icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Elektrības cenas nākamajam gadam samazinās par 18%

Elektrības cenas nākamajam gadam samazinās par 18%

Šī gada izskaņa iezīmē labvēlīgu cenu tendenci elektroenerģijas patērētājiem Latvijā, jo stabils elektroenerģijas cenu kritums visa gada garumā, šobrīd rezultējas par aptuveni piektdaļu zemākā cenā nākamā gada fiksētas cenas līgumiem. Kā liecina energokompānijas Enefit apkopotā informācija, vidējā elektroenerģijas cena Latvijā gada laikā ir kritusies par 18%. Turklāt arī nākamajā gadā gaidāmie pārskatītie Sadales tīkla tarifi var nest tālāku elektrības izmaksu kritumu.

Vidējās elektroenerģijas cenas pēdējā pusgadā katru mēnesi ir bijušas zemākas nekā attiecīgajā periodā pērn. 2018. gada novembrī mēneša vidējā elektroenerģijas cena Nord Pool Spot biržas Latvijas reģionā bija 55,24 EUR par megavatstundu, savukārt šogad tā bija 45,26 EUR. Tas ir 18% kritums, kas attiecīgi pozitīvi iespaido arī elektrības iegādes līgumu cenas un sniedz iespēju samazināt izmaksas par elektrību. Lielākais ieguvums ir tieši Latvijā populārākajam elektrības iegādes līgumu veidam – fiksētas cenas līgumiem.

Kā skaidro Mārtiņš Vancāns, energokompānijas Enefit mājsaimniecību segmenta vadītājs: “Šobrīd 2020. gadam tiek prognozēts šim gadam līdzvērtīgs cenu līmenis vai pat, pie labvēlīgiem faktoriem, potenciāls samazinājums. Tomēr būtiski novērtēt, ka, līdz ar vispārēju cenu kritumu, cenu prognozes ir būtiski zemākas nekā 2018. gada beigās, kad bija straujš cenu kāpums un daudzi patērētāji slēdza fiksētas cenas līgumus par pēdējā piecgadē augstāko elektrības cenu. Tāpēc šobrīd fiksētas cenas klientiem, pārslēdzot pirms gada slēgtos līgumus, būtu jāredz cenas kritums. Savukārt tiem patērētājiem, kuriem ir spēkā vēl senāk noslēgti līgumi, var būt neliels cenas kāpums, jo vidējais tirgus cenu līmenis ir virs 2016. un 2017. gadā novērotā.”

Ņemot par piemēru mājsaimniecību ar 500 kWh ikmēneša patēriņu, var secināt, ka tirgū piedāvātajiem fiksētas cenas līgumiem cenu starpība pret 2018. gada beigās slēgtu populārākā tarifa Elektrum Universālais līgumu šobrīd mēneša griezumā veido vismaz 7 EUR atšķirību – atkarībā no izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja. Tas gada laikā nozīmē vismaz 84 EUR lielu ietaupījumu.

Lai arī elektroenerģijas tirgotāja un līguma maiņa, sekojot cenu tendencēm, ir vienkāršākais veids, kā samazināt savas elektrības izmaksas, Mārtiņš Vancāns norāda, ka Latvijā attīstās arī kompleksa pieeja šim jautājumam: “Tieši pērn strauji augušās elektrības izmaksas ir savā veidā veicinājušas pozitīvu tendenci, ka Latvijas patērētāji aktīvāk izvērtē un ievieš dažādus energoefektivitātes risinājumus. Tas nozīmē gan vienkāršas ikdienas paradumu izmaiņas, gan arī paaugstinātu interesi kļūt par enerģijas ražotājiem. Tieši visu šo faktoru efektīva apvienošana sniedz lielāko ieguvumu, ļaujot pat divkārt samazināt elektrības rēķinu. Tādējādi redzam, ka augstāks enerģijas cenu līmenis ir bijis arī vērtīgs grūdiens, lai attīstītu modernu pieeju patērētāju pusē un aktīvāku iesaisti tirgus procesos, kas nesīs pievienoto vērtību arī tālākā nākotnē.”