Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

12.07 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada jūnijs

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Jūnijā Igaunijā un Somijā elektrības biržas cenas saglabājās maija cenu līmenī, turpretī Latvijā un Lietuvā bija vērojams būtisks cenu pieaugums.

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Jūnijā Latvijā ievērojami paaugstinājās elektrības biržas cena »

  Jūnijā Igaunijā un Somijā elektrības biržas cenas saglabājās maija cenu līmenī, turpretī Latvijā un Lietuvā bija vērojams būtisks cenu pieaugums.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 30,65 -0,03% 4,42 100,06
  Nord Pool Somija 30,64 -0,10% 4,42 100,06
  Nord Pool Latvija 38,36 18,18% 4,42 130,05
  Nord Pool Lietuva 38,36 18,18% 4,42 130,05

  Elektrības biržas cena Igaunijā samazinājās līdz 30,65 EUR/MWh, bet Somijā — līdz 30,64 EUR/MWh. Tādējādi salīdzinājumā ar maija mēnesi cena Igaunijā mainījās par vienu centu, savukārt Somijā — par trīs centiem.

  Kā jau iepriekš prognozēts, Latvijā un Lietuvā bija vērojams liels cenu pieaugums, ko galvenokārt noteica Igaunijas un Latvijas elektropārvades tīkla ierobežojumi, kas pastāvēja visu mēnesi. Elektrības biržas cena Latvijā un Lietuvā sasniedza 38,36 EUR/MWh, pieaugot par 18,18 %, un tā rezultātā cena bija par 7,71 EUR/MWh augstāka nekā Igaunijā (prognozētā cenu starpība bija 4,79 EUR/MWh).

  Kā informējām iepriekšējā mēneša tirgus apskatā, Latvijas PTR-Limited jaudas izsole noslēdzās ar jūnija cenu 4,97 EUR/MWh. Tas deva pamatu pieņemt, ka jūnijā Latvijā un Lietuvā elektrības biržas cena būs ievērojami augstāka.

  Jūnijā Nord Pool Spot cenu apgabalos tika veikti ikvasaras apkopes darbi. Tā rezultātā aktīvākajos apkopes darbu periodos jūnijā no tirgus bija izslēgtas ražošanas jaudas līdz pat 15 000 MW apmērā. Tas, neskatoties uz elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, tomēr izslēdza cenas pazemināšanās iespēju, un cenu līmenis saglabājās nemainīgs.

  Par būtisku faktoru var uzskatīt arī jūnija mēnesim salīdzinoši sliktos laika apstākļus, kas nedaudz palielināja patēriņu, sekmējot cenas līmeņa stabilitāti. Pateicoties lielajam nokrišņu daudzumam, ievērojami palielinājās Ziemeļvalstu hidroresursi, kas jūnijā sasniedza pēdējo 27 gadu augstāko statistisko līmeni. Tas sniedz zināmu drošības sajūtu attiecībā uz cenas stabilitātes saglabāšanos.

 • Jūnijā samazinājās naftas un gāzes cena »

  Akmeņogles
  Jūnijā bija vērojams stabils akmeņogļu tirgus kāpums. Salīdzinot ar maiju, mēneša vidējā cena palielinājās par 4,6 %, sasniedzot 68,64 USD/t. Akmeņogļu tirgu galvenokārt ietekmēja Ķīnas pastāvīgie centieni izpildīt vides aizsardzības prasībasun Indijas lēmums par akmeņogļu raktuvju slēgšanas uzsākšanu tuvākā gada laikā.

  CO2 kvotas
  Eiropas CO2 emisiju tirgus kvotu cenas jūnijā pieauga par 5,8 %, sasniedzot 4,97 eiro par tonnu. Jūnijā Eiropas Parlaments apsprieda jautājumu par kvotu tirgus reformu, t. sk. par kvotu sistēmas piemērošanu arī aviācijas un kuģniecības nozarēs.

  Šobrīd valda uzskats, ka kvotu sistēmas ieviešanas mērķu sasniegšanas un emisiju samazināšanas nodrošināšanai ir nepieciešams CO2 kvotu cenu ievērojams palielinājums.

  Nafta un EUR/USD kurss
  Jūnijā jau otro mēnesi pēc kārtas bija vērojama Brent jēlnaftas cenas lejupslīde, un tā sasniedza 47,4 USD par barelu. Salīdzinājumā ar maiju cena samazinājās par 7,5 %. Naftas cenu ietekmēja, piemēram, ražošanas jaudu palielināšanās un ASV urbumu skaits, kā arī politiskā spriedze starp Kataru un arābu valstīm.

  Naftas cenas kritums arī bija saistīts ar vājo dolāra pozīciju. Salīdzinājumā ar maiju EUR/USD vidējais kurss jūnijā paaugstinājās par 1,6 %, sasniedzot 1,1229. Šī apskata sastādīšanas brīdī EUR/USD kurss ir sasniedzis augstāko līmeni pēdējos 12 mēnešos.

  Dolāra stāvokli negatīvi ietekmēja ASV darba tirgus sliktie rādītāji, Federālā izmeklēšanas biroja direktora Džeimsa Komija liecības pret prezidentu Donaldu Trampu, kas tika sniegtas saistībā ar viņa atbrīvošanu no amata, un signāli par procentu izmaiņām, kas atšķiras no Federālās rezervju sistēmas prognozēm. Savukārt eiro pozīciju stiprināja Eiropas Centrālās bankas prezidenta Mario Dragi mājieni par stingrāku gaidāmo Eiropas finanšu prasību noteikšanu.

  Gāze
  Jūnijā bija vērojams ne vien naftas cenas, bet arī gāzes cenas kritums. Gaspool gāzes tirgū cena samazinājās par 4,1 %, t. i., līdz 15,2 EUR/MWh, savukārt TTF virtuālajā tirgū LNG nākamā mēneša cena noslīdēja par 4,7 %, sasniedzot 14,9 EUR/MWh.

  Šajā sakarā būtiska loma bija naftas cenas lejupslīdei un daļēji arī sezonālajam faktoram, jo siltā laikā gāzes patēriņš parasti samazinās.

 • Nepārmaksā par dabasgāzi un izvēlies savu tirgotāju! »

  No 1. jūlija spēkā stājusies pēdējās garantētās piegādes (PGP) cena, kas tiks piemērota visiem dabasgāzes lietotājiem, kuri nav noslēguši jaunu tirdzniecības līgumu. Jūlija mēnesī PGP ir noteikta 30,43 EUR/MWh apmērā, savukārt augustā 30,52 EUR/MWh. Jūlija PGP cena ir 68 % augstākā par regulēto tarifu, kurš bija spēkā, līdz šī gada 30. jūnijam un 76 % augstāka par vidējo dabasgāzes cenu pēdējo 12 mēnešu laikā. Uzņēmumam, kura vidējais dabasgāzes patēriņš ir, piemēram, 40 MWh/mēn. (~ 4200 m3/mēn.), kopējās dabasgāzes izmaksas pērkot to par PGP cenu, būs aptuveni 1217,20 EUR, kas veido aptuveni 377 EUR pārmaksu pret faktisko dabasgāzes tirgus cenu jūlijā.* Gada griezumā tas veido aptuveni 4526 EUR lielākas izmaksas.

  Lai nebūtu jāpārmaksā, Enefit enerģētikas eksperti iesaka visiem dabasgāzes patērētājiem noslēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu un turpmāk pirkt dabasgāzi nepārmaksājot. Lai saņemtu Enefit piedāvājumu, zvani mums uz tālruni +371 67 780 590!

  No 1. jūlija Enefit uzsāk dabasgāzes piegādes vairāk nekā 200 uzņēmumiem visā Latvijā. Nenokavējiet un jau tūlīt sazinieties ar Enefit komandu, lai saņemtu tieši Jūsu uzņēmumam izstrādātu piedāvājumu!

  *Faktiskā dabasgāzes tirgus cena konkrētajam patērētāju segmentam jūlijā aprēķina vajadzībām – 21,00 EUR/MWh.

 • Zaļā enerģija nodrošina stabilu darbu Marta Pagar ceptuvē »

  Marta Pagar ir ceptuve Igaunijas vidienē, Paides pilsētā. Tajā jau kopš 1998. gada tiek ražoti dažādi maizes un konditorejas izstrādājumi. Ceptuvē ražotā rupjmaize, baltmaize, saldskābmaize, saldās un sāļās maizītes, cepumi, kūkas un tortes tiek tirgotas lielākajā daļā Igaunijas veikalu tīklu. Ik mēnesi Marta Pagar izgatavo vidēji 100 000 pīrādziņu un maizīšu, kā arī vidēji 10 tonnas dažādu kūku. Firmas darbinieku skaits šobrīd ir 82, no tiem trīs cilvēki strādā uzņēmumā jau kopš tā pirmsākumiem. Uzņēmuma tirgus daļa Igaunijā ir aptuveni 2 %.
   

  Stāstot par Marta Pagar plašo produktu klāstu, uzņēmuma izpilddirektors Olivers Polls īpaši izceļ klientu iecienītāko izstrādājumu — kliņģeri ar sviesta un šokolādes pildījumu. “Šis kliņģeris ir bijis mūsu sortimentā jau kopš pašas ražošanas uzsākšanas, un tas ir patiesi iekarojis mūsu pircēju sirdis.“

  Produktu klāstā atrodama arī saldskābmaize un bulciņas bez cukura, kā arī dažādi izstrādājumi, kas nesatur glutēnu un laktozi.

  “Mūsu pazīstamākais bezglutēna produkts ir griķu maize, kas tiek ražota no vietējiem griķu miltiem,” pastāstīja Olivers Polls. “Papildus rupjmaizei ražojam arī bezglutēna baltmaizi, cepumus un dažādas kūkas. Bezglutēna izstrādājumu ražošanai esam iekārtojuši un aprīkojuši atsevišķas telpas.“

  Izpilddirektors atzīst, ka elektrībai neapšaubāmi ir ļoti svarīga loma Marta Pagar darbā: “Elektrību izmanto visdažādākās ierīces, sākot no briedināšanas skapja, līdz pat krēmu putotājiem.“

  Savā darba procesā ražotāji ļoti lielu vērību pievērš taupībai jebkurā jomā.

  “Mēs labprāt izmantojam Eesti Energia Zaļo enerģiju,” sacīja Olivers Polls. “Cenšamies sniegt savu ieguldījumu zaļākas nākotnes vārdā. Mēs uzskatām, ka būtiska nozīme ir atkritumu šķirošanai, taupīgam patēriņam un ilgtspējīgiem risinājumiem attiecībā uz mūsu apkārtējo vidi.“

  Fiksētā elektroenerģijas cena dod maizes cepējiem iespēju prognozēt savas finanses.

  “Esam izvēlējušies fiksētu elektrības cenu, un mums ir izveidojusies lieliska sadarbība ar enerģijas piegādātāju,” apliecināja Polls. “Mums ir nodrošināta pastāvīga enerģijas padeve un nemainīgs piedāvājums, padeves pārtraukumi ir ļoti reti. Mēs ražojam 24 stundas diennaktī, tādēļ elektrības padeves traucējumi radītu dīkstāves un lielas problēmas. Par laimi, viss norit veiksmīgi, un mēs varam cept bez raizēm!“

   
  Eesti Energia klientu apkalpošanas speciālistes Kristīnas Vikates komentārs:

  “Marta Pagar un Eesti Energia sadarbība tika uzsākta vēl pirms tirgus atvēršanas. 2016. gada vidū, izvēloties jauno iepirkuma stratēģiju, būtisks faktors bija gan cenas fiksēšana, gan elektrības iegāde par biržas cenām.

  Pēc Marta Pagar patēriņa, iepriekšējo periodu biržas cenu un fiksētās cenas analīzes veikšanas tika pieņemts lēmums par labu cenas fiksēšanai. Līguma slēgšanas brīdī bija izdevīgi apstākļi cenas fiksēšanai, turklāt tajā laikā bija spēkā piedāvājums, kura ietvaros no atjaunojamiem resursiem ražotās Zaļās enerģijas pakete tika piedāvāta par parastās enerģijas cenu.

  Līdz šim brīdim minētais risinājums ir pilnībā sevi attaisnojis. Tas liecina, ka, fiksējot cenu pareizajā brīdī, var samazināt izdevumus elektroenerģijas iegādei. Vienmēr ir patīkami sadarboties ar līdzi domājošiem klientiem. Arī turpmāk mainīgajos tirgus apstākļos centīsimies rast labākos risinājumus.“

   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas