Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

16.10 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada septembris

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Septembrī elektroenerģijas cenas pieaugums bija vērojams visos reģionos: Igaunijā un Somijā tas bija pat nedaudz lielāks par prognozēto, savukārt Latvijā un Lietuvā cenas palielinājās mazākā apmērā. Proti, Igaunijā un Somijā elektrības cena sasniedza 37,27 EUR/MWh, t.i., cena pieauga attiecīgi par 2,56% un 2,73%. Latvijā elektrības cena paaugstinājās līdz 37,69 eiro (0,96%) un Lietuvā - līdz 37,79 eiro (1,31%) par megavatstundu. Latvijas un Lietuvas cenu starpība attiecībā pret Igauniju samazinājās, galvenokārt pateicoties samazinātiem ierobežojumiem Latvijas un Igaunijas starpvalstu pārvades līnijās. Elektrības cenas vispārīgo pieaugumu atspoguļo arī Nord Pool sistēmas cena, kas pieauga no 27,58 EUR/MWh līdz 31,59 EUR/MWh.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Septembrī elektroenerģijas cenas pieaugums Latvijā bija zemāks par prognozēto »

  Septembrī elektroenerģijas cenas pieaugums bija vērojams visos reģionos: Igaunijā un Somijā tas bija pat nedaudz lielāks par prognozēto, savukārt Latvijā un Lietuvā cenas palielinājās mazākā apmērā. Proti, Igaunijā un Somijā elektrības cena sasniedza 37,27 EUR/MWh, t.i., cena pieauga attiecīgi par 2,56% un 2,73%. Latvijā elektrības cena paaugstinājās līdz 37,69 eiro (0,96%) un Lietuvā - līdz 37,79 eiro (1,31%) par megavatstundu. Latvijas un Lietuvas cenu starpība attiecībā pret Igauniju samazinājās, galvenokārt pateicoties samazinātiem ierobežojumiem Latvijas un Igaunijas starpvalstu pārvades līnijās. Elektrības cenas vispārīgo pieaugumu atspoguļo arī Nord Pool sistēmas cena, kas pieauga no 27,58 EUR/MWh līdz 31,59 EUR/MWh.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 37,27 2,56% 24,21 80,43
  Nord Pool Somija 37,27 2,73% 24,21 80,43
  Nord Pool Latvija 37,69 0,96% 24,21 80,43
  Nord Pool Lietuva 37,79 1,31% 24,21 80,43

  Lai gan septembrī augstākā elektrības stundas cena bija zemāka par iepriekšējo mēnešu vērtību, tomēr kopumā elektrības cena stabili turējās augstākā līmenī, ko galvenokārt noteica apjomīgie apkopes darbi atomelektrostacijās.

  Būtisks faktors, kas septembrī ietekmēja elektrības cenu, bija arī akmeņogļu un CO2 kvotu cenu pieaugums. Lai gan mūsu reģionā un Ziemeļvalstīs ir salīdzinoši maz elektrostaciju, kas izmanto akmeņogles, tomēr periodos ar palielinātu patēriņu elektroenerģijas tirgus cenas, iespējams, visvairāk ietekmē tieši termoelektrostacijas, kas ir jutīgas pret degvielas cenu svārstībām.

  No piedāvājuma aspekta cenas oktobrī visvairāk ietekmēs apjomīgo apkopes darbu pabeigšana un akmeņogļu cenu kritums, kas ir vērojams kopš septembra beigām. Tāpat būtiska nozīme būs arī Ziemeļvalstu hidroresursu krājumu pastāvīgajam pieaugumam. Savukārt no patēriņa aspekta cenu pazeminājumu var kavēt aizvien pieaugošais elektroenerģijas patēriņa apjoms. Septembra beigās novērotais cenu kritums liecina par iespējamu elektrības cenas samazināšanos oktobrī salīdzinājumā ar septembri. Pamatojoties uz nākotnes darījumu cenām, Igaunijā un Somijā prognozētā elektroenerģijas cena oktobrī varētu būt 33,35 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā - nedaudz augstāka. Oktobra pirmās dienas dod pamatu apgalvot, ka cenu krituma prognozes ir pamatotas.

 • Gāzes tirgu ietekmēja patēriņa pieaugums »

  Septembrī naftas viena mēneša (front month) cena pieauga par 6,32%, sasniedzot 55,18 USD par barelu. Jāatzīmē, ka septembra pēdējā nedēļā naftas cena sasniedza pat pēdējo divu gadu augstāko līmeni (59,02 USD par barelu), par ko liecināja arī degvielas cenu pieaugums degvielas uzpildes stacijās.

  Naftas cenas pieaugumu sekmēja OPEC vienošanās izpilde attiecībā uz ražošanas ierobežošanu un saspringtā situācija Tuvajos Austrumos, kur Turcija izteica draudus par šķēršļu radīšanu naftas transportam no Irākas. Uz mēneša beigām situācija stabilizējās, un sakarā ar urbšanas torņu skaita palielināšanos ASV bija vērojams arī neliels naftas cenas kritums. To sekmēja arī līdz šim salīdzinoši vājā dolāra kursa palielināšanās mēneša beigās.

  Līdz ar naftas cenu kāpumu pieauga arī GasPool un TTF gāzes cenas - attiecīgi vidēji par 7,73%, t.i., līdz 17,01 eiro un par 7,72%, t.i., līdz 17,03 eiro par megavatstundu. Gāzes tirgu ietekmēja arī patēriņa apjomu pieaugums un piegādes grūtības visā tirgū.

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF - Holandē izvietots virtuāls tirgus, kur notiek tirdzniecība ar LNG. Gaspool un TTF ir tirdzniecības centri, kas izvietoti vistuvāk Baltijas valstīm.

 • OIK reforma – ko no tās varam gaidīt? »

  Līdz ar nākamā gada sākumu tiek plānotas izmaiņas OIK maksājumos. Plānotās reformas ietvaros paredzēts OIK maksājumu sadalīt divās daļās – mainīgā un fiksētā daļa. Mainīgā daļa tiks piemērota proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, un fiksētā daļa (jaudas komponente), būs atkarīga no izmantotā sistēmas pakalpojuma veida. Reformas rezultātā elektroenerģijas patērētāju maksājumus varētu ietekmēt ne tikai patēriņa apmērs, bet arī izvēlētais pieslēguma veids un pieslēguma izmantošanas efektivitāte.

  OIK jaunais sistemātiskais risinājums paredz sadalīt OIK četrās maksātāju grupās: ar 0,4 kilovoltu (kV) pieslēgumu (līdz 64 ampēriem (A)), ar 0,4 kV pieslēgumu (virs 64 A), ar 6 - 20 kV un 110 kV pieslēgumu.

  Jaunās sistēmas mērķis ir veicināt elektroenerģijas lietotāju pieslēgtās jaudas nepieciešamības izvērtēšanu un atteikšanos no liekajām jaudām, kas netiek izmantotas.

  OIK reforma ir uzskatāma par nākamo soli pēc pērn ieviestās AS Sadales tīkla tarifu reformas, kuras rezultātā tika palielināts uzsvars uz fiksēto tarifa daļu un samazinājās mainīgā tarifa daļa. Šobrīd tiek plānots, ka OIK maksājuma reforma tiks īstenota, sākot no 2018. gada 1. aprīļa.

  Izmaiņu iestāšanās gadījumā aicinām pārskatīt pieslēgtās jaudas apmēru un atteikties no liekajām jaudām, kas netiek izmantotas, kā arī izvērtēt uzņēmuma darba organizēšanas iespējas, lai samazinātu īstermiņa slodzes pīķus.

 • „Arco Color” inovatīvie un energoefektīvie risinājumi »

  AS „Arco Color” ir Igaunijas privātā kapitāla uzņēmums, kas darbojas Igaunijā, Saues pilsētā un sniedz pulverkrāsošanas pakalpojumus. Uzņēmumā strādā šīs nozares speciālisti, kas jau ceturtdaļgadsimtu ar lielu atdevi un rūpību veic dažādus krāsošanas darbus.

  Pulverkrāsošana ir viens no vienkāršākajiem un drošākajiem metāla virsmu pārklāšanas veidiem, kas nodrošina tām īpašu izturību. „Arco Color” klienti ir uzņēmumi, kas izgatavo reklāmas stendus, jumtu konstrukciju elementus, vieglmetāla durvis un logus, vārtus, bērnu rotaļlaukumus, kā arī dažādus lokšņu tērauda izstrādājumus.

  „No saviem konkurentiem atšķiramies ar augstu darba kvalitāti un pasūtījumu izpildes ātrumu. To palīdz nodrošināt darbs divos cehos un divās maiņās," stāsta valdes loceklis Urmass Helenurms. Par uzņēmuma lielāko sasniegumu Helenurms uzskata nepārtraukto attīstību un izaugsmi: „Šogad gaidāmais apgrozījuma pieaugums ir 15 %, un mums ir aptuveni 60 stabili klienti," piebilst Helenurms.

  Šī gada aprīlī Salaspilī darbu uzsāka „Acro Color” SIA jaunais krāsošanas cehs, un firma vēlas izmantot savu līdzšinējo 25 gadu pieredzi, arī strādājot Latvijā. Ir uzbūvēta arī jauna administratīvā un noliktavas ēka. Administratīvā ēka ir būvēta saskaņā ar tā dēvēto „gudrās mājas” koncepciju, kas nodrošina dažādu procesu datorizētu vadību. Tā kā paplašināšanās parasti ir saistīta ar dažādām elektrojaudu problēmām un papildjaudu pieslēgšana parasti ir laikietilpīgs process, tika pieņemts lēmums visās uzņēmuma ražošanas telpās un teritorijās pāriet uz energotaupīgā LED apgaismojuma izmantošanu. Pateicoties šādam solim, firmai ir izdevies samazināt savu patēriņu gandrīz par 30 kW.

  Šīs nav vienīgās inovatīvās tehnoloģijas, kas ieviestas uzņēmumā. Firma „Acro Color” ir veikusi videi draudzīgu un unikālu investīciju, uzstādot uz savas administratīvās ēkas jumta saules baterijas. Tādējādi uzņēmums ir kļuvis par elektroenerģijas mikroražotāju. Urmass Helenurms pauž, ka šāds lēmums bija pašsaprotams: „Mūsu uzņēmuma īpašnieki vienmēr ir izcēlušies ar inovācijas atbalstošu domāšanas veidu.”


  Kristīna Vikata / Klientu apkalpošanas speciāliste:

  „AS „Arco Color” un „Eesti Energia” sadarbība aizsākās 2014. gadā. Kopā esam pastāvīgi centušies izstrādāt labāku elektroenerģijas iegādes stratēģiju. Šobrīd klients ir izlēmis par labu mainīgai elektroenerģijas biržas cenai. Ir prieks sadarboties ar klientiem, kuriem ir liela interese par savu elektroenerģijas patēriņu un kuri pastāvīgi meklē labākos risinājumus savu izmaksu samazināšanai. „Arco Color” ir tam lielisks piemērs. Novēlam klientam veiksmi turpmākajā paplašināšanās gaitā un jaunu izaicinājumu īstenošanā!”

   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas