Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

12.09 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada augusts

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Augustā elektroenerģijas cenas pieauga gan Baltijas valstīs, gan Somijā. Somijā elektroenerģijas cena palielinājās par 6,18 %, sasniedzot 36,28 EUR/MWh, Igaunijā tā pieauga par 6,18 % ,sasniedzot 36,34 EUR/MWh, Latvijā — par 2,92 %, sasniedzot 37,33 EUR/MWh, savukārt Lietuvā tā sasniedza 37,30 EUR/MWh (pieaugums 2,84 % apmērā). Latvijas un Lietuvas cenu starpība attiecībā pret Igauniju un Somiju samazinājās, galvenokārt pateicoties palielināto ierobežojumu atcelšanai Latvijas un Igaunijas starpvalstu pārvada līnijās.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Elektroenerģijas cenas pieaugums bija saistīts ar elektrostaciju apkopes darbiem Ziemeļvalstīs un patēriņa pieaugumu »

  Augustā elektroenerģijas cenas pieauga gan Baltijas valstīs, gan Somijā. Somijā elektroenerģijas cena palielinājās par 6,18 %, sasniedzot 36,28 EUR/MWh, Igaunijā tā pieauga par 6,18 % ,sasniedzot 36,34 EUR/MWh, Latvijā — par 2,92 %, sasniedzot 37,33 EUR/MWh, savukārt Lietuvā tā sasniedza 37,30 EUR/MWh (pieaugums 2,84 % apmērā). Latvijas un Lietuvas cenu starpība attiecībā pret Igauniju un Somiju samazinājās, galvenokārt pateicoties palielināto ierobežojumu atcelšanai Latvijas un Igaunijas starpvalstu pārvada līnijās.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 36,34 5,85% 10,75 120,00
  Nord Pool Somija 36,28 6,18% 10,75 120,00
  Nord Pool Latvija 37,33 2,92% 10,75 120,00
  Nord Pool Lietuva 37,30 2,84% 10,75 120,00

  Elektrības cenu pieaugums bija vērojams visos Nord Pool cenu reģionos. Tas galvenokārt bija saistīts ar patēriņa pieaugumu augusta mēnesī un ar plašajiem apkopes darbiem Zviedrijas atomelektrostacijās, kuru rezultātā tirgū nebija pieejama ražošanas jauda 4000 MW apmērā. Salīdzinājumam var minēt, ka 2017. gadā Igaunijas ražotāju kopējā instalētā izmantojamā ražošanas jauda bija nepilni 3000 MW, bet aktīvākajā patēriņa periodā izmantotās ražošanas jaudas nedaudz pārsniedz 2000 MW. Par elektrības biržas cenas pieaugumu liecina arī Nord Pool sistēmas cena, kas augustā palielinājās par 4,59 %, sasniedzot 27,58 EUR/MWh. Zināmā mērā elektrības cenu ietekmēja CO2 kvotu cenas, kas augustā palielinājās par 7,51 %, tādējādi mēneša vidējā cena bija 5,66 EUR/t.

  Septembra pirmajā pusē elektrības biržas cenu joprojām ietekmē Zviedrijā notiekošie apkopes darbi, tādēļ mēneša pirmajās nedēļās ir nedaudz augstāks elektrības cenu līmenis. Augusta beigās Nord Pool sistēmā uz septembri slēgto nākotnes darījumu cena bija 31,45 EUR/MWh, kas arī norāda uz gaidāmo elektrības cenas pieaugumu. Septembrī vidējai elektrības cenai Somijā un Igaunijā vajadzētu būt aptuveni 36,95 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā — aptuveni 39,30 EUR/MWh ar nosacījumu, ka visas starpvalstu pārvada līnijas darbosies parastā režīmā. Uz nelielu elektrības cenu pazeminājumu var cerēt septembra otrajā pusē, ja laika apstākļi būs silti.

 • Augustā bija vērojama naftas, gāzes un eļļas tirgus augšupeja »

  Naftas nākotnes darījumu cenas septembrī pieauga par 5,54 %, sasniedzot 51,87 ASV dolārus par barelu. Tā galvenais cēlonis bija ASV naftas krājumu samazināšanās un OPEC centieni ierobežot dalībvalstu ražošanas apjomus. Cenu ietekmēja arī viesuļvētra Hārvijs, kas plosījās Teksasas štatā — ASV lielākajā naftas ieguves reģionā.

  Vēl spēcīgāku Naftas cenas kāpumu bremzē dolāra kursa krišanās attiecībā pret eiro (pēdējā reize, kad dolāra kurss bija zemāks nekā pašreiz, bija 2015. gada sākumā). Dolāra kursu ietekmēja gan viesuļvētra Hārvijs, gan saspringtās attiecības ar Ziemeļkoreju. EUR/USD kurss kāpa par 2,57 %, vidēji sasniedzot 1,1807.

  Kopā ar naftas cenām pieauga arī Gaspool un TTF* cenas —attiecīgi par 4,95 %, t. i., līdz 15,79 % EUR/MWh, un par 6,63 % —līdz 15,80 EUR/MWh. Papildus naftas cenu pieaugumam gāzes cenu ietekmēja arī patēriņa pieaugums un ražošanas apjomu samazināšanās atsevišķās nozarēs. Pateicoties dolāra kursa kritumam attiecībā pret eiro un neskatoties uz naftas un eļļas cenu pieaugumu, uz cenu aprēķina formulas pamata veidotā gāzes cena Baltijas valstīs augustā samazinājās par 2,8 %.

  * Gaspool ir Vācijas gāzes birža, bet TTF ir Nīderlandē bāzēts virtuāls tirgus, kurā notiek tirdzniecība ar SDG. Gaspool un TTF ir Baltijas valstīm vistuvāk esošie gāzes tirdzniecības centri.

 • Enefit atzīmē darbības desmitgadi Lietuvā »

  Apritot Enefit desmitajam darbības gadam Lietuvā, Viļņā, Misionāru dārza parkā, Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers kopā ar Viļņas mēru Remigijus Šimašius 7. septembrī atklāja unikālu, izgaismotu eņģeļa skulptūru. Šī ir lielākā trīsdimensiju 3D printētā skulptūra Baltijas valstīs, ko radījis tēlnieks Vaidotas Ramoška.

  “Šogad, atzīmējot Enefit darbības desmitgadi, nolēmām Viļņai uzdāvināt īpašu dāvanu, ko varētu baudīt pilsētas iedzīvotāji un viesi. Sadarbojoties ar slaveno lietuviešu mākslinieku, mēs Viļņas tradicionālajam simbolam – eņģelim – piešķīrām novatorisku formu. Dāvana simbolizē elektroenerģijas nozīmīgumu mūsu dzīvē – tā ne tikai ļauj darbināt modernas tehnoloģijas, bet arī sniedz lielāku komfortu gan mājās, gan sabiedriskās vietās,” stāsta Jānis Bethers.

  Baltie eņģeļi ir kļuvuši par neatņemamu Viļņas sastāvdaļu. Tie ir sastopami gan uz jumtiem un kāpnēm, gan uz ceļa zīmēm un palodzēm. Vaidotas Ramoška uzsakta, ka eņģeļi, kuri “nolaidušies” dažādos pilsētas stūros, raisa pozitīvas emocijas cilvēkos un izraisa interesi vietējos, kā arī ciemiņos.

  “Pēdējos gados Viļņa kļūst arvien sakoptāka. Šajā attīstībā ir arī liels privātā biznesa ieguldījums, kas palīdz pilsētai kļūt vēl skaistākai. Viļņas pašvaldības un iedzīvotāju vārdā sakām lielu paldies elektroenerģijas uzņēmumam Enefit un skulptūras māksliniekam par ekskluzīvo dāvanu, kas vēl vairāk izrotās vienu no iecienītākajām satikšanās vietām Viļņā. Nešaubos, ka skulptūra piesaistīs arī tūristu uzmanību,” izsakās Remigijus Šimašius.

  Eņģeļa skulptūra, kuras augstums ir aptuveni 1,5 metri, izgatavota Zviedrijā, izmantojot vienu no lielākajiem 3D printeriem Eiropā. Skulptūrā ir iestrādātas LED lampas, kas nodrošina eņģeļspīdes efektu tumsā. Dāvinādami izgaismoto skulptūru Viļņas pilsētai, Enefit nodrošina elektroenerģiju vienu gadu bez maksas.

 • Žalgiris arēna izvēlas UAB Enefit un samazina elektrības rēķinus »

  UAB Kauņas arēna, pazīstama arī kā Žalgiris arēna, atrodas Kauņā, Nemunas salā. Šī ir Baltijā lielākā arēna un tajā iespējams noorganizēt dažādus pasākumus, sākot no dažādiem sporta veidiem – basketbols, handbols, volejbols, iekštelpu futbols, fitnesa sacensības, daiļslidošanas sacensības līdz dažādiem koncertiem, izrādēm, pat festivāliem un vēl daudziem citiem privātiem pasākumiem. Gada ietvaros Žalgiris arēnā vidēji norit 110 pasākumi, piesaistot ap 600 000 skatītāju.

  Lietuviešiem Žalgiris arēna ir īpaši mīļa, jo tā ir leģendārās basketbola komandas „Žalgiris“ mājas arēna. Sezonas laikā spēlētāji šeit uzturas ne tikai spēļu laikā, bet arī pavada treniņus, līdz ar to līdzjutējiem ir liela iespēja satikt Žalgiris komandas spēlētājus.

  Arēnā ir uzstādīts Baltijas valstīs un Skandināvijā lielākais informācijas kubs, kura ekrāns tiek ieskauts 262 metru LED apgaismojuma joslā. Ar ievērojamu pasākumu skaitu un 40 000 km2 lielu platību svarīga nozīme ir elastīgiem jaudas risinājumiem un izvērtētai cenai par patērēto enerģiju.

  „Ņemot vērā arēnas un ekrāna izmērus, elektroenerģija nenoliedzami ir svarīga izmaksu pozīcija. Žalgiris arēnas mērķis ir samazināt enerģijas izmaksas, ieviešot enerģijas pārvaldības sistēmu, lai to realizētu, ir nepieciešams partneris, kurš spēj izprast uzņēmuma vajadzības un piedāvāt atbilstošu risinājumu,“ pieredzē par sadarbību ar Enefit dalās Vilhelmas Motiejūnas.


  Romas Urbonas / UAB Enefit klientu attiecību vadītājs:

  „Sadarbību ar Žalgiris arēnu uzsākām pirms pieciem gadiem, 2012. gadā, kad Enefit, izvērtējot uzņēmuma elektroenerģijas izmaksas un tendences, piedāvāja viskonkurētspējīgāko elektroenerģijas cenu. Mūsu sadarbība turpinājās līdz 2014. gada beigām, kad tirgus situācijas izmaiņu rezultātā, Enefit vairs nespēja piedāvāt fiksētu cenu. Tolaik iegadāties elektrību biržā nebija populārākais enerģijas iegādes veids.

  Šogad augustā ar Žalgiris arēnu atjaunojām sadarbību un noslēdzām līgumu par šī brīža vienu no populārākajiem elektroenerģijas iegādes produktiem Lietuvā – elektroenerģijas cenas sasaiste ar NordPool Spot biržu. Turklāt, ņemot vērā pieaugošo gaisa piesārņojuma līmeni, Žalgiris arēna iegādājas Zaļo enerģiju, kas ir apkārtējai videi draudzīga, jo iegūta no atjaunojamiem resursiem.”

   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas