Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

14.11 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada oktobris

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Oktobrī elektroenerģijas cena visos reģionos samazinājās prognozētajā apmērā (pamatojoties uz nākotnes darījumu cenām, tika prognozēts, ka oktobrī elektroenerģijas cena Igaunijā un Somijā būs 33,35 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā — nedaudz augstāka). Igaunijā elektrības cena samazinājās par 10,30 %, sasniedzot 33,43 EUR/MWh, Somijā — par 10,33 %, sasniedzot 33,42 EUR/MWh, Latvijā — par 10,59 %, t. i., līdz 33,70 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 9,10 %, sasniedzot 34,35 EUR/MWh.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Oktobrī elektroenerģijas cena samazinājās  »

  Oktobrī elektroenerģijas cena visos reģionos samazinājās prognozētajā apmērā (pamatojoties uz nākotnes darījumu cenām, tika prognozēts, ka oktobrī elektroenerģijas cena Igaunijā un Somijā būs 33,35 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā — nedaudz augstāka). Igaunijā elektrības cena samazinājās par 10,30 %, sasniedzot 33,43 EUR/MWh, Somijā — par 10,33 %, sasniedzot 33,42 EUR/MWh, Latvijā — par 10,59 %, t. i., līdz 33,70 EUR/MWh, bet Lietuvā — par 9,10 %, sasniedzot 34,35 EUR/MWh.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 33,43 -10,30% 2,99 130,05
  Nord Pool Somija 33,42 -10,33% 2,99 130,05
  Nord Pool Latvija 33,70 -10,59% 2,99 130,05
  Nord Pool Lietuva 34,35 -9,10% 2,99 130,05

  Lietuvā lielāku cenas atšķirību galvenokārt noteica apstāklis, ka mēneša sākumā pastāvēja ierobežojumi starpvalstu savienojumos ar Baltkrieviju un Poliju. Elektrības cenas pazemināšanās galvenokārt bija saistīta ar apkopes darbu pabeigšanu daudzās Ziemeļvalstu bāzes jaudu elektrostacijās. Sava nozīme bija arī CO2 kvotu augstajai cenai, kas pēdējo divu mēnešu laikā ir pastāvīgi palielinājusies sakarā ar plānoto kvotu tirgus reformu, pēc kuras ir gaidāma kvotu cenas paaugstināšana.

  Oktobrī bija vērojama neierasti liela atšķirība starp elektroenerģijas zemāko un augstāko stundas cenu. Viens no cenu atšķirību ietekmējošiem faktoriem bija vēja elektrostaciju ražošanas apjomi. Pateicoties labvēlīgajiem vēja apstākļiem oktobra beigās, palielinājās vēja elektrostaciju saražotās elektroenerģijas daudzums, un tā rezultātā būtiski samazinājās stundas cena. Augstāku stundas cenu lielā mērā noteica vēja parku mazie saražotās enerģijas daudzumi, kā arī īslaicīgie apkopes darbi Zviedrijas Ringhalsas atomelektrostacijā un pārrāvumi Norvēģijas un Zviedrijas starpvalstu savienojuma līnijās.

  Novembrī elektrības cenu ietekmēs elektroenerģijas patēriņa palielināšanās un degvielas cenu pieaugums. Būtiska loma ir arī Ziemeļvalstu hidroresursiem, kuriem pēdējā laikā ir tendence samazināties. No otras puses, elektrības cenas pieaugumu kavē pēc apkopes darbu atsākušo Ziemeļvalstu atomelektrostaciju labie bāzes ražošanas resursi un novembra pirmajā daļā prognozētie salīdzinoši siltie laika apstākļi. Nākotnes darījumu cenas dod pamatu prognozei, ka novembra vidējā elektroenerģijas cena Somijā un Igaunijā būs aptuveni 34,55 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā — aptuveni 36,00 MWh. Pastāv liela varbūtība, ka cenas atšķirība starp Latviju/Lietuvu un Igauniju/Somiju būs mazāka, jo pieredze liecina, ka parasti nākotnes darījumos šī cenu atšķirība tiek novērtēta augstāk, nekā tā ir patiesībā.

 • Oktobrī bija vērojams cenu kāpums naftas un gāzes tirgos »

  Oktobrī naftas cenas sasniedza visai augstu līmeni, par ko liecina arī degvielas cenas vietējās degvielas uzpildes stacijās. Naftas nākotnes cenas nākamajam gadam oktobrī sasniedza pat 61,37 USD par barelu. Pēdējo reizi tik augsta cena tika fiksēta 2015. gada pirmajā pusē.

  Mēneša vidējā naftas cena bija 57,65 USD par barelu. Naftas cenu vēl aizvien ietekmē OPEC vienošanās par ražošanas apjomu ierobežošanu, ar viesuļvētru periodu saistītās ražošanas grūtības un urbšanas torņu skaita samazināšanās ASV.

  Attiecībā uz Eiropu naftas cenas pieaugumu papildus ietekmē arī EUR/USD kursa pazemināšanās. Sakarā ar vēsāka gadalaika iestāšanos un naftas cenas pieaugumu ir palielinājušās arī gāzes cenas Gaspool un TTF tirgos, tomēr cenas lielāku kāpumu kavēja neprognozēts zems pieprasījums. Gāzes cena Gaspool pieauga par 4,97 %, sasniedzot 17,85 EUR/MWh, bet TTF — par 5,26 %, sasniedzot 17,92 EUR/MWh.

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF — Nīderlandē izvietots virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • Izstrādāts OIK reformas kalkulators »

  Enerģijas publiskais tirgotājs ir izstrādājis plānotās Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) reformas kalkulatoru. OIK kalkulators ir informatīvs rīks, ar kura palīdzību gan privātpersonas, gan uzņēmumi var aprēķināt pašreizējo OIK maksājumu un salīdzināt to ar plānoto maksu, kas tiks piemērota pēc OIK diferencēšanas nākamā gada sākumā.

  Reforma paredz ieviest OIK maksājumu dalījumu divās daļās – pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija lēmumu par jauno OIK plāno pieņemt līdz 2017. gada novembra beigām.

  OIK kalkulators pieejams Enerģijas publiskā tirgotāja mājaslapā: www.eptirgotajs.lv/oik-kalkulators.

   
 • Sekmīgi startējot gāzes tirgū, Enefit par 20% palielina klientu portfeli »

  Enefit šogad ir būtiski paplašinājis savu darbību Latvijas tirgū, aktīvi startējot dabasgāzes tirdzniecībā, kas šī gada 3. ceturksni ir ļāvis noslēgt ar kopējā klientu skaita kāpumu par vienu piektdaļu. Vienlaikus Enefit ir ievērojami paplašinājis savu darbību, nostiprinot pozīcijas Baltijas jūras reģiona valstīs līdz ar enerģijas tirdzniecības sākumu Polijā un ieiešanu Lietuvas dabasgāzes tirgū.

  Šogad Enefit darbības fokusā bija dabasgāzes produktu piedāvājuma izveide, kas jau pirmajos tirgus atvēršanas mēnešos ļāva piesaistīt 258 klientus, un šī gada 3. ceturksnī pārdotās gāzes apjoms Latvijas tirgū sasniedza 114 GWh jeb 7% no Latvijas kopējā patēriņa.

  Tikmēr gada pirmajos deviņos mēnešos pārdotās elektroenerģijas apjoms sasniedza 756,5 GWh. Elektroenerģijas klientu skaits salīdzinājumā ar situāciju pērn ir audzis par 7% - līdz 2078 uzņēmumiem, kamēr kopējais Enefit klientu skaits ir piedzīvojis 20% izaugsmi.

  Sakārtots tirgus atvēršanas process un klientu izpratne par atvērtā tirgus darbības principiem ir sniegusi labu platformu izaugsmei, norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers: “Lai jauna tirgus atvēršanu varētu efektīvi izmantot izaugsmei, ir svarīgi, cik ātri visas iesaistītās puses ir gatavas reaģēt uz izmaiņām. Gāzes tirgus bija aktīvs jau no pirmās dienas, jo te palīdzēja pieredze – gan uzņēmumu, gan atbildīgo institūciju. Patērētāji izmantoja savu 10 gadu pieredzi no atvērtā elektroenerģijas tirgus, kamēr Ekonomikas ministrija ar pārējiem partneriem spēja piedāvāt jau daudz sakārtotāku tirgus uzbūves principu nekā elektroenerģijas tirgus atvēršanas sākumā. Tāpēc pašlaik varam sekmīgi īstenot savu mērķi būt par vispusīgu enerģijas iegādes partneri - gan gāzes, gan elektrības tirgū.”

  Vienlaikus šis gads iezīmē nozīmīgu Enefit darbības ģeogrāfijas paplašināšanu, lai kļūtu par pilna servisa enerģijas risinājumu tirgotāju visā Baltijas jūras reģionā. Šogad ir sāktas pirmās elektroenerģijas un gāzes piegādes Polijā. Savukārt kopš septembra beigām Enefit piedāvā dabasgāzes produktus visās Baltijas valstīs – pievienojot sarakstam arī Lietuvas tirgu.

  “Tieši pēdējais ceturksnis ir bijis izšķirošais posms, kurā no plāniem par jaunu tirgu iekarošanu, pārgājām pie reālas darbības. Esam noslēguši pirmos līgumus enerģijas piegādei Polijā un Lietuvas dabasgāzes tirgū. Vienlaikus jau skatāmies Skandināvijas virzienā, kur no nākamā gada vēlamies sākt elektroenerģijas tirdzniecību Somijas un Zviedrijas patērētājiem. Turklāt šajās valstīs galvenais izaicinājums ir mājsaimniecību tirgus apgūšana, jo šeit ir viena no attīstītākajām elektroenerģijas tirgus platformām pasaulē, kuras pieredzi vēlamies izmantot arī Latvijā,” skaidro Jānis Bethers.

  Pašlaik, jaunu starpsavienojumu un lielākas lokālās ģenerācijas ietekmē, elektroenerģijas vairumtirgus Latvijā, cenas ziņā, jau ir pietuvojies Somijas līmenim, ar kuru iepriekš cenu atšķirība ir bijusi ievērojama. Patērētāji, kuri iegādājas elektroenerģiju par biržas cenām, var novērtēt to, ka šī gada 9 mēnešos cenas Latvijā ir vien par 5% augstākas nekā Somijā. Salīdzinājumam, 2014. gadā Latvijas un Skandināvijas cenu starpība pārsniedza 36%. Tas ir pozitīvs indikators sekmīgai Baltijas tirgus integrācijai, kur nākamais solis ir balansēšanas tirgus izveide jau 2018. gadā.

 • Seminārs „Enerģijas tirgus apskats“ pulcē vairāk nekā 150 Enefit klientu »

  Arī šogad 10. oktobrī Viļņā, 19. oktobrī Rīgā un 25. oktobrī Klaipēdā Enefit rīkoto lielo klientu semināru „Enerģijas tirgus apskats” apmeklēja vairāk nekā 150 Enefit klientu. Šoreiz uzmanība tika veltīta gan elektroenerģijas tirgus aktualitātēm, gan pāris mēnešus atvērtā gāzes tirgus attīstībai, kā arī lielo patērētāju un lielo uzņēmumu energoefektivitātes likumdošanas prasību izpildei.

  Rīgas seminārā Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers iepazīstināja ar uzņēmuma ekspansijas stratēģiju un darbības rezultātiem. Enefit ir ievērojami paplašinājis savu darbību, nostiprinot pozīcijas Baltijas jūras reģiona valstīs līdz ar enerģijas tirdzniecības sākumu Polijā un ieiešanu Latvijas un Lietuvas dabasgāzes tirgū.

  Turpinājumā semināra apmeklētājiem tika sniegta jaunākā informācija par elektroenerģijas cenu dinamiku, to ietekmējošiem faktoriem un aktualitātēm elektroenerģijas jomā. Balstoties uz pašreizējo tirgus situācijas analīzi, tika sniegtas rekomendācijas par šobrīd piemērotākajiem elektroenerģijas iegādes risinājumiem.

  Savukārt Enefit Biznesa attīstības un gāzes portfeļa vadītājs Krists Mertens, atskatoties uz pirmajiem mēnešiem atvērtajā gāzes tirgū, apstiprināja, ka tāpat kā jau 4. gadu Igaunijā, arī Latvijā gāzes tirgus ir aktīvs, bet Lietuvā tas drīz tāds kļūs. Uzstāšanas izskaņā Krists Mertens vērsa uzmanību gāzes tirgus aktualitātēm un tirgus attīstības prognozēm, kas saistītas ar infrastruktūras operatoru nodalīšanu, reģionālās gāzes infrastruktūras attīstību un Get Baltic biržas likviditāti.

  Kā jau ierasts seminārā, viesojās pārstāvis no Ekonomikas ministrijas. Šoreiz – Dzintars Kauliņš, Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors, iepazīstināja ar aktuāliem procesiem enerģētikas politikā – gaidāmo OIK maksājumu reformu, kā arī lielo uzņēmumu un lielo elektroenerģijas patērētāju pienākumiem un noteikto atbildību par Energoefektivitātes likumā noteikto pienākumu izpildi. Semināra laikā, kā arī pēc tā klātesošajiem bija iespēja ministrijas pārstāvim uzdot sev interesējošos jautājumus.

  Semināra noslēgumā norisinājās pieredzes apmaiņa ar lielo patērētāju pārstāvjiem, kuri ieviesuši energoefektivitātes pārvaldību pārstāvētajā uzņēmumā. Ar savu uzņēmumu pieredzes stāstiem dalījās SIA AGA valdes loceklis Harijs Teteris un AS Grindeks Tehniskā departamenta vadītājs Māris Salna.

  Semināri tiek rīkoti tieši tajā rudens periodā, kad klienti sāk domāt par enerģijas iegādi nākamajam gadam. Uzskatām, ka, daloties ar savu ieskatu enerģijas nozarē, mēs palīdzam dalībniekiem labāk izprast enerģijas tirgu, tā tendences, un prognozes.

  Vairāk ar prezentācijas materiālu iespējams iepazīties šeit »

 • Olainfarm energoresursu cenu monitoringa rezultātā gūtos ietaupījumus novirza energoefektivitātes pasākumiem »

  AS “Olainfarm” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Baltijas valstīs ar 45 gadu pieredzi medikamentu un ķīmiski farmaceitisko produktu ražošanā. Uzņēmuma produktu portfelis sastāv no vairāk nekā 60 gatavo zāļu formām, 25 aktīvām farmaceitiskām vielām un vairāk nekā 20 starpproduktiem. Uzņēmums specializējas medikamentos nervu sistēmas, sirds un asinsvadu veselībai, antibakteriālajos, pretvīrusu un pretalerģijas līdzekļos.

  Produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 50 valstīm, tikai aptuveni 15% tiek realizēti Latvijā. Lielākie eksporta tirgi ir Krievija, Ukraina, Baltkrievija, Kazahstāna, Nīderlande, Uzbekistāna un Lielbritānija. No ražotnes tālākais eksporta tirgus ir Austrālija.

  AS “Olainfarm” ir nodrošināta ar mūsdienīgām tehnoloģijām un sertificēta atbilstoši Eiropas Savienības Labas ražošanas prakses prasībām, vides pārvaldības standartam ISO 14001:2004, laboratoriju standartam ISO 17025, daļēji – ASV un Austrālijas inspekciju standartiem. “Olainfarm” meitasuzņēmumi atrodas 10 valstīs, pārstāvniecības un pārstāvji sastopami vairāk nekā 20 valstīs.

  “AS “Olainfarm” veiksmīga darbība nākotnē būs lielā mērā atkarīga no tā spējas gan dažādot noieta tirgus un produktus, gan arī saglabāt esošās pozīcijas tirgos. Tāpēc uzņēmums turpina strādāt pie savu produktu reģistrācijas Turcijā, kas ir pietiekami liels un svārstībām mazāk pakļauts tirgus nekā NVS valstis. Paralēli AS “Olainfarm” ir intensificējis darbu pie uzņēmumam principiālu jaunu produktu izstrādes, īpašu uzmanību pievēršot vairākiem pretvēža un prettuberkulozes līdzekļiem. Ir sagaidāms, ka pirmie no tiem varētu tikt komercializēti 2019. gada sākumā,” par uzņēmuma attīstības plāniem stāsta AS “Olainfarm” valdes loceklis, Tehniskā departamenta direktors Vladimirs Krušinskis.

  Elektroenerģijas un gāzes izmaksas ir būtiskas pozīcijas “Olainfarm” energoresursu budžetā, jo no gāzes un elektroenerģijas, kas ir primārie energoresursi, uzņēmums saražo sev nepieciešamos sekundāros energoresursus, lai nodrošinātu ražošanas procesus. Balstoties uz ražošanas plāniem, plānoto energoresursu patēriņu un nākamo gadu cenu aprēķiniem, energoresursu izmaksas tiek ieplānotas uzņēmuma budžetā.

  “Olainfarm” ar SIA “Enefit” sadarbojas jau kopš 2012. gada. Sadarbību uzsākām, jo „Enefit“ piedāvāja ne vien izdevīgu elektroenerģijas iegādes piedāvājumu, bet arī tā profesionālā komanda sniedza nepieciešamo informatīvo atbalstu. Arī tagad “Enefit” komanda mūs nodrošina ar informāciju par esošo situāciju elektroenerģijas (tagad arī gāzes) tirgū, kā arī tendencēm un aspektiem, kas var ietekmēt cenas nākotnē,” stāsta V. Krušinskis.

  “Olainfarm” izvēlas drošu un izdevīgu enerģijas piegādes partneri, tādu, kas spēj izpildīt savas līgumsaistības un piedāvā elastīgus, abpusēji izdevīgus un saprotamus produktus. Pēdējos piecus gadus “Olainfarm” pārsvarā izvēlas “Enefit” elektroenerģijas iegādi tirgū par mainīgām cenām Nord Pool Spot, kas mums nodrošina iespēju iegādāties elektroenerģiju par aktuālo un izdevīgo cenu,” produkta izvēli raksturo Vladmiris Krušinskis, “pastāvīgi sekojot elektroenerģijas cenu tendencēm, mēs vairākas reizes esam fiksējuši tarifus uz noteikto laiku. Šī pieeja ļauj “Olainfarm” katru gadu ietaupīt līdzekļus un novirzīt tos citiem energoefektivitātes pasākumiem.” 2016. gadā “Olainfarm” ir veiksmīgi paplašinājis esošo ISO 14001 standartu ar energoefektivitātes sadaļu, iesaistot uzņēmuma darbiniekus energoefektivitātes jautājumos.


  Klāvs Poriķis/ Pārdošanas vadītājs:

  Mana un Olainfarm sadarbība ilgst jau vairāk nekā 3 gadus. Ar Olainfarm ir ļoti patīkami sadarboties, jo viņi vienmēr ir gatavi uzklausīt un ir atvērti Enefit piedāvātajiem enerģijas iegādes risinājumiem. Katru gadu vairākkārt tiekamies un izrunājam aktualitātes klientu semināros, kā arī atsevišķās tikšanās reizēs.

   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris