icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Ir pienācis laiks apzināti mainīt ieradumus, lai uzlabotu vidi ap mums.

Vispirms – kas lācītim vēderā, jeb no kā sastāv elektrības rēķins?

Elektrības rēķinu veido trīs galvenās sastāvdaļas:

  • elektrības cena;
  • obligātā iepirkuma komponente jeb OIK;
  • maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem jeb elektroenerģijas piegādi līdz patērētājam, ko Latvijā nodrošina AS “Sadales tīkls”.

Sadales sistēmas pakalpojumu izmaksas ietver fiksētu abonēšanas maksu par pieslēgumu elektrotīklam un mainīgo daļu, kas ir atkarīga no patērētās elektroenerģijas daudzuma. Skaidrs, ka mainīgās daļas veidotās izmaksas var samazināt, patērējot mazāk elektroenerģijas, tomēr arī pieslēguma abonēšanas maksu var mazināt, izvēloties mājokļa ikdienas vajadzībām atbilstošu pieslēguma jaudu. Ja mājoklī pastāvīgi tiek nodrošināts elektrības pieslēgums, kura jauda pilnībā netiek izmantota, var sanākt regulāri pārmaksāt.

Noskaidrot un gan palielināt, gan samazināt sava pieslēguma jaudu iespējams AS Sadales tīkls klientu pašapkalpošanās portālā.

Piemērs: 51-100 m2 lielā dzīvojamā platībā, kur ikdienā tiek izmantotas tādas elektroierīces kā elektriskā plīts virsma, cepeškrāsns, tējkanna un veļas mašīna, samazinot 3 fāžu 16 A jaudas pieslēgumu uz 1 fāzes 25 A pieslēgumu, gada laikā var ietaupīt ap 30 EUR.

Kopējai maksai par elektroenerģiju tiek piemērots arī pievienotās vērtības nodoklis 21% apmērā.


Ar ko atšķiras elektrības iegādes produkti?

Elektrību, līdzīgi kā jebkuru citu preci, elektroenerģijas tirgotājs iegādājas vairumtirgū, un tās tirgus cenu nosaka ekonomiskā situācija, laika apstākļi, enerģijas pieprasījums un piedāvājums, kā arī daudzi citi faktori. Lai elektrības lietotājs varētu izvēlēties saviem patēriņa paradumiem piemērotāko elektrības iegādes produktu, tirgotājs piedāvā dažādus produktus.

  • Fiksētais - nemainīga cena par vienu kilovatstundu uz diviem gadiem;
  • Dinamiskais - cena par kilovatstundu līdz ar cenu izmaiņām biržā mainās katru stundu.

Papildu elektrības iegādes produktiem, piedāvājam arī izdevīgus papildpakalpojumus:

  • Zaļā enerģija - pirmais solis pretī zaļākai rītdienai;
  • Elektroierīču apdrošināšana - sirdsmiers un palīdzība nelaimes gadījumā.

Starp citu, elektrības cenā ietilpst arī tirgotāja noteikta maksa par apkalpošanu. Daži tirgotāji izvēlas šo maksu iekļaut katrā patērētajā kilovatstundā, taču mēs to nodrošinām visiem vienādu - 2 eiro mēnesī, neatkarīgi no enerģijas patēriņa.

Katram papildu objektam piemērojam 50% atlaidi apkalpošanas maksai.

Apskatīt informāciju par izvēlēto elektrības produktu vai pievienot vēl vienu objektu iespējams "Mans Enefit" pašapkalpošanās portālā, savukārt pievienot papildpakalpojumu iespējams zvanot uz klientu apkalpošanas centru – 6000 0055.

Kā noteikt, kurš no produktiem ir vispiemērotākais?


Fiksētais produkta priekšrocība ir tāda, ka tas nodrošina stabilitāti. Tā kā vienas kilovatstundas cena visu līguma periodu ir nemainīga, zinot savu vidējo elektrības patēriņu, ir iespējams savlaicīgi plānot savas izmaksas.

Dinamiskais produkts sniedz iespēju iegādāties elektrību lētāk, tikai ar nosacījumu, ja tirgus ir labvēlīgs. Elektrības cena biržā var strauji mainīties, tāpēc Dinamiskais klienti uzņemas risku, ka cenas var arī krietni pieaugt. Ar Dinamisko produktu savas izmaksas par elektrību var samazināt, sekojot elektrības cenām un plānojot vislielāko patēriņu stundās, kad cena par vienu kilovatstundu ir zemāka. Cenu prognozēm stundas griezumā ērti vari sekot līdzi Enefit mobilajā lietotnē.

Vai ir vērts sekot līdzi elektrības patēriņam?

Jā, kopējās izmaksas par elektrību var samazināt, sekojot līdzi savam patēriņam un izmantojot enerģiju efektīvāk. Vērojot elektroenerģijas patēriņu, ir vieglāk atpazīt tos ikdienas paradumus, kas patērē vairāk elektroenerģijas, un, savukārt, kad šie ieradumi ir atpazīti, tos ir vieglāk mainīt, tādējādi izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem elektrības rēķinā.

  • Ja Tev ir viedais skaitītājs, kura rādījumi tiek nolasīti attālināti, tad vērot un analizēt ikdienas paradumus ir pavisam viegli, jo jau nākamajā dienā iegūsi datus par iepriekšējās dienas katras stundas patēriņa apjomu.
  • Ja mājoklī joprojām ir elektroenerģijas skaitītājs, kura rādījumus katru mēnesi jāiesniedz, tad izmaiņas patēriņā vari redzēt nododot skaitītāja rādījumus.

Neatkarīgi no skaitītāja veida, savus vēsturiskos patēriņa datus vari vērot "Mans Enefit" pašapkalpošanās portālā vai "Enefit Latvija" mobilajā lietotnē.