icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Saules paneļi – iespēja pilnībā nosegt mājas elektroenerģijas patēriņu. Pieredzes stāsts.

Kamēr citi vēl domā, cik efektīvi ir saules paneļi, tikmēr Cimmermaņu ģimene savai jaunbūvētajai mājai Upesciemā uzstādījusi 10,4 kilovatu jaudas saules sistēmu un ir reāls apliecinājums tam, ka šāda sistēma spēj pilnībā nodrošināt 278 m2 lielās mājas gada elektroenerģijas patēriņu. Ģimene dalās pieredzē, kā soli pa solim realizēja saules paneļu sistēmas projektu.

Vēl pirms mājas būvniecības procesa sākuma, tās īpašnieki mērķtiecīgi domāja gan par ilgtspējīgiem būvniecības materiāliem, gan energoefektīviem risinājumiem, kas pietuvinātu gandrīz nulles enerģijas mājai. Apzinoties to, ka ēkai nepieciešamo enerģijas apjomu plānots saražot ar saules paneļiem, visus nozīmīgākos enerģijas patērētājus darbina elektrība, tostarp, zemes siltumsūkni, kas nodrošina apkuri un ūdens uzsildi, gaisa rekuperācijas sistēmu un bioloģisko kanalizācijas attīrīšanas sistēmu. Neliels, bet regulārs elektrības patērētājs ir arī zāles pļaušanas robots. Mājas gada elektroenerģijas patēriņš ir 8000 kWh. Lai ar saules paneļu saražoto enerģiju pilnībā nosegtu patēriņu, jūnijā uz mājas jumta tika uzstādi 26 saules paneļi ar 10,4 kilovatu jaudu.

Zinot to, ka māja tiks aprīkota ar saules paneļiem, jau ēkas projektēšanas sākuma īpaša uzmanība pievērsa ēkas novietojumam attiecībā pret debespusēm – tā, lai jumta konstrukcijas tiktu iespējami vērstas uz dienvidiem, ļaujot maksimāli efektīvi izmantot saules enerģiju.

Soli pa solim līdz paneļu uzstādīšanai

Saules paneļu uzstādīšanas process sākās ar pieteikuma iesniegšanu Sadales tīkls. Pēc tam, kad tika saņemts pozitīvs lēmums, ka konkrētajā adresē iespējams uzstādīt šādu projektu, mājas īpašnieks Māris Cimmermanis sazinājās ar Enefit, kas, balstoties uz vēsturisko mājas elektroenerģijas patēriņu izstrādāja saules paneļu projektu, iesakot nepieciešamo paneļu sistēmu un piemērotāko invertoru. Tālāk sekoja paneļu montāža uz jumta, invertora uzstādīšana un saules paneļu pieslēgšana mājas elektroenerģijas sistēmai. Pati uzstādīšana notika vienas dienas laikā. Pēc pieņemšanas – nodošanas akta parakstīšanas, tika saņemta dokumentācija, kas apliecina, ka saules paneļu pieslēgšanu veicis sertificēts elektriķis un meistari. Šis apliecinājums tika iesniegts Sadales tīkls un, pamatojoties uz to, Cimmermaņu mājas saules paneļu sistēma tika pieslēgta Sadales tīklā.

Saražo vairāk kā patērē

Dati par pagājušo gadu liecina, ka visefektīvāk saules paneļi ražoja elektrību vasaras mēnešos. Visražīgākais bija jūlijs, kurā saražotas 1400 kilovatstundas, kas ir gandrīz sešas reizes vairāk kā jūlija elektroenerģijas patēriņš, kas bija 250 kilovatstundas. Turpretī 1150 kilovatstundas, kas ir starpība starp saražoto un patērēto elektroenerģiju, tika nodotas Sadales tīkls neto uzskaites sistēmā. Rezultātā, rēķinu par jūliju veidoja tikai divas fiksētās komponentes, pirmā - par jaudas pieslēgumu (šai mājai ir 32 ampēru pieslēgums), otrā - par elektroenerģijas sadali. Vasaras periodā saules paneļu saražo enerģiju ģimene primāri izmanto pašpatēriņam, bet pāri palikušo elektrību nodod Sadales tīkls neto uzskaites sistēmā, lai ziemas mēnešos paņemtu atpakaļ un izmantotu mājas energoapgādē. Saražotajam elektroenerģijas patēriņam Māris seko līdzi mobilajā aplikācijā, kur redzams arī apjoms, kas nodots Sadales tīkla sistēmā.

Nākotnē Māris ir plānojis palielināt saules paneļu jaudu līdz 11 kilovatiem, kas ir maksimālā pieļaujamā jauda vienai mājsaimniecībai. Šāds solis ir tālredzīgs, jo ģimene plāno iegādāties elektroauto, tādējādi saules paneļos saražoto enerģiju daļēji novirzot elektroauto uzlādei.

Saules paneļu projekta īstenošanā Cimmermaņu ģimene izmantoja arī valsts piešķirto atbalstu privātmāju elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanai, kā rezultāta, saules paneļu atmaksāšanas periods samazinājās līdz 2-3 gadiem.

Kāds ir izdevīgākais elektrības tarifs, ja mājai ir saules paneļi?

Par elektrības patēriņu Māris šobrīd maksā pēc biržas tarifa. Pirms mājai tika uzstādīti saules paneļi, visas energoietilpīgākās iekārtas, kā trauku vai veļas mazgājamā mašīna tika darbinātas ar atlikto startu naktī, jo tad elektrības cena biržā ir vislētākā. Bet šobrīd, pēc saules paneļu uzlikšanas, visdevīgāk saules saražoto enerģiju ir izmantot pašpatēriņam, tāpēc visas energoietilpīgākās iekārtas tiek darbinātas dienas laikā. Māris apsver arī akumulatora uzstādīšanu, tas ļautu pašpatēriņam neiztērēto enerģiju uzkrāt savā mājsaimniecībā, nenododot Sadales tīklā, tādējādi nemaksājot elektrības pārvades komponenti un iegūstot lielāku elektroneatkarību . Šāda iespēja ir viegli realizējama, jo Cimmermaņu mājai uzstādīts Huawei invertors, kas ērti salāgojams ar akumulatoru.

Saules paneļiem apkope nav nepieciešama

Pēc pusgadu ilgas paneļu ekspluatācijas, Māris atzīst, ka saules paneļu uzturēšanai nav nepieciešama speciāla apkope, jo sistēma strādā autonomi. Arī ziemas mēnešos viņš paneļus neplāno tīrīt, jo, viņaprāt, labāk, ka ledus un sniegs no paneļiem nokūst dabiski, turklāt saules paneļu melnā virsma šo procesu paātrina. Paneļiem ir 25 gadu efektivitātes garantija, tāpēc viņam nav bažu par sistēmas kvalitāti.

Māris apliecina, ka Latvijas klimats ir piemērots, lai pilnībā nodrošinātu privātmājai nepieciešamo gada enerģijas patēriņu.