icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Ir pienācis laiks apzināti mainīt ieradumus, lai uzlabotu vidi ap mums.


Apkures izmaksas bieži sastāda lielāko daļu no rēķina par komunālajiem maksājumiem, taču, uzstādot pareizo istabas temperatūru, izvairoties no siltuma zudumiem un nodrošinot siltumizolāciju, ir iespējams patērēt enerģiju efektīvāk un gūt ietaupījumu.


1. Pielāgo istabas temperatūru

Patērēto siltumenerģiju var ietaupīt, pielāgojot istabas temperatūru ikdienas ritmam un veicot kaut vai tikai nelielas izmaiņas uzstādītajā temperatūrā.

Ietaupījumu jau sniegs temperatūras samazināšana tikai par 1 - 2 C savukārt visefektīvākais siltuma patēriņš būs, ja temperatūra tiks būtiski, par vairākiem grādiem, pazemināta naktī vai laikā, kad vairākas stundas uzturaties ārpus mājas. Šādi iespējams samazināt enerģijas izmaksas līdz pat par 10% mēnesī.

Lai istabas temperatūru būtu vienkāršāk kontrolēt, ir iespējams iegādāties un uzstādīt termostatu. Ir pieejami arī programmējami termostati, kas par temperatūras regulāciju parūpēsies tavā vietā. Atliek tikai iestatīt konkrētu laiku, kad istabas temperatūru nepieciešams samazināt.

2. Samazini siltuma zudumus

Lai arī cik efektīvi enerģiju izmantotu mājokļa apsildei, ietaupīt nebūs iespējams, ja siltuma izplatīšanās telpā tiks kavēta.

Visvienkāršākais risinājums siltuma zudumu novēršanai ir nenovietot mēbeles priekšā radiatoriem, jo cieši radiatoriem piekļauts dīvāns vai ledusskapis absorbē istabas apsildei paredzēto siltumu.

Būtiski ir pārliecināties arī par siltumizolāciju mājokļa logiem un durvīm. Dati liecina, ka aptuveni 30% siltuma var izplūst caur logu spraugām. Ja tuvākajā laikā ir plānoti remontdarbi, tad ieteicams parūpēties par tādu logu, durvju iegādi un pareizu to uzstādīšanu, kas nodrošinātu atbilstošu siltumizolāciju. Tomēr, ja remonts nav plānots, tad spraugas iespējams aizblīvēt vai arī pie logiem piekarināt biezus aizkarus, kas palīdzētu saglabāt siltumu telpā.

3. Lieto gudri elektriskos sildītājus

Ja mājoklim pieslēgta centrālā apkure, bet ar to nepietiek, var izmantot elektrisko sildītāju, taču jārēķinās, ka tā izmantošana palielinās enerģijas patēriņu, līdz ar to arī izmaksas. Tomēr, ja sildītājs nepieciešams, efektīvākai tā izmantošanai iesakām nenovietot to ļoti tuvu mēbelēm, kā arī, lai ātri, bet efektīvi sasildītu telpu, sākumā sildītāju nepieciešams uzslēgt uz augstu temperatūru, bet pēc tam noregulēt uz zemāku.

4. Izvēlies energoefektīvu apkures risinājumu

Lieki piebilst, ka visas ēkas enerģijas izmaksas galvenokārt ir atkarīgas no izvēlētā apkures veida. Ja tev ir iespēja izvēlēties mājokļa apkures risinājumu, iesakām izvēlēties no tādiem, kuru izmaksas un patēriņu ir viegli regulēt pašiem individuāli.

Piemēram, uzstādot granulu apkures katlu, kokskaidu granulu iegādi var plānot laicīgi, kas nozīmē, ka arī izmaksas var ne tikai laicīgi prognozēt, bet arī pēc vēlmes un vajadzības samazināt.

Ja jau šobrīd māju apsildi, izmantojot kokskaidu granulas, ienāc www.enefit.lv/majai/granulas.