icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energoefektivitātes padomi

Ir pienācis laiks apzināti mainīt ieradumus, lai uzlabotu vidi ap mums

Kā samazināt elektroenerģijas patēriņu virtuvē?

Virtuve ir mājokļa telpa, kurā bieži vien atrodas lielākie elektroenerģijas vampīri – tādas elektriskās sadzīves tehnikas iekārtas, kā, piemēram, ledusskapis vai elektriskā plīts un cepeškrāsns.

 • Pilns ledusskapis palīdzēs saglabāt zemāku temperatūru, jo to uztur arī atdzesētie produkti. Lai ledusskapim nebūtu jāveic intensīva dzesēšana, iesakām izvēlēties atbilstoša izmēra ierīci.
 • Ledusskapja durvju izolācijai vajadzētu strādāt pilnvērtīgi un neļaut aukstajam gaisam aizplūst prom vai siltajam iekļūt pie produktiem. Vienkāršākais veids, kā to pārbaudīt, ir ielikt starp durvīm papīra lapu. Kamēr tās ir ciet, lapai jābūt cieši satvertai un to vajadzētu būt grūti izvilkt laukā.
 • Nav ieteicams ledusskapi novietot tiešā saules gaismā vai tuvu citiem karstuma avotiem
 • Kad uz ledusskapja vai saldētavas virsmām parādās saskatāma ledus kārtiņa, ierīces ir ieteicams atsaldēt un iztīrīt.

 • Gatavojot uz plīts, izvēlies ēdiena daudzumam atbilstoša izmēra katlus un pannas, kā arī novieto tos uz attiecīgā izmēra “riņķiem”.
 • Ir ieteicams izmantot katliņu un pannu vākus, lai, piemēram, ūdens izvārītos ātrāk.
 • Kad maltīte ir gandrīz gatava, izslēdz plīti vai krāsni – tā vēl kādu laiku būs pietiekami silta, lai pabeigtu gatavošanas procesu.
 • Ja iespējams, cepeškrāsnī gatavo vairākus ēdienus vienlaikus.
 • Lieki nevēdini cepeškrāsni ikreiz, kad vēlies pārbaudīt maltītes gatavību. Labāk ieslēdz cepeškrāsns apgaismojumu, lai novērtētu maltītes gatavošanās progresu un krāsns durvis atver tikai atbildīgākajos brīžos

Kā samazināt elektroenerģijas patēriņu vannas istabā?

Veļas mazgājamā mašīna, patērē ne tikai ūdeni, bet arī elektroenerģiju un līdz ar to ir lielākais vannas istabas elektrības vampīrs. Kaut arī veļas mazgājamā mašīna netiek izmantota nepārtraukti, tās enerģijas patēriņš var sasniegt 10% no mājokļa kopējā enerģijas patēriņa.

 • Tā kā ierīce daudz enerģijas patērē, lai uzsildītu ūdeni, mazākam veļas mazgājamās mašīnas elektroenerģijas patēriņam ieteicams drēbes mazgāt 30°C - 40°C temperatūrā.
 • Iespēju robežās var izmantot ekonomiskos mazgāšanas režīmus, jo tie tiek veidoti ar nolūku – mazgāšanas laikā patērēt mazāk elektrības.
 • Ieteicams parūpēties, lai drēbju tvertne būtu pilna, bet tai pat laikā nepārsniegtu atļauto svaru, jo pustukšas veļas mazgājamās mašīnas darbināšana patērē tikpat daudz enerģijas, cik pilnas.

Kā samazināt elektroenerģijas patēriņu visā mājoklī?

Šobrīd, kad vairāk laika pavadām mājās, izmantojam arī vairāk mākslīgo apgaismojumu, portatīvos vai stacionāros datorus, televizoru un citas digitālas ierīces. Ja digitālās elektroierīces patērē salīdzinoši maz elektrības, tad apgaismojumam ir lielāka nozīme - tikai nomainot spuldzes, apgaismojumam patērētais enerģijas daudzums var tikt samazināts pat par 90%.

 • Ja tavā mājoklī joprojām ir vecā tipa gaismekļi (kvēlspuldzes, halogēnspuldzes, luminiscences spuldzes), ļoti iespējams, ka pat ceturto daļu patērētās elektroenerģijas “apēd” tieši apgaismojuma ierīces.
 • Ir pierādīts, ka elektroierīces arī dīkstāves režīmā slepus “sūc” elektroenerģiju, tāpēc, kad tās kādu laiku netiek izmantotas, ieteicams ierīces atvienot no strāvas.
 • Pēc vai neilgi pirms pilnīgas uzlādes ir ieteicams atvienot digitālās ierīces no kontaktligzdas. Tādējādi tiek arī pagarināts ierīču bateriju kalpošanas ilgums.