Sākumlapa  »  Jaunumi un blogs »  Blogs » 

Uzņēmumos pieaug investīcijas energoefektivitātē

Jānis Bethers, SIA Enefit valdes priekšsēdētājs
12.11.2018
Energoresursu cenu kāpums virza būtisku intereses pieaugumu par energoefektivitātes risinājumiem un arī jaunu sadarbības modeļu veidošanu starp enerģijas tirgotāju un tā klientiem. Šī gada laikā Igaunijas energokompānija Eesti Energia dažādu energoefektivitātes risinājumu ieviešanā savu klientu īpašumos investēs jau vairāk nekā 5 miljonus eiro. Nozīmīgus soļus šajā virzienā sper arī energouzņēmums Enefit, īstenojot energoefektivitātes risinājumu uzstādīšanu uzņēmumos un arī lielākās mājsaimniecībās.
Šogad Enefit Latvijā kopumā īstenojis jau 20 dažāda mēroga energoefektivitātes projektus, starp kuriem populārākie risinājumi ir reaktīvās jaudas kompensācijas iekārtas, LED apgaismojuma ieviešana, kā arī saules enerģijas paneļi. Aptuveni 50% uzņēmumu savas energosaimniecības modernizēšanai investē savus līdzekļus, savukārt citi izmanto iespēju piesaistīt Enefit finansējumu un norēķināties ar dalīto maksājumu, kas visbiežāk ir mazāks par enerģijas rēķinā gūto ietaupījumu.

Lai arī uzņēmumu aktivitāte šajā jomā pieaug, tomēr, kā norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers, tad bez finansiālajiem apsvērumiem, energoefektivitātes risinājumu ieviešanu bieži apgrūtina arī nepieciešamās ekspertīzes trūkums uzņēmumā: “Dažādu tehnisko risinājumu salāgošana ar uzņēmuma sistēmām visbiežāk sniedzas ārpus uzņēmuma tehnisko speciālistu ikdienas kompetences. Tāpēc ir tikai loģiski energoefektivitātes projektu vadībai piesaistīt papildus speciālistus. Pašlaik piedāvājam gan tehnisko risinājumu ieviešanu, gan to finansēšanu, kas ļauj vienkāršāk veikt investīciju uzņēmuma attīstībā jau šodien.”

Lai spertu soli tālāk, mums jācenšas veidot izpratni, ka elektroenerģiju tāpat kā citas mūsu ikdienas preces var iegādāties ar dažādiem nosacījumiem, no dažādiem tirgotājiem un vēl jo būtiskāk - izvēlēties kad un cik daudz to patērēt. Pašlaik tikai atsevišķi entuziasti un speciālisti seko līdzi savam patēriņam un jēgpilni to pielāgo. Piemēram, mazgājot veļu nedaudz vēlāk, kad cena elektrībai ir ievērojami zemāka vai arī lieki nesildot boileri pa dienu, kad tas tāpat netiek lietots.

Vienkārši, bet efektīvi - LED apgaismojums
Veicot LED apgaismojuma risinājumu uzstādīšanu, tiek ne vien uzlabota darba vides kvalitāte, bet enerģijas patēriņš var samazināties pat divas reizes. Praksē tas nozīmē ne vien spuldžu nomaiņu, bet arī visas apgaismojuma sistēmas renovāciju, kas ļauj ieviest plašākas apgaismojuma intensitātes regulēšanas iespējas un automatizāciju papildu ekonomijai.

Enefit speciālisti ir ierīkojuši LED apgaismojumu dažādu profilu uzņēmumos – sākot no noliktavu kompleksiem un beidzot ar hokeja hallēm. Turklāt praksē ir pierādījies, ka risinājumi ir ērti pielāgojami gan sabiedriskām, gan rūpnieciskām ražošanas ēkām. Pašlaik pieredze rāda, ka LED risinājumu ieviešana vidēji atmaksājas divu līdz trīs gadu laikā, atkarībā no tā, kāds bija iepriekš izmantotais apgaismojuma veids un tā izmantošanas intensitāte.Latvijā saule ir vēl neapgūts enerģijas avots
Enefit mātes kompānija Eesti Energia šogad Igaunijā uzstādīs saules enerģijas paneļus ar 7 megavatu lielu kopējo jaudu, kas ir pietiekami, lai segtu 2000 vidēja izmēra mājsaimniecību patēriņu. Tikmēr uz Pierīgas mājsaimniecību jumtiem ir parādījušies arī pirmie Enefit saules enerģijas paneļi ar uzstādīto jaudu no 3 līdz pat 12 kilovatiem, kas ir pietiekami, lai segtu mājsaimniecību pašpatēriņu. Brīžos, kad rodas elektroenerģijas pārpalikums, Enefit atpērk enerģiju no klienta.

Saules paneļu risinājumi ir izmantojami arī uzņēmumos, lai nodrošinātu ražošanas procesiem nepieciešamo enerģiju. Pareiza uzstādīto saules paneļu jaudas salāgošana ar objekta pašpatēriņu ļauj panākt, ka atmaksāšanās laiks visai sistēmai ir astoņi līdz deviņi gadi. “Saules paneļu lietotāji jau pēc pirmajiem paneļu darbības mēnešiem atzīst, ka gūtais ietaupījums ļauj prognozēt šī risinājuma atmaksāšanos 10 gadu periodā.,” stāsta Jānis Bethers.

Enefit elektroenerģiju no saules paneļu īpašniekiem iegādājas par biržas cenām un neizmanto neto norēķinu sistēmu, kad dienā saražotā, bet neizmantotā enerģija viens pret vienu tiek iemainīta pret naktī nepieciešamo. Diennakts gaišajā laikā elektroenerģijas cena biržā ir visaugstākā, bet naktī tā būtiski samazinās. Tādējādi Enefit saules paneļu īpašnieki par dienā saražotās enerģijas pārpalikumu iegūst augstāko cenu, bet diennakts tumšajam laikam nepieciešamo enerģiju var iegādāties par zemāku cenu.Precizitāte un sabalansēts patēriņš
Ražošanas uzņēmumu gadījumā raksturīgi, ka pirmais solis ceļā uz energoefektivitāti ir sistēmas analizatoru uzstādīšana un padziļināta enerģijas patēriņa analīze. Praksē pierādījies, ka, precīzāk salāgojot izmantoto iekārtu patēriņu ar enerģijas pieslēguma jaudu, var ar samērā vienkāršiem risinājumiem panākt būtisku efektivitātes kāpumu. Tas ļauj ne tikai efektīvāk plānot ražošanas procesus, bet arī samazināt maksu par Sadales tīkla pakalpojumiem.

Uzņēmumos, kuros tiek izmantotas jaudīgas iekārtas, bieži ir paaugstināts reaktīvās jaudas daudzums uzņēmuma energotīklā. Reaktīvā jauda ir nelietderīga enerģija, kas tiek patērēta magnētisko lauku izveidei elektrodzinējos un transformatoros. Liels šīs jaudas īpatsvars izraisa sistēmu pārslodzes un enerģijas patēriņa kāpumu. Tāpēc viens no vienkāršākajiem risinājumiem energoefektivitātes uzlabošanai ir reaktīvās enerģijas kompensācijas iekārtas, kas samazina enerģijas patēriņu un paaugstina sprieguma kvalitāti. Šāds tehniskais risinājums ir piemērots dažāda lieluma ražotnēm, un atkarībā no ikmēneša patēriņa vidējais atmaksāšanās laiks ir divi līdz trīs gadi.

Energoefektivitātes risinājumu ieviešana noteikti ir tuvākajai nākotnei aktuālākā tēma, kuras attīstību virza tūlītēja ietaupījuma iespējas un uzņēmumu pozitīvā pieredze Jau šobrīd ir skaidrs, ka tuvākajā laikā energoresursu cenas neatgriezīsies iepriekš zemajā līmenī un tieši patērētāju elastība, kā arī gatavība kļūt efektīvākiem, noteiks iespējas optimizēt savus enerģijas izdevumus.

Arī Enefit pieredze pēc pirmā darbības gada, realizējot energoefektivitātes projektus, apliecina, ka šīs jomas potenciāls Latvijā ir ļoti plašs un tā noteikti būs viena no uzņēmuma darbības prioritātēm. Tas saskan arī ar valsts noteiktajiem pienākumiem elektroenerģijas tirgotājiem un patērētājiem īstenot energoefektivitātes aktivitātes.

Atpakaļ
 • Janvāris
 • Februāris
 • Marts
 • Aprīlis
 • Maijs
 • Jūnijs
 • Jūlijs
 • Augusts
 • Septembris
 • Oktobris
 • Novembris
 • Decembris