā īstenotu piedāvājuma izstrādi arī Latvijas mājsaimniecībām.

  Kā norāda Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Hando Suters (Hando Sutter), tad pēc iespējas plašāka ikdienā aktuālo pakalpojumu digitalizēšana ir pamats to izmantošanas veicināšanai un atslēga uz vienkāršāku ikdienu patērētājiem: ”Igaunijā jau tagad gandrīz visi oficiālie pakalpojumi ir pieejami digitāli. Mēs pat vēlēšanās balsojam internetā un piedāvājam arī e-pilsonību. Tāpat arī bijām vieni no pirmajiem, kas nodrošināja viedos elektroenerģijas skaitītājus. Protams, Zviedrijas tirgus ir daudz attīstītāks nekā citās šī reģiona valstīs, bet mēs joprojām redzam iespējas jaunām inovācijām, kas veicinātu tā tālāku izaugsmi.

  Zviedrijā elektroenerģijas tirgus jau vairāk nekā 20 gadus ir atvērts, caurspīdīgs un efektīvi funkcionējošs. Tādējādi zviedru patērētāju interese par jauniem tirgotājiem un pakalpojumiem ir augsta un viņi ir gatavi izmēģināt inovatīvus risinājumus. Vienlaikus iezīmējas tendence, ka enerģijas iegādes līgumi tiek pārskatīti ar vairāku gadu intervālu un daudzos gadījumos tas nozīmē samērā dārgas līgumsaistības. Tas ir īpaši aktuāls jautājums ģimenēm, kuru patēriņš ir augstāks un katra izdevumu pozīcija ir ļoti svarīga. Tāpēc mājsaimniecību segmentā strādāsim tieši ar šo mērķauditoriju, lai iekarotu stabilas tirgus pozīcijas.”

  Enefit pakalpojumus Zviedrijā varēs izmantot ar ērtas interneta platformas un mobilās lietotnes starpniecību, kas būs pieejama no jūnija. Mobilā lietotne ļaus pārvaldīt pieslēgtos pakalpojumus un analizēt savu elektroenerģijas patēriņu, sekojot līdzi, kad izdevīgāk patērēt enerģiju, tā samazinot savus elektrības rēķinus. Šāds risinājums jau tiek aktīvi izmantots arī Igaunijā, ļaujot gūt līdz pat 15% ietaupījumu.

  Papildus digitālajiem pakalpojumiem Enefit Zviedrijas uzņēmumiem piedāvās iespēju ērti un vienkārši pielāgot elektroenerģijas iegādes līguma nosacījumus to patēriņa specifikai. Uzņēmumi varēs izvēlēties, vai pašiem noteikt savu enerģijas iegādes stratēģiju, vai arī to pilnībā uzticēt Enefit speciālistiem. Savukārt Zviedrijas ģimenēm tiks piedāvāti vienkārši un elastīgi elektroenerģijas iegādes risinājumi, kas ērti pielāgoti ģimenes patēriņa ieradumiem. Ģimenes varēs izvēlēties gan fiksētas cenas līgumus, gan līgumus ar elektroenerģijas cenas piesaisti Nord Pool biržai.

  Ieiešana Zviedrijas elektroenerģijas tirgū ir daļa no Eesti Energia stratēģiskā mērķa - paplašināt savu darbību ārpus Baltijas valstīm, kļūstot par nozīmīgu enerģijas tirgotāju un energo risinājumu piegādātāju Baltijas jūras reģionā. Šī plāna ietvaros kompānijas meitas uzņēmums Enefit jau aktīvi pārdod elektroenerģiju un gāzi Latvijā, Lietuvā un Polijā, kā arī nesen uzsāka elektroenerģijas tirdzniecību Somijā. Tuvākā gada laikā paredzama darbības paplašināšana arī Latvijas tirgū, lai, izmantojot Skandināvijā gūto pieredzi, apgūtu Latvijas mājsaimniecību tirgu.

 • Saarioinen izvēlas kombinēto elektroenerģijas iegādes risinājumu »

  Saarioinen Eesti OÜ ir viena no lielākajām augsto tehnoloģiju rūpnīcām gatavās pārtikas ražošanā Igaunijā. Raplā strādājošā uzņēmuma sortimentā ietilpst daudz dažādu gatavo pārtikas produktu, kurus ir ērti lietot: pankūkas, zupas, cepeši, sviestmaizes, salāti un sacepumi. Pašlaik uzņēmums Igaunijas tirgū pārdod aptuveni 120 dažādus produktus ar preču zīmi Mamma un Mamma Let´s Go.

  Attīstot sortimentu, uzņēmums Saarioinen arvien lielāku uzmanību pievērš dažādām patērētāju grupām, paskaidro mārketinga vadītājs Tavi Rehepap (Taavi Rehepapp): “Mēs sev skaidri definējām dažādus patērētāju profilus un viņu vajadzības. Mūsu mērķis ir padarīt cilvēku dzīvi ērtāku, piedāvājot viņiem ar mīlestību gatavotus produktus, kas gatavoti no tīrām izejvielām. Labas izejvielas, stabila kvalitāte un garša mums ir ļoti svarīga”.

  Saarioinen klienti ir visi lielākie mazumtirdzniecības tīkli, kā arī mātes uzņēmums Somijā, kuram ražotā produkcija veido apmēram 40% no visa ražošanas apjoma. “Mēs katru gadu ievērojami palielinājām savu ražošanas apjomu. Pēdējo pāris gadu laikā saražotās produkcijas vidējais pieaugums bija aptuveni 15-20% gadā – tas ir vairāk nekā pārtikas produkcijas tirgus kopējais pieaugums”, - piebilst Rehepap.

  Pagājušajā gadā uzņēmums Saarioinen saražoja gandrīz 650 tonnas pankūku: ja tās saliktu vienu uz otras, tad sanāktu 211 torņi Rapla baznīcas torņa augstumā; bet ar pērn pagatavoto zupu varētu pabarot visus Latvijas iedzīvotājus.

  Bez kvantitātes uzņēmumam ļoti svarīga ir arī saražoto, lietošanai jau gatavo ēdienu kvalitāte. 2010. un 2016. gadā uzņēmums Saarioinen ieguva sudraba goda zīmi Igaunijas labāko pārtikas produktu konkursā kategorijā “Gada labākais lietošanai gatavais produkts”. Veidojot jaunus produktus un iepakojumus, rūpīgi tiek ievērotas starptautiskās pārtikas tendences, bet padomi tiek jautāti gan saviem klientiem, gan arī darbiniekiem.

  Stabila elektroenerģijas piegāde ir ļoti svarīga lielas rūpniecības darbībai: “Aptuveni puse mūsu patērētās elektroenerģijas tiek izlietota aukstuma nodrošināšanai: ražošanas un noliktavu telpu dzesēšanai, kā arī ātrai produktu dzesēšanai pēc termiskās apstrādes. Pat nelielas sprieguma svārstības vai elektroenerģijas padeves pārtraukums var izraisīt lielu apjukumu ražotnē un nodarīt materiālu kaitējumu saistībā ar novirzi no pārtikas gatavošanas procesa”, - paskaidro tehniskās apkopes vadītājs Alberts Ernesaks (Albert Ernesaks).

  “Izvēloties elektroenerģijas piegādes pakalpojumus, mums ir svarīgi zināt, ka mēs pērkam elektroenerģiju par cenu, kas ir atbilstoša tirgus cenai. Tai pašā laikā vēlamies izvairīties no stiprām cenas svārstībām, lai sastādot budžetu, varētu precīzāk prognozēt elektroenerģijas izmaksas. Tādējādi mēs izvēlējāmies kombinēto paku, kas sastāv no tirgus un fiksētās cenas. Uzņēmums Eesti Energia varēja mums piedāvāt vislabāko cenu konkurentu vidū,” atzīmē Ernesaks.

  Janek Suvinim (Janek Suvinimm)/ Lielo klientu attiecību vadītājs

  “Saarioinen OÜ ir uz panākumiem un inovācijām noskaņots sadarbības partneris, kurš, pērkot elektroenerģiju, izmanto visus elektroenerģijas tirgū pieejamos instrumentus un tādējādi samazina savus ilgtermiņa riskus. Priecājos, ka sadarbojoties spējam pieņemt klienta darbībai izdevīgus lēmumus”.


   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris