Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Jaunumi » 

Preses relīzes un analīzes

12.06 2017

Enerģijas tirgus apskats, 2017. gada maijs

Sander Randver

Tirgus analītiķis

Maijā elektrības biržas cena Somijā un Igaunijā samazinājās attiecīgi par 2,2 % un 1,7 %, un mēneša vidējā biržas cena Somijā bija 30,67 EUR/MWh, bet Igaunijā — 30,66 EUR/MWh. Turpretī Latvijā un Lietuvā vidējā elektrības biržas cena pieauga par 3,3 %, sasniedzot 32,46 EUR/MWh..

Lai par šīm tēmām uzzinātu vairāk, lasiet tālāk

 • Maijā Igaunijā un Somijā elektrības biržas cena samazinājās, turpretī Latvijā un Lietuvā bija vērojams cenas pieaugums »

  Maijā elektrības biržas cena Somijā un Igaunijā samazinājās attiecīgi par 2,2 % un 1,7 %, un mēneša vidējā biržas cena Somijā bija 30,67 EUR/MWh, bet Igaunijā — 30,66 EUR/MWh. Turpretī Latvijā un Lietuvā vidējā elektrības biržas cena pieauga par 3,3 %, sasniedzot 32,46 EUR/MWh.

  Reģions Vidēji
  €/MWh
  Izmaiņas salīdzinājumā
  ar iepriekšējo mēnesi
  Minimālā Maksimālā
  Nord Pool Igaunija 30,66 -1,67% 9,91 100,85
  Nord Pool Somija 30,67 -2,23% 9,91 100,85
  Nord Pool Latvija 32,46 3,31% 9,91 130,02
  Nord Pool Lietuva 32,46 3,31% 9,91 130,02

  Somijā un Igaunijā elektrības biržas cenas kritums bija saistīts ar patēriņa samazināšanos, ko noteica gaisa temperatūras paaugstināšanās. Kavēklis vēl lielākam cenu samazinājumam bija apkopes darbi Zviedrijas Ringhalsas atomelektrostacijā, kas turpināsies līdz 10. jūnijam, kā arī mēneša otrajā pusē Forsmarkas atomelektrostacijā veiktie ārkārtas apkopes darbi, kas ilga līdz 31. maijam. Tas nozīmē, ka jūnijā varētu būt gaidāma elektrības cenas samazināšanās saistībā ar zemāku patēriņu un apkopes darbu pabeigšanu, kas savukārt veicinās piedāvājuma palielināšanos elektroenerģijas tirgū.

  Cenu pieaugumu Latvijā un Lietuvā galvenokārt noteica starpvalstu savienojumu ierobežojumi, apkopes darbi un palu perioda beigas Daugavā. Tieši Igaunijas un Latvijas starpvalstu savienojumu ierobežojumi bija galvenais iemesls cenas atšķirībai ar Igauniju. Saskaņā ar Latvijas Augstsprieguma tīkla datiem jūnija atklātās PTR-Limited jaudas izsoles beigu cena bija 4,97 EUR/MWh, kas vienkāršotā veidā sniedz priekšstatu par jūnijā gaidāmo elektrības cenas atšķirību Igaunijā un Latvijā. Papildus Igaunijas un Latvijas starpvalstu savienojuma ierobežojumiem maija vidū bija vērojami arī savienojuma ierobežojumi starp Lietuvu un Kaļiņingradu, kas ilga divas nedēļas. Jau jūnija pirmajās dienās elektrības vidējās biržas cenas atšķirība Latvijā/Lietuvā un Igaunijā bija 4,39 EUR/MWh, kas izpaudās kā nakts tarifa atšķirība par 0,83 EUR/MWh un dienas tarifa atšķirība pat par 6,17 EUR/MWh, jo dienā patēriņš ir lielāks un arī cenu atšķirība ievērojamāka.

  Palu laiks Latvijā ir beidzies, un Ziemeļvalstu hidroresursu situācija ir stabilizējusies

  Martā un daļēji arī aprīlī uz Daugavas izvietoto hidroelektrostaciju produktivitāte bija salīdzinoši augsta, taču šobrīd šī gada palu laiks, šķiet, ir beidzies. Hidroelektrostaciju maksimālā reālā ražošanas jauda Latvijā ir samazinājusies aptuveni par divām trešdaļām un brīžiem nokrītas pat līdz 500 MW. Salīdzinājumam — martā jauda sasniedza gandrīz 1400 MW. Ziemeļvalstu hidroresursi, kuru apjoms, pateicoties sniega kušanai, martā un aprīlī ievērojami palielinājās, šobrīd ir stabilizējušies un sasnieguši normālo līmeni. Tas dod pamatu domāt, ka gaidāma arī Ziemeļvalstu elektroenerģijas tirgus zināma stabilizēšanās.

 • Akmeņogļu, naftas un CO2 kvotu tirgū bija vērojama lejupslīde  »

  Akmeņogles
  Akmeņogļu tirgus maijā bija salīdzinoši stabils, un mēneša vidējā cena samazinājās par 0,9 %, t. i., līdz 65,6 dolāriem par tonnu. Lai gan mēneša otrajā pusē bija vērojama akmeņogļu cenas pieauguma tendence, tomēr cenas pazemināšanās mēneša pirmajā pusē, kas bija saistīta ar nestabilo stāvokli Ķīnā, kopumā noteica zemāku mēneša vidējās cenas līmeni. Ķīnas valdība tikās ar lielākajiem akmeņogļu patērētājiem, lai apspriestu zemākas kvalitātes akmeņogļu importa un ieguves samazināšanas iespējas.

  CO2 kvotas
  Salīdzinājumā ar mēnešu vidējo rādītāju Eiropas CO2 emisijas kvotu cenas pazeminājās par 1,4 %. Kvotu ilgtermiņa cenas prognozes arī radīja šaubas par Parīzes klimata līguma mērķu sasniegšanu, jo pašreizējais cenas līmenis nemotivē lielākos CO2 izmešu radītājus īpaši ierobežot savu emisiju apjomu.

  Saistībā ar Parīzes klimata līgumu jāpiemin arī ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums par izstāšanos no šī līguma.

  Nafta un EUR/USD kurss
  Maijā Brenta jēlnaftas cena pazeminājās par 4,5 %, sasniedzot 51,4 ASV dolārus par barelu. Visvairāk naftas cenu ietekmēja ASV paziņojums par valsts naftas rezervju pieaugumu. Tas radīja bažas, ka, neskatoties uz Saūda Arābijas un Krievijas centieniem samazināt savus ražošanas apjomus, tirgū tomēr varētu saglabāties pārprodukcija. Mēneša beigās OPEC apsprieda iespēju samazināt savus ražošanas apjomus vēl par 1,5 %.

  Attiecībā uz Eiropas valstīm naftas cenas zemāku līmeni nosaka arī aizvien pieaugošais EUR/USD kurss. Maijā eiro kurss paaugstinājās par 3,1 %, sasniedzot 1,10575. Eiro pozīcijas nostiprināšanās ir galvenokārt saistīta ar eirozonas labajiem ekonomiskajiem rādītājiem, savukārt dolāra pozīciju vājina ASV nekustamo īpašumu tirgus nestabilitāte un neskaidrā situācija saistībā ar Federālās rezervju sistēmas procentu likmes izmaiņām.

  Gāze
  Līdz ar naftas cenu maijā pazeminājās arī gāzes cena. Gaspool cenas nākamajam mēnesim nokritās līdz 15,8 EUR/MWh (1,9 %), un TTF cenas samazinājās līdz 15,6 EUR/MWh (2,4 %). Gāzes cena lielā mērā ir atkarīga no naftas cenas. Papildus naftas cenas samazinājumam gāzes tirgu zināmā mērā ietekmēja arī gaisa temperatūras paaugstināšanās un vasaras tuvošanās, kas samazina pieprasījumu pēc gāzes.

 • Atvērtajā gāzes tirgū vērojama tirgotāju un patērētāju aktivitāte »

  Divus mēnešus atvērtajā gāzes tirgū vērojama liela aktivitāte gan no tirgotāju puses, gan no patērētāju puses. Vairāki tirgotāji ir izteikuši savus piedāvājumus, savukārt patērētājiem atliek veikt izpēti un gudru izvēli.

  Šajā pārejas periodā, no regulēta uz brīvu gāzes tirgu, patērētājiem ir bijušas plašas iespējas sekot līdzi nozares aktualitātēm, ko sniedz dažādi, speciāli gāzes jautājumiem veltīti pasākumi, kuru ietvaros patērētāji tiek aicināti veikt alternatīvu analīzi un iepazīstināti ar brīvā tirgus darbības principiem.

  Lai pasargātu savu uzņēmumu no gāzes cenas palielināšanās, atgādinām, ka nekas vēl nav nokavēts un līdz š.g. 15. jūnijam ir iespējams sazināties ar Enefit komandu un saņemt tieši Tavam uzņēmumam izstrādātu piedāvājumu. Nenokavē un pieprasi piedāvājumu jau tūlīt.

  Sākot ar 1. jūliju, Enefit sāks gāzes piegādes saviem klientiem. Enefit komanda ir priecīga par klientiem, kas ir uzticējušies mums un jau no pirmās atvērtā gāzes tirgus dienas veidos aktīvu Latvijas gāzes tirgu.

 • Enefit dalība Sarunu festivālā LAMPA »

  Jau otro gadu pēc kārtas Enefit atbalsta un piedalās Sarunu festivālā LAMPA. Šogad Sarunu festivāla LAMPA ietvaros 1. jūlijā plkst. 14.00, rīkojot diskusiju “Energoefektivitāte kā investīcija – reāls ieguvums, jeb modes lieta”, izaicināsim mūžseno jautājumu - vai mērķis vienmēr attaisno līdzekļus. Kopā ar nozares pārstāvjiem noskaidrosim, kas patiešām “strādā” un ļauj būt efektīvākiem savā enerģijas patēriņā un kas sniedz vien ilūziju par ietaupījumu.
  Vairāk informācijas »

  Esam parūpējušies, lai arī jaunākajiem Sarunu festivāla LAMPA apmeklētājiem būtu sava izziņas vieta - miniLAMPA, kur kopā ar zinātkāres centu ZINOO un Enefit atbalstu bērniem būs iespēja izlādēt savu enerģiju un izvingrināt prātu, iepazīstot ZINOO sagatavotos labirintus, skaņas caurules, greizo divriteni, Pixie elektrības ģeneratoru un citus aizraujošus eksponātus.

  Ikvienam būs iespēja pārbaudīt savus spēkus un sacensties ar saules enerģiju, minoties ar Enerģijas riteni. Aicinām visus festivāla apmeklētājus būt aktīviem riteņa minējiem - elektroenerģijas ražotājiem un tādējādi piedalīties konkursā, kura ietvaros būs iespēja laimēt Enefit pilsētas velosipēdu.

  Nāc, uzdod sev interesējošus jautājumus un pavadi izzinošu nedēļas nogali!

  Vairāk informācijas par pasākuma programmu un interaktīva informācijas apmaiņa pirms un pasākuma laikā www.facebook.com/EnefitLatvija/.

 • UAB „Putokšnisˮ izvēlas fiksētu cenu, jo uzņēmumam ir nepieciešama stabilitāte »

  UAB „Putokšnisˮ ir dibināts 1994. gadā, un tagad ir pazīstams un uzticams PET iepakojuma ražotājs. “Mūsu mērķis ir ražot kvalitatīvas, klienta vēlmēm atbilstošas PET sagataves minerālūdenim, gāzētiem un negāzētiem bezalkoholiskajiem dzērieniem, alum u. c. Mūsu galvenais klients ir atspirdzinošo un alkoholisko dzērienu ražotājs un pildītājs. Uzņēmuma ražotnes atrodas Lietuvā — no loģistikas viedokļa, tā ir ērta vieta, kas garantē ātru PET produktu piegādi Rietumeiropas, Viduseiropas, Austrumeiropas, Skandināvijas un Neatkarīgo Valstu Sadraudzības klientiem,” stāsta Audrjus Bikmans (Audrius Bikmanas) / UAB „Putokšnisˮ enerģētiķis.

  Šī gada sākumā tika palaista jauna ražošanas līnija. Turklāt uzņēmums turpina attīstīties, un tā kā ražošanai īpaši svarīga ir elektroenerģijas kvalitāte un nepārtraukta elektroenerģijas piegāde, tiek plānota 0,9 MW saules elektrostacijas būvniecība, jaunas elektrolīnijas iegāde un kabeļa izbūve no 110 kV apakšstacijas. Jau šodien 100 % uzņēmuma darbībā izmantotās enerģija tiek iegūta no atjaunojamajiem enerģijas avotiem. Mūsdienīga, moderna un inovatīva sagatavju ražošanas iekārta un speciālas to ražošanai izmantojamās PET izejvielas ļauj sagatavot pudeles zemākā temperatūrā. Izmantojot šīs modernās tehnoloģijas, “Putokšnis” klientiem ir iespēja samazināt enerģijas patēriņu, kā arī, kvalificētie speciālisti konsultē klientus enerģijas ekonomijas jautājumos un palīdz apgūt „viedo” ražošanas kontroli un mērinstrumentus.

  It is not the only way to use PET bottles

  „Elektrības cenai mūsu uzņēmējdarbībā ir liela nozīme, jo konkurētspējīgāka ir mūsu iepirkuma cena, jo mēs esam konkurētspējīgāki Rietumu tirgū. Elektroenerģijas cena veido aptuveni 8 % no visiem mūsu izdevumiem, tāpēc mums ir ļoti svarīgi fiksēt elektroenerģijas cenu visizdevīgākajā laikā. To izdarīt mums palīdz tieši „Enefitˮ komanda.

  Izvēlamies fiksētu cenu, jo mums ir nepieciešama stabilitāte. Pārzinot savus izdevumus par elektroenerģiju, spējam ievērojami vieglāk pārvaldīt un optimizēt savus procesus atbilstoši vajadzībām. Esam ļoti apmierināti ar „Enefitˮ komandu, tāpēc esam nolēmuši turpināt sadarbību arī nākamgad. „Enefitˮ vienmēr spēj piedāvāt mums piemērotāko risinājumu,” sadarbību ar Enefit komentē Andrjus.

  Žanna Klusovskiene (Žana Klusovskienė) / UAB „Enefitˮ tirdzniecības vadītāja:
  „UAB „Putokšnisˮ un „Enefitˮ uzsāka sadarbību jau 2016. gada vasarā. Vienas tikšanās laikā mēs pārrunājām vajadzības, un kļuva skaidrs, kas ir vissvarīgākais šim klientam, — pirkt sertificētu elektroenerģiju, kas iegūta no atjaunojamiem enerģijas avotiem, par fiksētu elektroenerģijas cenu. Pētot nākotnes darījumu tirgu, „Enefitˮ ir palīdzējusi UAB „Putokšnisˮ pieņemt labāko lēmumu, pirkt elektroenerģiju, par tajā laikā konkurētspējīgākajām cenām.

  Tādēļ arī šogad klients, konsultējoties ar „Enefitˮ, ir pieņēmis lēmumu visizdevīgākajā brīdī fiksēt nākotnes darījumu cenu, tādā veidā samazinot savus izdevumus. Enefitˮ darbinieki nepārtraukti vēro elektroenerģijas tirgu un zina, kurā laikā ir visizdevīgāk fiksēt elektroenerģijas cenu.”
   

Tirgus pārskats ir sagatavots, izmantojot Eesti Energia analītiķiem pieejamo aktuālo tirgus informāciju. Sniegto ziņu pamatā ir publiski pieejama informācija vai norādītie avoti. Pārskatam ir informatīvs raksturs, un tas nav uzskatāms par Eesti Energia solījumu, priekšlikumu vai oficiālu prognozi. Tirgus pārskatā sniegtie viedokļi var mainīties, un tos paudusī persona patur tiesības mainīt savas domas. Ņemot vērā biežās elektroenerģijas tirgus noteikumu izmaiņas, šis tirgus pārskats nav galīgs un var neatbilst nākotnes situācijām. Tirgus pārskats neveido, neizbeidz un nemaina tiesiskās attiecības (tostarp līgumus). Eesti Energia neuzņemas atbildību par izdevumiem vai kaitējumu, kas var rasties, izmantojot šajā tirgus pārskatā sniegto informāciju.

Atpakaļ
Enefit ziņu RSS plūsmas