Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

12.03 2018

Enerģijas tirgus apskats, 2018. gada februāris

Sander Randver

Tirgus analītiķis


Sakarā ar aukstajiem laika apstākļiem visos cenu apgabalos elektrības biržas cenas pieauga vairāk nekā prognozēts. Igaunijā un Somijā vidējā mēneša elektroenerģijas cena pieauga par 16,9 %, t. i., līdz 43,36 EUR/MWh. Latvijā elektrības cena palielinājās par 15,7 %, sasniedzot 43,48 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 15,6 %, sasniedzot 43,49 EUR/MWh. Ņemot vērā, tuvojošos aukstuma vilni prognozējām, ka februāra beigās elektrības cena Baltijas reģionā sasniegs aptuveni 41,80 EUR/MWh, taču ļoti zemās temperatūras dēļ elektrības cena pieauga vēl vairāk nekā gaidīts.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Aukstais laiks februārī izraisīja pamatīgu cenu kāpumu »

  Sakarā ar aukstajiem laika apstākļiem visos cenu apgabalos elektrības biržas cenas pieauga vairāk nekā prognozēts. Igaunijā un Somijā vidējā mēneša elektroenerģijas cena pieauga par 16,9 %, t. i., līdz 43,36 EUR/MWh. Latvijā elektrības cena palielinājās par 15,7 %, sasniedzot 43,48 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 15,6 %, sasniedzot 43,49 EUR/MWh. Ņemot vērā, tuvojošos aukstuma vilni prognozējām, ka februāra beigās elektrības cena Baltijas reģionā sasniegs aptuveni 41,80 EUR/MWh, taču ļoti zemās temperatūras dēļ elektrības cena pieauga vēl vairāk nekā gaidīts.

  Zema gaisa temperatūra, bezvējš, darba traucējumi Somijas elektrostacijās un ierobežojumi starpvalstu savienojumu līnijās bija iemesls tam, ka mēneša otrajā pusē stundas cenas sasniedza rekordaugstas atzīmes, pietuvojoties 250 EUR/MWh. Ilgstošais aukstais laiks noteica arī salīdzinoši augstu elektrības zemāko stundas cenu, t. i., 25,56 EUR/MWh.

  Februārī turpinājās oglekļa dioksīda kvotu cenas pieaugums, un tās svārstījās robežās no 8,78 EUR/t līdz 10,13 EUR/t. Iepriekšējā gada februārī kvotu cena svārstījās robežās no 4,89 līdz 5,38 EUR/t, t. i., bija gandrīz uz pusi zemāka.

  Atbilstoši sezonai martā ir gaidāma vidējās elektrības cenas samazināšanās. Pamatojoties uz noslēgtajiem nākotnes darījumiem, var prognozēt, ka vidējā elektrības cena martā Baltijas reģionā būs 38,15 EUR/MWh.

 • Naftas tirgū vērojama lejupslīde, gāzes tirgū— spēcīga augšupeja »

  Pateicoties ASV krājumu pieaugumam un Irānas plānotajai naftas ražošanas apjomu palielināšanai, februārī vērojama naftas cenu pazemināšanās. Tomēr Saūda Arābijas paziņojuma rezultātā par to, ka OPEC vienošanās izbeigšana būs saistīta ar deficīta rašanos tirgū, vajadzētu veicināt naftas cenas saglabāšanos augstākā līmenī.

  Augstāku naftas cenu nosaka arī dolāra kursa vājināšanās; tas februārī kritās par 1,0 %, un EUR/USD kurss bija 1,2342. Februārī Brenta jēlnaftas cena samazinājās par 4,6 %, un mēneša vidējā cena par barelu bija 65,9 USD.

  Auksto laika apstākļu dēļ cenu pieaugums bija vērojams ne vien elektroenerģijas, bet arī gāzes sektorā. Negaidīti lielais gāzes pieprasījums radīja bažas par to, vai ir pietiekami gāzes krājumi, tādēļ gāzes tirgū bija vērojams pēdējo desmit gadu laikā augstākais cenu līmenis. Gaspool cena februārī pieauga par 6,5 %, sasniedzot 19,70 EUR/MWh, bet TTF cena — par 15,6 %, t. i., līdz 21,50 EUR/MWh.

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF - Holandē izvietots virtuāls tirgus, kur notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Eesti Energia saražo lielāko elektroenerģijas apjomu pēdējo 4 gadu laikā »


  Enefit mātes uzņēmuma "Eesti Energia" grupas pārdošanas ieņēmumi 2017. gadā bija 754 miljoni eiro, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu vērojams 2% pieaugums. Uzņēmuma peļņa pirms nodokļiem, procentu un amortizācijas atskaitījumi (EBITDA) pagājušajā gadā bija 264 miljoni eiro jeb par 20 % mazāk nekā 2016. gadā.

  Eesti Energia pērn saražojusi pēdējo četru gadu laikā lielāko elektroenerģijas daudzumu, t.i. 9,7 TWh. Salīdzinot ar 2016. gadu, uzņēmuma elektroenerģijas ražošana pieaugusi par 7%.

  Eesti Energia ieguldījumi 2017. gadā sasniedza 144 miljonus, kā arī gada otrajā pusē uzņēmums piedzīvoja darbības ekspansiju, piedāvājot gāzi biznesa klientiem Latvijā un Lietuvā, elektroenerģiju un gāzi biznesa klientiem Polijā. Šogad pavasarī Eesti Energia sāks pārdot elektroenerģiju mājsaimniecībām Somijā un elektroenerģiju gan mājsaimniecībām, gan biznesa klientiem Zviedrijā.

 • Enefit sasniedz stabilus izaugsmes rādītājus un gatavojas ienākt Latvijas mājsaimniecību tirgū »

  Pateicoties sekmīgam startam Latvijas dabasgāzes tirgū, energokompānija Enefit 2017. gadā ir sasniegusi stabilus izaugsmes rādītājus, gadu noslēdzot ar 23,5% peļņas pieaugumu un būtiski paplašinātu klientu portfeli. Kļūstot par pilna servisa enerģijas tirgotāju, Enefit aktīvi uzrunā arī Skandināvijas un Polijas patērētājus un sper jaunus attīstības soļus Latvijas tirgū, piedāvājot energoefektivitātes risinājumus un to finansēšanu uzņēmumiem, kā arī tuvākā gada laikā plānojot sākt enerģijas tirdzniecību mājsaimniecībām.

  Līdz ar dabasgāzes pievienošanu savam produktu piedāvājumam, Enefit pērn Latvijā realizētās enerģijas apjoms ir audzis par 15%, sasniedzot 1304 GWh. Turpinoties elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenu kritumam, apgrozījums piedzīvojis vien nelielas svārstības un bija 46,3 miljoni eiro. Tikmēr tīrās peļņas rādītāji turpina izaugsmi un salīdzinājumā ar 2016. gadu ir kāpuši par ceturtdaļu, sasniedzot 1,12 miljonus eiro. Arī klientu portfelis uzrāda būtisku izaugsmi - 17,8%, kā rezultātā Enefit pašlaik apkalpo 2413 klientu, pārdodot elektroenerģiju un gāzi 16 659 pieslēguma punktos visā Latvijā.

  Pēc pērn veiksmīgi paplašinātā produktu piedāvājuma un jaunu ārvalstu tirgu apgūšanas, šogad Enefit ir gatavs spert nākamos attīstības soļus, turpinot izvērst darbību Latvijā, norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers: “Pērn esam sākuši tirdzniecību vienā no Eiropā lielākajiem enerģijas tirgiem – Polijā, kā arī jau šī gada pavasarī startēsim ar piedāvājumu Zviedrijas un Somijas patērētājiem, turklāt Skandināvijā uzrunāsim tieši mājsaimniecības. Sagatavoties šo tirgu apgūšanai bija liels izaicinājums, ņemot vērā, ka vienlaikus uzsākām gāzes tirdzniecību Latvijā un Lietuvā. Tomēr efektīvi organizēts tirgus atvēršanas process un augstā uzņēmumu aktivitāte sniedz pārliecību, ka Latvijas enerģijas tirgus ir gatavs daudz aktīvākai izaugsmei. Tāpēc šogad turpināsim attīstīt mūsu piedāvājumu gāzes patērētājiem, vienlaikus nodrošinot visiem mūsu klientiem sadarbības iespējas energoefektivitātes jautājumos un gatavosimies startam mājsaimniecību tirgū.”

  Energoefektivitātes risinājumu finansēšana

  Sekojot attīstīto valstu enerģijas tirgu piemēram, Enefit meklē iespējas, kā piedāvāt Latvijas patērētājiem jaunus atbalsta instrumentus energoefektivitātes celšanai. “Esam izstrādājuši finansēšanas modeli, lai atbalstītu uzņēmumus, kas vēlas investēt energoefektīvu iekārtu uzstādīšanā, bet nav gatavi tos apmaksāt uzreiz. Sadarbības modelis paredz, ka mēs uzņemamies visus ar iekārtu uzstādīšanu saistītos procesus un izdevumus, savukārt uzņēmums šo investīciju sedz no enerģijas rēķinā gūtā ietaupījuma un pēc atmaksas perioda beigām iekārtas paliek uzņēmuma īpašumā. Šobrīd kāpinām savu kompetenci un kapacitāti tehniskajos jautājumos, lai kopā ar sadarbības partneriem nodrošinātu visus klientiem nepieciešamos energoefektivitātes risinājumus,” skaidro Jānis Bethers.

  Mājsaimniecību tirgus apgūšanas plāni

  Pašlaik sekmīgi noslēdzas sagatavošanās darbi elektroenerģijas tirdzniecībai Skandināvijas mājsaimniecībām, un kā norāda Jānis Bethers, tad Enefit piedāvājuma izstrāde Latvijas mājsaimniecībām paredzēta tuvākā gada laikā: “Pašlaik ir aizsākts darbs pie piedāvājuma izstrādes, kas tiks balstīts Skandināvijas tirgus pieredzē, klientu apkalpošanai izmantojot gan Skandināvijas, gan arī Latvijas tirgum izstrādāto tehnoloģisko platformu. Tādējādi Latvijas patērētāji būs sava veida unikālā situācijā, jo varēs izmantot risinājumus, kas pārnesīs labāko pieredzi no aktīva un attīstīta tirgus.”


   
 • SIA Ilgezeem izvēlas fiksēto cenu, lai varētu veikt precīzus produkcijas pašizmaksas aprēķinus »


  SIA Ilgezeem ir pārtikas produktu, bezalkoholisko un alkoholisko dzērienu ražotājs ar senu vēsturi un plašu piedāvāto produktu klāstu. Uzņēmums seko līdzi, lai viņu produkcija kļūtu par kvalitātes paraugu, saglabājot tradīcijas un senas receptes. Alus darītava “Ilgezeem” aktīvi un veiksmīgi piedalās festivālos un izstādēs, kurās ieņem līdera pozīcijas. Veiksmīgi radot jaunus dzērienus un saglabājot augstu produkcijas kvalitāti, Ilgezeem ir saņēmusi šādus apbalvojumus. 2017. gada rudenī starptautiskajā profesionālās degustācijas konkursā «Baltic Beer Star» Iļģuciema rūpnīcas dzērieni kopumā saņēma sešas medaļas.

  Uzņēmuma ražoto produktu pieprasījumā ir vērojama izteikta sezonalitāte. Ziemas sezona ir klusais periods, savukārt īstā sezona sākas ap aprīļa beigām, protams, viss ir atkarīgs no laika apstākļiem. Piemēram, tādas vasaras, kā iepriekšējā – lietaina un vēsa - ir liels pārbaudījums uzņēmumam. “Raugoties nākotnē, plānojam paplašināt produktu klāstu eksporta tirgū, šobrīd Ilgezeem dzērieni tiek eksportēti uz 13 valstīm, kā arī tiek plānota jaunu produktu virzība Spānijas tirgū,” ar nākotnes attīstības plāniem iepazīstina SIA Ilgezeem tehniskās daļas vadītāja, Skaidrīte Pūce.

  Uzņēmuma konkurētspējas nodrošināšanas un darbības attīstības pamatu pamats ir rūpīga finanšu analīze, kas ietver arī izdevumu plānošanu, ko uzņēmuma īpašnieki izskata regulārās valdes sapulcēs. SIA Ilgezeem elektroenerģija ir neatņemama sastāvdaļa, bez kuras uzņēmums nespētu pilnvērtīgi funkcionēt, ražošanā iekārtu darbība nav iedomājama bez elektrības, kā arī iekārtu vadība ir kompjuterizēta.

  Energoresursu iegādei uzņēmums izvēlas fiksētās cenas produktu. SIA Ilgezeem tehniskās daļas vadītāja spriež, ka, ņemot vērā vēsturiskās cenas vasaras sezonā, energoresursus izdevīgāk būtu iegādāties, izvēloties biržas cenu, tomēr šī produkta izvēle nav piemērota uzņēmuma ražotās produkcijas pašizmaksas aprēķiniem, kā rezultātā rastos neatbilstība gatavās produkcijas pārdošanas cenai.

  “Sadarbību ar SIA Enefit uzsākām jau sen. Augsti vērtējam uzņēmuma sniegto uzmanību un konsultācijas jebkurā jautājumā - gan par cenu piedāvājumiem, gan enerģijas tirgus tendencēm un tā attīstību. Pērn atvērtajā dabasgāzes tirgū bez Enefit padomiem būtu grūti izsekot pārmaiņām un veikt nepieciešamos lēmumus. Plašu ieskatu nozares aktualitātes sniedz arī Enefit rīkotie semināri, kurus regulāri apmeklējam, lai būtu informēti par aktualitātēm un varētu jau laikus veikt mūsu uzņēmuma nepieciešamībām atbilstošus lēmumus,” sadarbību ar Enefit raksturo Skaidrīte Pūce

  Maija Vanaga / SIA Enefit Korporatīvo klientu attiecību vadītāja

  “Veiksmīgo sadarbību ar SIA Ilgezeem Enefit uzsāka pirms 5 gadiem. Sākotnēji sadarbojāmies elektroenerģijas tirdzniecībā un no brīža, kad tika atvērts dabasgāzes tirgus, nebija šaubu, ka šo sadarbību turpināsim arī dabasgāzes iegādes risinājumos. Jāatzīst, ka ir liels prieks sadarboties ar klientu, kurš ir izglītots un proaktīvs, vienmēr nāk, runā un risina jautājumus, kas neļauj palaist garām aktuālākās tendences un nonākt pie izdevīgākā risinājuma abām pusēm. Uzskatu, ka lojāls un uzticams klients mūsu piesātinātajā tirgū ir vērtība!”


   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris