icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Vai tiešām uzstādīt lādētāju daudzdzīvokļu ēkā ir sarežģīti?

Šī gada sākumā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas jau 6369 vieglie elektroauto. Privātmāju īpašniekiem ir iespēja uzlādēt savu elektroauto pagalmā vai garāžā, bet daudzdzīvokļu namu iemītniekiem, kas ir aptuveni 65% no Latvijas iedzīvotājiem, šādas iespējas nav. Viena no iespējām ir lādēt auto publiskajā uzlādes tīklā, kur šobrīd Latvijā uz vienu uzlādes iekārtu ir 11 elektroauto, bet daudz ērtāk un lētāk būtu veikt uzlādi savas daudzdzīvokļu ēkas stāvvietā. Tāpēc aktuāls ir jautājums - kā uzstādīt elektroauto lādētāju, ja dzīvo dzīvoklī?

Elektrības pieslēguma jauda

Lai uzstādītu elektroauto lādētāju daudzdzīvokļu ēkas stāvvietā, sākumā elektroauto īpašniekam jāvēršas pie nama apsaimniekotāja vai īpašnieka, lai noskaidrotu divus svarīgus parametrus. Pirmais - kāds ir esošais elektrības pieslēgums ēkā, kāda ir pieejamā jauda un, kādus apmērus šis pieslēgums var nodrošināt. Otrais, jāsaprot, cik lielu jaudu konkrētais elektroauto modelis spēj paņemt. Ņemot šo vērā, var secināt, vai ir pietiekami ar esošo tīkla jaudu, vai arī nepieciešams to palielināt. Piemēram, ja elektroauto ar maiņstrāvas uzlādi spēj lādēties ar līdz 11 kW lielu jaudu, tad būtu nepieciešams vismaz trīs fāžu pieslēgums ar 16 ampēriem. Ja ēkai ir nepietiekoša jauda, Enefit var palīdzēt ar jaudas vadības risinājumiem, kas nozīmē, ka ēkā tiks uzstādīts elektroenerģijas mērītājs, kas savienots ar lādētāju. Šādā risinājumā lādētājs zina ēkas elektroenerģijas patēriņu, un tas izmantos tikai brīvo pieejamo jaudu.

Norēķini par uzlādi daudzdzīvokļu namā

Nākamais solis ir saprast, kādā veidā auto īpašniekam būs iespējams norēķināties par patērēto elektroenerģiju. Viens no ierastākajiem risinājumiem ir uzstādīt papildus kontrolskaitītāju elektrības sadalnē, kas sasaistīts ar elektroauto lietotāja apakšskaitītāju. Elektrības patēriņš tiks iekļauts dzīvokļa īrnieka vai īpašnieka kopējā ikmēneša elektrības rēķinā. Ja daudzdzīvokļu ēkai ir viens kopīgs skaitītājs, tad ēkas īpašnieka vai apsaimniekotāja pārziņā ir sadalīt to atbilstoši katra dzīvokļa ikmēneša elektrības patēriņam.

Lādētāja uzstādīšana

Pēc tam, kad dzīvokļa īpašnieks vai īrnieks rakstiski vienojies ar ēkas apsaimniekotāju vai īpašnieku, ka daudzdzīvokļu ēkas stāvvietā iespējams uzstādīt lādētāju, var tikt īstenota pati uzstādīšana. Tas ir atbildīgs process, kurā jāsalāgo ēkas pieslēgums ar iekārtu un automašīnu. Enefit nodrošinās jebkura veida elektroauto lādētāja izbūves darbus, no standarta līdz dažādām specifiskiem situācijām. Tas būs drošības garants, ka montāžas procesu veic sertificēts elektromontieris, kas pēc uzstādīšanas veiks arī iekārtas testēšanu un konfigurēšanu, kā arī nodrošinās lādētāja izbūves darbu garantiju. Standarta izbūves gadījumā no elektrības sadales skapja līdz lādētājam nav vairāk par 15 metriem, tomēr katrs gadījums ir atsevišķs un Enefit tiks galā arī ar nestandarta situācijām, kad nepiecieciešami papildus rakšanas darbi vai uzlādes iekārta jāuzstāda uz statīva, nevis pie sienas.