Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

11.04 2018

Enerģijas tirgus apskats 2018. gada marts

Janis Bethers

SIA Enefit Valdes priekšsēdētājsPavasaris ir zīmīgs laiks Latvijas enerģētikas tirgū un arī Enefit darbībā, jo aktualizē gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām svarīgus jautājumus. Līdzās vēsturiskajam atskaites punktam, kad pirms gada tika atvērts dabasgāzes tirgus uzņēmumiem, šobrīd aktuāla ir tālāka šī tirgus attīstība un arī jauni enerģētikas tirgus izaicinājumi patērētājiem.

Jau nākamā gada janvārī sagaidāms, ka gāzes tirgus atvēršana turpināsies ar regulētās cenas atcelšanu arī mājsaimniecībām. Tas viennozīmīgi aktivizēs tirgotāju piedāvājumu un arī patērētāju interesi, jo ikviens varēs izvēlēties sev tīkamāko tirgotāju un produkta veidu.

Šajā kontekstā arī Enefit komanda ir spērusi būtisku soli virzienā uz to, lai apgūtu mājsaimniecību tirgu. No marta beigām Enefit uzrunā Somijas patērētājus, piedāvājot elektroenerģijas iegādi mājsaimniecībām, kas balstīta mobilo pakalpojumu izmantošanā. Jāatzīmē, ka Somija ir viens no pasaulē aktīvākajiem enerģijas tirgiem, tāpēc tā ir lieliska platforma, kur sagatavot efektīvus risinājumus, kurus jau tuvākā gada laikā plānojam piedāvāt Latvijas mājsaimniecībām.

Savukārt Latvijas uzņēmumiem jauni izaicinājumi enerģētikas jomā ir daudz tuvāk, jo līdz ar aprīļa sākumu, uzņēmumiem, kuru gada patēriņš pārsniedz 500 MWh, ir jābūt sakārtotiem energoefektivitātes uzlabošanas jautājumiem. Praksē tas nozīmē energoaudita veikšanu vai arī pārvaldības sistēmas ieviešanu energo vai vides jautājumiem. Šī daudziem uzņēmumiem ir jauna pieredze, tāpēc šajā tirgus apskatā sniedzam ieskatu mūsu Igaunijas kolēģu ieviestajos energo risinājumu projektos. Arī Latvijā šogad esam paplašinājuši Enefit sniegto pakalpojumu klāstu, lai varētu atbalstīt savus klientus šo izmaiņu ieviešanā un nodrošinātu jau gatavus risinājumus energoefektivitātes paaugstināšanai un šo investīciju finansēšanai.

Ceru, ka mūsu klientiem veiksmīgi izdodas pielāgoties jaunām prasībām un gada sākumā izdodas izmantot tirgus attīstību, veidojot stabilu pamatu jaunām biznesa izaugsmes iespējām.

Šajā tirgus apskatā lasiet:

 • Aukstais laiks martā izraisīja pamatīgu cenu kāpumu »

  Sakarā ar salīdzinoši aukstajiem laika apstākļiem marta mēnesī elektrības biržas cenas visos cenu apgabalos bija augstākas nekā sākotnēji prognozēts. Igaunijā elektrības cena palielinājās par 4,5 %, sasniedzot 45,32 EUR/MWh, Somijā — par 5,2 %, sasniedzot 45,60 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā — par 6,0 %, sasniedzot attiecīgi 46,09 EUR/MWh un 46,08 EUR/MWh. Pagājušajā mēnesī, gaidot pirmā pavasara mēneša un siltāka laika iestāšanos, prognozējām, ka aptuvenā vidējā elektrības biržas cena martā būs 38,15 EUR/MWh. Tomēr ziemīgie laika apstākļi saglabājās līdz pat marta beigām.

  Papildus zemajai gaisa temperatūrai elektrības cenu ietekmēja Zviedrijas Ringhalsas atomelektrostacijas apkopes darbi, kas tika veikti marta vidū. Latvijas un Lietuvas elektrības cenas kāpums zināmā mērā bija saistīts arī ar daļējiem ierobežojumiem Latvijas un Igaunijas starpvalstu savienojuma līnijās. Cenu kāpumu veicināja arī vēja parkos saražotās elektroenerģijas apjoma samazināšanās marta pirmajā pusē un mēneša beigās.

  Pēdējos mēnešos ir vērojama arī būtisks CO2 kvotu tirgus pieaugums. Tas ir saistīts ar emisiju tirgū paredzētajām reformām, kuru mērķis ir kvotu skaita ierobežošana. Kvotu tirgu ietekmē arī aprīļa termiņa tuvošanās, kad jāveic norēķini par iepriekšējā gada kvotām.

  Pamatojoties uz nākotnes darījumu cenām, aprīlī ir gaidāma elektrības cenu pazemināšanās. Tuvojoties marta beigām, cenas līmenis bija 40,30 EUR/MWh. Temperatūrai strauji kāpjot, var gaidīt arī turpmāku elektrības cenas pazemināšanos.

 • Eiropu piemeklējušais aukstuma vilnis izraisīja strauju gāzes cenu pieaugumu »

  Martā naftas vidējā cena pieauga par 1,5 %, sasniedzot 66,70 USD par barelu. Martā arī tika sasniegti naftas cenas griesti, pārsniedzot 70 USD par barelu.

  Cenas palielināšanās marta otrajā pusē bija saistīta ar saspringto stāvokli Tuvajos Austrumos, ASV urbšanas torņu skaita samazināšanos un IEA prognozēm, saskaņā ar kurām pieprasījums pēc naftas palielināsies straujāk nekā sākotnēji paredzēts. Neskatoties uz urbšanas torņu skaita samazināšanos, ASV naftas rezerves tomēr saglabājās diezgan augstā līmenī, tādējādi kavējot lielāku cenu pieaugumu.

  Gāzes tirgos bija vērojams tāda paša līmeņa pieaugums kā naftas tirgū. Gāzes vidējās cenas kāpums bija saistīts ar negaidīti augsto gāzes cenu marta sākumā, ko savukārt izraisīja aukstuma vilnis, kas piemeklēja Eiropu. Tas radīja bažas par gāzes krājumu pietiekamību. Gaspool biržā gāzes cena palielinājās par 2,1 % (mēneša vidējā cena bija 18,35 EUR/MWh), bet TTF — par 0,2 % (mēneša vidējā cena bija 18,58 EUR/MWh).

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF - Holandē izvietots virtuāls tirgus, kur notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • „Enefit” uzsāk elektroenerģijas tirdzniecību Somijas mājsaimniecībām »

  Martā Igaunijas energokompānija „Eesti Energia” uzsāka elektroenerģijas tirdzniecību Somijas mājsaimniecībām, izmantojot „Enefit” zīmolu. Tādējādi Somija kļūst par piekto tirgu, kurā uzņēmums tirgo elektroenerģiju. „Enefit” piedāvājums Somijas patērētājiem būs balstīts aktīvā mobilo pakalpojumu izmantošanā un iezīmē pirmo soli virzienā uz aktīvāku mājsaimniecību tirgus apgūšanu, kas paredz arī piedāvājuma izstrādi Latvijas patērētājiem.

  Saskaņā ar „Eesti Energia” valdes priekšsēdētāja Hando Sutera (Hando Sutter) teikto, vienots elektroenerģijas tirgus Skandināvijā un Baltijā sniedz iespēju piedāvāt uzņēmuma pakalpojumus arī Somijā. “Elektroenerģijas tirgus Somijā jau ilgstoši uzrāda ļoti augstus darbības rezultātus un ir kļuvis par piemēru, uz ko tiekties citām valstīm, atverot savus enerģijas tirgus. Neskaitot Igauniju, Somija būs viena no pirmajām valstīm pasaulē, kurā tiks izmantota vienota informācijas aprites sistēma, kas ietvers visus enerģijas pārdošanas un piegādes līgumus, kā arī klientu patēriņa datus. Tas ievērojami paātrinās un atvieglos tirdzniecības procesus visiem tirgus dalībniekiem, kā arī nodrošinās vienlīdzīgas iespējas pakalpojumu piedāvājumu sniegšanai klientiem. Tāpat arī somi ir vieni no Eiropā aktīvākajiem patērētājiem attiecībā uz tirgotāju maiņas biežumu. Somijas patērētāju interese par jauniem elektroenerģijas tirgotājiem ir ļoti augsta, un viņi ir atvērti izmēģināt dažādus inovatīvus risinājumus,” skaidro H. Suters.

  „Enefit” piedāvājums Somijas patērētājiem ir pieejams ar mobilās lietotnes un vienkāršas interneta platformas starpniecību. «Mūsu klienti Igaunijā jau ir pieraduši visus ar elektroenerģijas iegādi saistītos jautājumus risināt digitālajos kanālos. Tāpēc arī Somijā vēlamies pieturēties pie šī abpusēji efektīvā risinājuma,» norāda H. Suters un piebilst, ka arī Somijā kopumā pašlaik ir aktuāla pāreja uz mobilajām lietotnēm gan banku, gan komunikācijas sektorā.

  Uzņēmuma mērķis Somijas tirgū ir kļūt par elektroenerģijas tirgotāju telefonā. Ar mobilās lietotnes palīdzību „Enefit” klienti varēs analizēt un pārvaldīt savu elektroenerģijas patēriņu, sekojot līdzi, kad izdevīgāk patērēt enerģiju un tā samazināt savus elektrības rēķinus. Tāpat arī izvēlēties un noslēgt līgumu par elektroenerģijas iegādi varēs gan mobilajā telefonā, gan apmeklējot interneta vietni. Šis risinājums jau ir pārbaudīts Igaunijā un „Eesti Energia” klienti, kuri izmanto šādu mobilo lietotni, spēj savus ikmēneša elektrības rēķinus samazināt līdz pat 15%.

  Somijā mājsaimniecībām ir pieejami trīs „Enefit” elektroenerģijas iegādes risinājumi: fiksētas cenas līgums, līgums ar elektroenerģijas cenas piesaisti Nord Pool biržai un līgums ar kombinētu risinājumu, kur enerģijas iegāde notiek par biržai piesaistītām cenām, bet ar fiksētiem cenu griestiem.

  Ieiešana Somijas elektroenerģijas tirgū ir daļa no „Eesti Energia” stratēģiskā mērķa - paplašināt savu darbību ārpus Baltijas valstīm, kļūstot par nozīmīgu enerģijas tirgotāju un energo risinājumu piegādātāju Baltijas jūras reģionā. Šī plāna ietvaros jau pavisam drīz tiks uzsākta enerģijas tirdzniecība Zviedrijā, kā arī tuvākā gada laikā Skandināvijā gūtā pieredze tiks izmantota, lai apgūtu Latvijas mājsaimniecību tirgu.

 • Veiksmīgi uzstādītas pirmās „Enefit Green” saules elektrostacijas »

  Pagājušā gada decembrī ekspluatācijā tika nodota pirmā „Enefit Green” saules elektrostacija, kas apgādā ar elektroenerģiju Igaunijas piena ražošanas uzņēmumu „Estonia”. Uz šo brīdi ir noslēgtas vienošanās par jaunu elektrostaciju izbūvi uz Tartu tirdzniecības centra „Tasku” jumta un tipogrāfijas „Greif” teritorijā.

  Kā pauda „Eesti Energia” valdes loceklis Andres Suts (Andress Sutt), saules elektrostacijas ir videi draudzīgs ieguldījums ar zemu riska faktoru, un tās sniedz iespēju būtiski samazināt līdzšinējās elektrības izmaksas. „„Eesti Energia” atjaunojamās enerģijas uzņēmums „Enefit Green” nodrošina pilnu procesu — no saules elektrostacijas projekta izstrādes līdz pat iekārtu iestatīšanai un nodošanai ekspluatācijā,” paskaidroja Suts.

  „OÜ Estonia” ir viens no Igaunijas lielākajiem lauksaimniecības uzņēmumiem. „Enefit Green” uz piena ražotnes jumta izbūvēja saules elektrostaciju, kas sastāv no 644 saules paneļiem un kuras jauda ir 174 kW. Uzstādītā sistēma nodrošina aptuveni 15 % no „OÜ Estonia” gada elektrības patēriņa vajadzībām, turklāt laika periodā no aprīļa līdz augustam — vairāk nekā pusi no uzņēmuma dienas patēriņa.

  Šis projekts ir patiesi unikāls, jo piena ražošanas uzņēmumam elektrostacijas būvniecībā nebija jāiegulda savi līdzekļi. No saules enerģijas iegūtās elektrības cena ir fiksēta, un ražotne izmanto to savām vajadzībām. No saules enerģijas iegūtās elektroenerģijas cena patērētājam noteikti ir izdevīgāka nekā no tīkla saņemtās elektrības cena, jo pie tās netiek pieskaitīta maksa par sadales pakalpojumiem.

  Tartu pilsētas centrā izvietotajā tirdzniecības centrā „Tasku” darbojas aptuveni 50 veikali, 10 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, kinoteātris „Cinamon”, konferenču un sarīkojumu centrs „Dorpat”, medicīnas centrs un dažādi biroji. Uz tirdzniecības centra jumta tika izbūvēta 131 kW saules elektrostacija, kas sastāv no 560 saules paneļiem. Uzstādītā sistēma nosedz aptuveni 4 % no tirdzniecības centra gada patēriņa vajadzībām. Elektrostacijas izmantošana tiks uzsākta vasarā.

  „AS Estiko” padomes priekšsēdētājs Neinars Seli (Neinar Seli) minēja, ka, atzīmējot Igaunijas Republikas un arī „Estiko” koncerna 100. gadadienu, uzņēmums ir nolēmis samazināt savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu un pāriet uz atjaunojamās elektroenerģijas izmantošanu līdz 1 MW apmērā. „Pirmais solis ir saules elektrostacijas izbūve uz tirdzniecības centra „Tasku” jumta, kas dos iespēju saglabāt 750 kokus un samazināt CO2 emisiju par 150 tonnām gadā,” piebilda Seli.

  Tipogrāfija „Greif” darbojas grāmatu un brošūru drukāšanas un iesiešanas jomā. Blakus „Greif” ražošanas ēkai plānotās saules elektrostacijas paredzētā ražošanas jauda ir 200 kW, un šo elektrostaciju veidos 800 saules paneļi. Šī sistēma nodrošinās aptuveni 20 % no „Greif” gada patēriņa vajadzībām un aizņems gandrīz 3000 m2 platību. Šobrīd rit nepieciešamie sagatavošanās darbi saules elektrostacijas būvniecības uzsākšanai.

  Saskaņā ar tipogrāfijas „Greif” valdes priekšsēdētāja Kalles Rannu (Kalles Rannu) teikto lēmums par saules elektrostacijas izbūvi tika pieņemts tādēļ, ka šis ir viens no enerģijas ražošanas veidiem, kas vismazāk piesārņo apkārtējo vidi. „Par savu partneri izvēlējāmies „Eesti Energia”, jo šim uzņēmumam ir ilgstoša pieredze enerģijas ražošanas jomā, un mēs ticam, ka uzņēmums ir uzticams partneris,” piebilda Rannu.


   
 • „Biotechpharma"— tirgus līderis, kas izmanto zaļo enerģiju »

  „Biotechpharma” ir ārpakalpojumu sniedzējs biofarmācijas produktu izstrādes jomā un zāļu piegādātājs klīniskajiem pētījumiem. Uzņēmums sniedz plašu pakalpojumu klāstu, sākot ar klonēšanu un beidzot ar zāļu vielas un zāļu piegādi klīniskajiem pētījumiem. Tā galvenie produkti ir ražošanas tehnoloģijas un zāles, kas atbilst labas ražošanas prakses prasībām.

  Sabiedrības klienti ir biotehnoloģiju uzņēmumi, starptautiskas farmācijas kompānijas un ievērojamas zinātniskās institūcijas Eiropas, Ziemeļamerikas un Āzijas valstīs. Augsta kvalitāte, elastīgums, inovatīva domāšana un ātrums nodrošina to, ka uzņēmums īsteno un pārspēj pasūtītāju vēlmes.

  „Biotechpharma” ir inovatīvs uzņēmums, kura attīstības plānos ir paredzēta jaunas laboratorijas ēkas būvniecība Viļņā. „Visās „Biotechpharma” ēkās izmantojam elektroiekārtas, tādēļ mums ir svarīgi, lai elektroenerģijas iegāde notiktu saskaņā ar vislabākajiem nosacījumiem, jo sevišķi laikā, kad plānojam attīstību,” nākotnes plānos dalās „Biotechpharma” Vispārējo lietu nodaļas vadītājs Valērijs Lisovs (Valerijus Lisovas).

  „Iekārtām, kuras mēs izmantojam, nepārtraukta elektroenerģijas piegāde ir ļoti svarīga. Pēkšņi elektroenerģijas traucējumi var nodarīt lielu kaitējumu gan iekārtām, gan galaproduktam, tādēļ esam veikuši ieguldījumus nepārtrauktās barošanas avotu ieviešanā,” stāsta V. Lisovs. Šī tehnoloģija nodrošina nepārtrauktu elektroiekārtu darbu pat tad, ja pazūd elektriskā strāva vai rodas mikrotraucējumi barošanas tīklā.

  Sabiedrība „Biotechpharma” ir izvēlējusies pirkt elektroenerģiju par tirgus cenu. „Pieņemot lēmumu par produktu, izvērtējām to, ka, pērkot elektroenerģiju par tirgus cenu, ilgtermiņā var ietaupīt vairāk, nekā izvēloties fiksētas cenas produktu,” produkta izvēli argumentē V. Lisovs.

  „Biotechpharma” ir sociāli atbildīga sabiedrība, kas pērk zaļo enerģiju, kas tiek ražota no 100 % atjaunojamiem energoresursiem. „Vēlamies būt pārliecināti, ka, veicot darbību, CO2 izmešu daudzums, kas nonāk vidē, ir minimāls,” argumentē V. Lisovs.

  „Sadarbība ar „Enefit” tika uzsākta jau sen, 2013. gadā. Tobrīd veicām neatkarīgu elektroenerģijas piegādātāju aptauju, un „Enefit” piedāvāja zemāko cenu. Līdz šim esam apmierināti gan ar mums piedāvātajām cenām, gan partnerību ar „Enefit”,” par sadarbību ar uzņēmumu „Enefit” stāsta V. Lisovs.

  Mēs priecājamies par iespēju piegādāt elektroenerģiju „Biotechpharma”. Uzņēmuma inovācijas spēja ir pamanāma ne tikai tā zinātniskajā pamatdarbībā, bet arī, piemēram, elektroenerģijas iegādē. Kad daudzi uzņēmumi vēl šaubījās, „Biotechpharma” bija viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas izvēlējās pirkt elektroenerģiju par tirgus cenu, lai gan tobrīd tas vēl bija jaunums. Šā produkta izvēle uzņēmumam četru gadu laikā ir palīdzējusi samazināt izmaksas par elektroenerģiju. Mēs priecājamies, ka varējām palīdzēt izvēlēties klientam piemērotu un vērtīgu produktu.


   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris