Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

13.12 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada novembris

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Oktobrī slēgtie nākotnes darījumi sniedza pamatu prognozēt, ka novembrī elektrības cena Latvijā un Lietuvā - 36,00 EUR/MWh, bet Igaunijā un Somijā pieaugs līdz 34,55 EUR/MWh. Tomēr reālais elektrības cenas pieaugums novembrī bija zemāks: Latvijā - par 3,5 %, t.i., līdz 34,87 EUR/MWh, Lietuvā - par 5,4 %, sasniedzot 36,20 EUR/MWh, Igaunijā elektrības cena pieauga par 0,8 %, sasniedzot 33,70 EUR/MWh, bet Somijā - par 0,8 %, sasniedzot 33,67 EUR/MWh,. Tādējādi tikai Lietuvā bija vērojams, par prognozēto nedaudz lielāks, elektrības cenas pieaugums, ko izraisīja bojājumi NordBalt kabelī laikā no 17. līdz 24. novembrim, kā arī ziemas mēnešiem raksturīgais elektroenerģijas patēriņa pieaugums.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Siltie laika apstākļi nodrošināja elektrības cenas stabilitāti »

  Oktobrī slēgtie nākotnes darījumi sniedza pamatu prognozēt, ka novembrī elektrības cena Latvijā un Lietuvā - 36,00 EUR/MWh, bet Igaunijā un Somijā pieaugs līdz 34,55 EUR/MWh. Tomēr reālais elektrības cenas pieaugums novembrī bija zemāks: Latvijā - par 3,5 %, t.i., līdz 34,87 EUR/MWh, Lietuvā - par 5,4 %, sasniedzot 36,20 EUR/MWh, Igaunijā elektrības cena pieauga par 0,8 %, sasniedzot 33,70 EUR/MWh, bet Somijā - par 0,8 %, sasniedzot 33,67 EUR/MWh,. Tādējādi tikai Lietuvā bija vērojams, par prognozēto nedaudz lielāks, elektrības cenas pieaugums, ko izraisīja bojājumi NordBalt kabelī laikā no 17. līdz 24. novembrim, kā arī ziemas mēnešiem raksturīgais elektroenerģijas patēriņa pieaugums.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 33,70 0,81% 15,57 114,70
  Nord Pool Somija 33,67 0,75% 15,57 114,70
  Nord Pool Latvija 34,87 3,47% 15,57 114,70
  Nord Pool Lietuva 36,20 5,39% 15,57 114,70

  Kopumā elektroenerģijas cena saglabājās stabila, pateicoties nelielam patēriņa pieaugumam un siltajiem laika apstākļiem novembra beigās. Šobrīd ir beigušies apkopes darbi bāzes jaudu elektrostacijās, izņemot Zviedrijas Ringhalsas un Oskarshamnas atomelektrostaciju ārkārtas apkopes, kam savukārt būtu jānodrošina elektrības cenas stabilitāte nākamajos periodos.

  Tāpat kā oktobrī arī novembra beigās īslaicīgu ietekmi uz elektrības cenu radīja vēja parku saražotās enerģijas apjoma kritums. Dānijā un Vācijā valdīja samērā mierīgi laika apstākļi, kā rezultātā novembra pēdējās dienās vidējās elektrības cenas pieauga līdz 45-50 eiro par megavatstundu un augstākās stundas cenas sasniedza pat 114,70 EUR/MWh. Lai gan CO2 tirgū vidējā mēneša cena pieauga par 4,2 %, tomēr šobrīd ir pamats domāt, ka tirgus cena varētu nostabilizēties 7,5 EUR/t līmenī, un cenu bums, kas bija saistīts ar gaidāmajām Eiropas Savienības reformām, ir jau aiz muguras.

  Decembrī elektrības cenu noteiks elektrības patēriņa pieaugums un degvielas cenu stabilizēšanās. Pateicoties sniegputeņiem, kas bija vērojami novembra otrajā nedēļā, ir būtiski uzlabojies Ziemeļvalstu hidroresursu stāvoklis. Decembrī ir gaidāma arī NordBalt bojājuma izraisītās cenu starpības izlīdzināšanās Lietuvā. Pēc šī brīža aplēsēm cenu starpība galvenokārt ir saistīta ar NordBalt un Latvijas-Igaunijas starpvalstu savienojumu, kuru netraucētas darbības gadījumā īpaši riski ir izslēgti. Nākotnes darījumu cenas dod pamatu lēst, ka decembra vidējā elektroenerģijas cena Somijā un Igaunijā būs orientējoši 36,10 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā - aptuveni 37,00 MWh.

 • Naftas un gāzes tirgos turpinās cenu kāpums »

  Novembrī turpinājās naftas cenu kāpums, un mēneša vidējā cena pieauga par 9,1 %, sasniedzot 62,87 dolārus par barelu. Šobrīd šķiet, ka naftas cena varētu nostabilizēties šajā līmenī, jo pastāv iespēja, ka Krievija atbalstīs OPEC vienošanās izpildi vēlamajā apjomā.

  Lai gan dolāra kurss pret eiro nedaudz uzlabojās (0,2%) un šobrīd ir atkal vērojama neliela ASV dolāra vājināšanās, tomēr pašlaik tas būtiski neietekmē naftas cenu.

  Gāzes cenas turpināja pieaugt, jo, iestājoties aukstākam laikam, palielinājās arī pieprasījums. GasPool vidējā gāzes cena pieauga par 6,9 %, sasniedzot 19,07 EUR/MWh, bet TTF mēneša vidējā gāzes cena pieauga par 8,3 %, sasniedzot 19,42 EUR/MWh. Pamatojoties uz nākotnes darījumu cenām, šobrīd var secināt, ka tuvākajos mēnešos tiek prognozēta neliela gāzes un naftas cenu samazināšanās.

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF - Holandē izvietots virtuāls tirgus, kur notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Enefit turpina pērn aizsākto tradīciju »

  Lai sniegtu pozitīvu enerģiju ikvienam, energouzņēmums Enefit turpina pērn aizsākto tradīciju un arī šogad dāvina elektroenerģiju pilsētas lielāko egļu izgaismošanai Doma laukumā, Rātslaukumā, pie Leļļu teātra, Pļavnieku parkā, Krišjāņa Barona ielas atpūtas parkā un 11. novembra krastmalā.

  Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers atzīmē, ka tieši gada tumšākais laiks ir brīdis, kad varam novērot kā elektrība spēj ne tikai iedegt spuldzītes, bet arī radīt pacilājoša prieka dzirksti ikvienā cilvēkā: “Enerģija ir viens no galvenajiem mūsdienu pasaules dzinējspēkiem, kaut arī ikdienā tā bieži vien ir netverama. Tāpēc šādi mirkļi, kad varam to pārvērst reālā svētku sajūtā un dāvāt patiesi gaišu svētku laiku ikvienam rīdziniekam un Rīgas viesiem, man sagādā patiesu gandarījumu. Ticu, ka veidojot krāšņu un priecīgu emociju pilnu vidi mums apkārt, Ziemassvētkus sagaidīsim ar patiesu prieku un arī jaunajā 2018. gadā iesoļosim gatavi jauniem izaicinājumiem.”

  Enefit nodrošinās bezmaksas elektroenerģiju galvaspilsētas lielāko svētku simbolu izgaismošanai visā Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas periodā.

 • Uzņēmums „Simpras” priecājas par iespēju savā darbā izmantot zaļo enerģiju »

  zņēmums „Simpras”, kas darbojas būvmateriālu tirdzniecības un transporta pakalpojumu nozarē, pārstāv sešus Lietuvas būvmateriālu ražotājus, kuru galvenie darbības virzieni ir keramikas, silikāta un gāzbetona bloku, apdares ķieģeļu un sauso būvmaisījumu ražošana. „Simpras” sekmīgi darbojas kopš 2000. gada.

  Uzņēmums ir izveidojis tirdzniecības struktūrvienības ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā un Krievijā. Papildus būvmateriālu pārdošanai uzņēmums sniedz arī klientu konsultēšanas pakalpojumus, kas saistīti ar pārdodamo produktu izmantošanas iespējām.

  „Simpras” ir orientēts uz klientu apkalpošanas kvalitāti, tāpēc pārdošanas stratēģija tiek iepriekš rūpīgi izplānota, lai nodrošinātu pēc iespējas kvalitatīvāku un elastīgāku klientu apkalpošanu.

  Sabiedrības sekmīga darbība nākotnē lielā mērā būs atkarīga gan no spējas palielināt pārdošanas apjomus, gan saglabāt esošo pozīciju tirgū.

  „Elektroenerģiju izmantojam ražošanas procesā, tāpēc elektrības cena ietekmē mūsu pašizmaksu. Lai saglabātu esošo līderpozīciju tirgū, mums ir jāmeklē iespējas iegādāties elektroenerģiju ar vislabākajiem nosacījumiem,” par uzņēmuma nākotnes plāniem stāsta sabiedrības piegādes vadītājs Martīns Lukons.

  „Lai gan ar „Enefit” sadarbojamies tikai pirmo gadu, esam apmierināti ar mūsu sadarbību. Abpusēji profesionāla komunikācija, rūpes un nepārtraukta informācijas sniegšana ir ļāvusi panākt vislabākos rezultātus. Paldies „Enefit” komandai,” par sadarbības pieredzi priecājas M. Lukons.

  „Šogad esam izvēlējušies fiksētas cenas produktu, jo uzskatām, ka mūsu fiksētā cena ir vislabākā. Tomēr vērojam, kas notiek biržā, un izskatām iespēju nākotnē izvēlēties produktu ar mainīgu cenu. Turklāt mēs tiecamies būt sociāli atbildīgs uzņēmums un priecājamies par iespēju izmantot „Enefit” piegādāto zaļo enerģiju, tādējādi saudzējot dabu un atbalstot atjaunojamās enerģētikas attīstību,” elektroenerģijas produkta izvēli rakturo M. Lukons.

  Sociāli atbildīgam uzņēmumam, kas ir atvērts jauninājumiem, fiksētas cenas produkts dod iespēju laikus plānot nākotnes izdevumus un piedāvāt vislabākās cenas pārdodamajai produkcijai.


  Žana Klusovskienė / Pārdošanas vadītāja:

  „Enefit” komanda ar ikvienu klientu strādā individuāli. Mēs nepiedāvājam standarta risinājumus, kas der visiem. Saprotam, ka katra klienta darbība ir atšķirīga un vajadzības ir individuālas. Pirms sadarbības uzsākšanas ar „Simpras” uzņēmumu grupu mēs izanalizējām viņu darbību un piedāvājām piemērotāko risinājumu. Jauki, ka šis klients pastāvīgi seko līdzi izmaiņām elektroenerģijas tirgū. Tas parāda, ka uzņēmums ir inovatīvs, un palīdz mums sadarboties kā līdzvērtīgiem partneriem.

   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris