icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Jaunā NETO norēķinu sistēma. 11 svarīgi jautājumi

Saskaņā ar šobrīd publiski pieejamo informāciju, tie mājsaimniecību īpašnieki, kuri saules paneļus uzstādīs pēc 2024. gada 1. janvāra, saules saražoto un tūlītēji nepatērēto enerģiju kopējā tīklā varēs nodot saskaņā ar jauno neto norēķinu sistēmu.

  • Kas ir jaunā neto norēķinu sistēma?
    • Neto norēķinu sistēma ir princips, saskaņā ar kuru saules paneļu saražoto, bet tūlīt nepatērēto elektroenerģiju, iespējams nodot elektroenerģijas tirgotājam un konvertēt eiro, lai izmantotu tos rēķinu samazināšanai nākamajos mēnešos, vai attiecinātu uz norēķiniem par elektrību citos tā paša klienta īpašumos (pieslēgumos).
  • Kāda cena tiks ņemta vērā, ja es nododu elektrību tīklā jaunās neto norēķinu sistēmas ietvaros?
    • Elektroenerģijas cenu nosaka elektroenerģijas tirgotājs, ar kuru tiek noslēgts līgums. Šī līguma ietvaros, elektroenerģijas cena var būt piesaistītā tā brīža elektroenerģijas cenai (piemēram, tās stundas elektroenerģijas biržas cena + tirgotāja uzcenojums par nodotu kWh), vai arī tas var būt fiksētas cenas līgums, kur, neatkarīgi no biržas cenām, nodotajai tīklā elektrībai tiks piemērota konkrēta cena, par kuru būs vienojušies Līguma slēdzējs un tirgotājs. 
  • Līdz 2029. gadam uzkrājumu sistēma darbosies kWh vai EUR?
    • Līdz 2029. gada 28. februārim saules sistēmu īpašniekiem būs pieejamas abas sistēmas - t.i., nodotās elektroenerģijas apjoms tiks uzskaitīts gan kWh izteiksmē, gan eiro. Tomēr, kWh uzskaite būs pieejama tikai tiem lietotājiem, kuri savas saules enerģijas sistēmas ir pieslēguši līdz 2023. gada beigām. Līdz ar 2024. gada sākumu jaunie lietotāji vairs nevarēs pieteikties šādai elektroenerģijas uzskaites sistēmai, un šādiem lietotājiem būs pieejama tikai neto norēķinu sistēma jeb elektroenerģijas uzskaite EUR izteiksmē. Savukārt pēc 2029. gada 28. februāra visiem saules sistēmu īpašniekiem būs pieejama tikai neto norēķinu sistēma, kuras ietvaros nodotās elektroenerģijas uzskaite tiks veikta EUR izteiksmē.
  • Kā pareizi saprast 20% nodošanu uzkrājumā?
    • Pašreiz pieejamā informācija liecina, ka 20% tiks uzskatīti kā 20% no kopējās gada laikā saražotās elektroenerģijas. Attiecīgi, gada laikā kopējais tīklā nodotais apjoms nedrīkstētu pārsniegt 20% no elektroenerģijas apjoma, kuru saražojusi mājsaimniecības saules sistēma. Piemēram, ja 10 kW sistēma gada laikā var saražot 8500 kWh, tad tīklā nodotajam apjomam ir jābūt 1700 kWh.
  • Cik ilgi var pieteikties NETO uzskaites sistēmai?
    • Neto uzskaites sistēma tiks automātiski piemērota saules sistēmu īpašniekiem līdz 2023. gada beigām. Pēc šī perioda visiem jaunajiem saules sistēmu īpašniekiem tiks piemērota neto norēķinu sistēma. Tie saules sistēmu īpašnieki, kuri būs paguvuši pieteikties neto uzskaites sistēmai līdz 2023. gada beigām, varēs turpināt to izmantot līdz 2029. gada 28. februārim.
  • Vai pēc 2029. gada varēs nodot tīklā vairāk par 20% saražotās elektroenerģijas? Vai arī tā aizies zudumā?
    • Par šo jautājumu joprojām ir domstarpības likumdevēju starpā. Pašreiz pieejamā informācija liecina, ka enerģijas apjoms, kas pārsniedz 20% slieksni, netiks ieskaitīts neto norēķinu sistēmā un gala lietotājs nevarēs gūt finansiālu labumu no šīs enerģijas. Tomēr, lai precīzāk atbildētu uz šo jautājumu, ir jāsaņem MK pārejas noteikumi, kuri solās tikt publiskoti līdz 2023. gada beigām.
  • Ja visu saražoto elektrību plānoju pārdot, vai varēšu saņemt valsts atbalstu saules paneļu sistēmas iegādei un uzstādīšanai?
    • Valsts atbalsta nosacījumi neļauj veikt komerciālu elektroenerģijas pārdošanu. Taču, kā liecina šobrīd pieejamā informācija, līdz 20% no kopējās gada laika saražotās elektroenerģijas tomēr būs atļauts nodot tirgotājam neto norēķinu sistēmas ietvaros, par to saņemot Līgumā noteikto atlīdzību no elektrības tirgotāja.
  • Vai nākamajā gadā, uzliekot otru saules paneļu sistēmu, man paliks NETO uzskaite?
    • Neto uzskaites sistēma tiek attiecināta uz konkrētu mikroģenerācijas pieslēguma atļauju. Ja klients vēlēsies pieslēgt otru sistēmu, tad Sadales tīklam būs jāiesniedz jauns mikroģeneratora iesniegums, kam automātiski būs piemērota neto norēķinu sistēma. Tomēr tie mikroģeneratori, kuriem iepriekš bija piemērota neto uzskaites sistēma, turpinās darboties un saņemt šīs sistēmas priekšrocības.
  • Vai pārejot uz neto norēķinu sistēmu, pēc laiciņa varēšu atgriezties un atkal izmantot neto uzskaites sistēmu?
    • Mājsaimniecības pāriet no neto uzskaites sistēmas uz neto norēķinu sistēmu varēs tikai vienu reizi. Tas nozīmē, ka atgriezties un atkal izmantot neto uzskaites sistēmu nebūs iespējams.
  • Gadījumā, ja māju pārdodu vai elektrības pieslēgumu noformēju uz citu personu(ģimenes locekli, īrnieku), esošo elektrības uzkrājumu kilovatstundās varēs izmantot šis jaunais saimnieks?
    • Objektam mainot lietotāju (pārdodot īpašumu vai elektrības pieslēgumu pārrakstot uz citu personu), tīklā nodotais elektrības uzkrājums no Sadales tīkls puses tiek dzēsts, kā arī no 2024. gada 1. janvāra jaunais lietotājs automātiski tiks pievienots jaunajai neto norēķinu sistēmai.
  • Ja neto uzskaites sistēma esošajiem tās lietotājiem tiks pagarināta, vai ir kaut kur papildus jāpiesakās?
    • Nē, šādā gadījumā pagarinājums tiks nodrošināts automātiski. Tomēr, pagaidām, no likumdevēju puses nav izskanējusi informācija, ka neto uzskaites sistēmas darbība varētu tikt pagarināta pēc 2029. gada 28. februāra.