icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Kā Rāmkalniem energokrīzē izdevās attīstīt ražošanu

“Rāmkalni” ir viens no zināmākajiem aktīvās atpūtas kompleksiem Latvijā, kas, paplašinot savu darbības virzienu, pirms septiņiem gadiem Siguldas novada Inčukalna pagastā izveidoja Baltijā lielāko sukāžu ražotni. Viens no veiksmes faktoriem, kas uzņēmumam palīdzēja pārvarēt pandēmiju un energokrīzes laiku ir pareizi izvēlēts elektroenerģijas tarifa plāns ar energokompāniju Enefit, kas šobrīd ļauj ietaupīt līdz pat 70% no uzņēmuma elektroenerģijas izmaksām. Finansiālais ieguvums novirzīts uzņēmuma attīstībai un eksporta veicināšanai.

Pieredzē dalās “Rāmkalni” projektu vadītājs un SIA "Lauku rudzupuķe" valdes loceklis Kaspars Timermanis.

Kādi ir “Rāmkalni” darbības virzieni un kāda ir elektroenerģijas nozīme uzņēmuma ikdienā?

Uzņēmums darbojas divos virzienos, pirmais un vēsturiski senākais ir atpūtas parks “Rāmkalni”, kas pirms 20 gadiem atvērts Murjāņu - Valkas autoceļa malā pie Gaujas tilta. Ziemā šeit darbojas slēpošanas trase, vasarā – rodeļu trase, laivu noma, velonoma, kā arī visa gada garumā atvērts veikals, maiznīca, picērija, bistro un delikatešu veikals. Otrs darbības virziens ir SIA ''Rāmkalni Nordeco'', kas kļuvis par Baltijā lielāko žāvētu augļu un ogu ražotāju. Ražotnē top dzērveņu, cidoniju, rabarberu, ķirbju sukādes, pastilas, sulas un mājas saldējums. Produkcija tiek eksportēta uz vairāk kā 10 valstīm.

Lai nodrošinātu abu uzņēmumu efektīvu darbību, ražošanas un pakalpojumu iekārtas darbina galvenokārt elektroenerģija, kas likumsakarīgi veido lielāko izmaksu daļu uzņēmumā. “Rāmkalni” atpūtas parkā galvenie elektrības patērētāji ir slēpošanas un rodeļu pacēlāji, kā arī ar elektrību darbināms zemes siltumsūknis ziemā un telpu kondicionēšanas sistēma vasarā. Arī bistro produkcija tiek gatavota uz elektriskajām plītīm un elektriskajās krāsnīs. Vienīgais, kas tiek cepts malkas krāsnī, ir maize un picas.

Līdzīga situācija ir arī sukāžu ražotnē, kurā visas iekārtas, kas attiecas uz ražošanas procesu, izejvielu uzglabāšanu, pārstrādi un fasēšanu – darbojas ar elektrību. Lielākie enerģijas patērētāji šeit ir saldētavas un žāvējamie skapji, kur tiek uzglabātas izejvielas, kas vasaras un rudens sezonā ievāktas gan no mūsu pašu bioloģiskās lauksaimniecības zemēm, gan iepirktas no vietējiem audzētājiem. Izejvielas un gatavā produkcija kā, piemēram, saldējums, visa gada garumā tiek uzglabāts mīnuss 18 – 20 grādu temperatūrā. Vienīgais, ko sukāžu rūpnīcā nedarbina elektrība, ir apkures sistēma ar sašķidrinātās gāzes risinājumu. Nākamais solis par ko domājam ir gatavās produkcijas nogādāšana līdz tirdzniecības vietām ar elektriski uzlādējamām kravas mašīnām, aizstājot esošos dīzeļdzinēja transporta līdzekļus.

Kāds ir “Rāmkalni” esošais elektroenerģijas tarifs?

Mēs kā elektroenerģiju patērējošs uzņēmums regulāri sekojam līdzi elektrības tirgus tendencēm, kuras ietekmē daudzi un dažādi mainīgie. Pirms pieciem gadiem, veicot cenu izpēti tirgū, noslēdzām sadarbības līgumu par fiksētu cenu ar Enefit. Tobrīd vēl nekas neliecināja par energokrīzi, bet vēl šodien esam ļoti apmierināti ar pieņemto lēmumu. Mūs pārliecināja ne tikai cena, bet arī Enefit argumentācija, kura balstījās uz četriem galvenajiem kritērijiem, pirmkārt, prognozēto CO2 kvotu cenu strauju pieaugumu, otrkārt, ogļu cenu pieaugumu, kas tiešā veidā saistīts ar elektroenerģijas cenām, treškārt, ilgstošs sausuma periods, kas negatīvi ietekmē ūdenslīmeni krātuvēs, un, ceturtkārt, izmaiņas Eiropas valstu reģionālajos elektroenerģijas savienojumos, kas paaugstina cenas Skandināvijā un Baltijā. Visi faktori liecināja, ka cena nākotnē pieaugs un, ka ir piemērotākais brīdis cenu fiksēt.

Šobrīd atskatoties, varu apliecināt, ka visas prognozes piepildījās. Sekojot līdzi izmaiņām elektrības tirgū, un redzot to, kā Enefit grupa būvē jaunus vēja parkus un strādā pie aizvien jaunām saules enerģijas stacijām, kas uzlabo kopējo elektroenerģijas cenu tirgū, vienojāmies ar Enefit par fiksētas cenas līgumu. Šis līgums ļoti palīdzēja pēdējos gados, īpaši pērnā gada ziemā un rudenī, kad elektroenerģijas cenas ievērojami pieauga.

Kādi ir “Rāmkalni” lielākie ieguvumi no esošā elektroenerģijas pirkuma līguma?

Salīdzinoši ar vispārējo situāciju tirgū, pēdējā gada laikā mūsu elektrības cena ir bijusi nemainīga. Tas mums ir ļāvis izturēt un veiksmīgi pārdzīvot gan pandēmijas periodu, gan energokrīzi. Galvenā esošā līguma priekšrocība ir ilgtermiņā izdevīgāka cena, kas mūsu gadījumā ir krietni zemāka nekā šobrīd vidējā elektrības cena tirgū vai biržā. Nevienā brīdī mūsu elektroenerģijas tarifs nepārsniedza valsts noteikto atbalsta cenu līmeni. Var arī teikt, ka mēs kopā ar Enefit palīdzējām Latvijas valstij ietaupīt līdzekļus.

Visu šo gadu laikā Enefit pārstāvji regulāri ar mums sazinājās, lai informētu gan par esošajām izmaiņām tirgū, gan iespējamajiem nākotnes scenārijiem, iesakot, kādos termiņos būtu visizdevīgāk noslēgt līgumus. Varu droši teikt, ka kopš līguma noslēgšanas mēs esam ne tikai samazinājuši izdevumus, bet arī finansiāli ieguvuši.

Enefit atsaucība un iedziļināšanās mūsu uzņēmuma specifikā, rezultējusies arī tajā, ka šobrīd plānojam spert nākamo soli, kopā iesaistoties elektroauto uzlādes infrastruktūras attīstībā Latvijā. Mēs esam gatavi iet līdzi laikam arī šajā tirgū.

Cik Jums svarīgi ir zināt, kur saražota elektrība, ko uzņēmums patērē ikdienā?

Lai arī mums ir svarīgi zināt elektrības izcelsmi, mūsdienu apstākļos primārais ir ekonomiskais faktors, lai enerģija ir iespējami lētāka. Kamēr iepriekšējie sarežģītie gadi ar pandēmijas ierobežojumiem un elektroenerģijas cenu kāpumu daudziem uzņēmumiem ir likuši pārdomāt savu tālāko darbību, mēs varam teikt, ka, pateicoties draudzīgām elektrības cenām, mums ir izdevies ne vien šo grūto periodu pārlaist mierīgāk, bet arī spēt attīstīties.

Procentuāli, cik daudz no elektroenerģijas izmaksām gadā palīdz ietaupīt esošais elektroenerģijas pirkuma līgums?

Atpūtas parks “Rāmkalni” vidēji gadā patērē 720 000 kwh un sukāžu ražotnes SIA “Rāmkalni Nordeco” gada patēriņš ir 960 000 kwh. Raugoties pret šī brīža elektrības cenām, ar esošo elektroenerģijas līgumu uzņēmums šobrīd ietaupa 70% no kopējām elektrības izmaksām. Tas ir ievērojams izmaksu samazinājums un konkurētspēju veicinošs faktors.

Kā tieši esošais elektroenerģijas pirkuma līgums palīdz konkurētspējas veicināšanai?

Elektroenerģijas cenas mums ir būtiski zemākas kā vidēji tirgū, attiecīgi mēs varam vairāk finansiālo līdzekļu ieguldīt uzņēmuma attīstībā. Turpretī, ja mums līdz šim nebūtu pareizā brīdī fiksēta cena, tad viennozīmīgi būtu jāatsakās no daudzu jaunu ideju realizēšanas. Piemēram, tikko sukāžu rūpnīcā realizējām jaunu Eiropas Savienības fondu projektu, ar kura palīdzību esam iegādājušies lauksaimniecības tehniku mūsu lauku apstrādei, ir izbūvētas divas jaunas noliktavas produkcijas novietošanai.

Ja mēs salīdzinām energoresursu cenas Latvijā ar citām valstīm Eiropā vai tepat kaimiņos Skandināvijā, tad pie mums tās jebkurā gadījumā ir augstākas. Pateicoties noslēgtajam līgumam ar Enefit, cenas līdz šim saglabājušās nemainīgi zemas un stabilas, ļaujot līdzvērtīgi konkurēt ar ārvalstu ražotājiem.

Kādus energoefektivitātes risinājumus “Rāmkalni” plāno nākotnē?

Lai efektivizētu darbību un paplašinātu eksporta tirgus, domājam par papildu energoefektivitātes risinājumiem, šobrīd plānā ir uzstādīt saules kolektorus, kas nodrošinātu karstā ūdens uzsildi gan bistro, un veikala telpās, gan sukāžu ražotnē. Paralēli šim esam pieteikušies arī Eiropas Savienības fondu projektam, kura ietvaros plānojam uzstādīt saules paneļus sukāžu ražotnei - ar domu, ka vismaz daļu no mūsu kopējās elektroenerģijas patēriņa saulainajā gada periodā mēs varētu saražot ar saules enerģiju, kas tiktu izmantota telpu kondicionēšanai, apgaismojumam, kā arī saldētavas vajadzībām.

Kāda loma elektroenerģijas tarifa izvēlē bija faktoram par videi draudzīgu enerģiju?

Daļa no uzņēmumā patērētās elektrības ir saražota Enefit grupai piederošajos vēja parkos vai pierezervēta nākotnes jauda no topošajiem vēja parkiem. Esmu pārliecināts, ka saules un vēja enerģija ir tuvāko laiku nākotne. Arī “Rāmkalni” gadījumā sukāžu ražošana nav iedomāja bez saules un vēja, jo, lai izaudzētu dabas izejvielas mūsu ražotajiem produktiem, ir nepieciešami atbilstoši klimatiskie apstākļi un dabas resursi, tostarp saule un vējš. Tāpēc fakts, ka mūsu pakalpojumu un produktu ražošanā nepieciešamā elektrība tiek iegūta videi draudzīgā veidā, rada papildus prieku un emocionālu gandarījumu. Tas ir vērtīgi gan “Rāmkalni” publiskajam tēlam, gan planētai kopumā.